Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

2020 İbiza 1.0 EcoTsi 17 inç Jant

tortuqa

Kayıtlı Üye
Herkese Merhaba,

2020 İbiza 1.0 style plus paket arabama 17 inç jant (16 inç jant var üzerinde fabrika çıkışı ) takmak istiyorum. Şuanki lastik ölçülerim 195 55 r16 91v. 17 inç jant takınca lastik ölçüsünü nasıl yapmak gerekiyor arkadaşlar ? mesela 195 40 r17 tekler var veya 205e çıkan tekerler var, hangisini tercih etmeliyim? teşekkürler

205 45 r17 olabilir belki 17 inch jant icin. Fakat bu olcude de sanirim yanak dar olur. Konfordan vazgeçmeniz gerekebilir.

Merhaba 215/45/17 bir üst fabrika ölcüsüdür. Yanak ince olacagı için konforun düsecek ve yakıtın da enaz 0.7 lt kadar artacaktır. Tecrube ile sabittir. Bence en optimum olçü ibiza icin 195/55/16 dır.

Hocam merhaba 215 çok gelmez mi ? Birde 2018 İbiza fr paketlerde 17inç olarak geliyor jant. Ona göre mi süspansiyonu vs. Var acaba? Birde 195 40 17 yapsak çokmu konforsuz olur

Son düzenleme:
Fr pakette birazdaha alcaltılmıs amortisör ve yay var. İlave yanagı 10 cm altına düsecegi her kombinasyon size konforsuzluk ve sert cukura girmede jant egme balans bozma gibi sorunlar cıkarabilir. Tabi dikkatli kullanırsanız sorun illaki olmaz.replika janttan kacının marka veya oem jant secmeye bakın

Hocam az önce bu jant değişim hesaplayı bir programdan hesapladım dediğiniz gibi en uygun 215 45 r17 oluyor. Hocam şimdi 195den 215 e çıkınca taban genişliği 2 cm artacak bunun ne gibi bir sorunu olur ? Yanak ise 55 den 45 e düşeceği için 1 cm küçülecek ve tabiki çukurlarda bozuk yollarsa vs daha sert hissettirecek doğru sanırım ? Hocam 17 inç orijinal bir jant buldum o yüzden tam öğrenmeye çalışıyorum. Duruma göre alacağım çünkü. Birde hız göstergesi doğru göstermez deniyor ama ?

Hız göstergelerinde zaten %5 sapma vardır, gerçek hızınızı göstermezler, yani 80 gösterdiğinde gerçek hızınız 76'dır. Orjinal ölçüler arasında geçiş yaptığınız sürece bu fark kayda değer şekilde değişmez.

Lastiğin taban genişliğinin artması biraz yakıt tüketimi artışı dışında negatif bir etki yaratmaz. Aksine yol tutuşu artar. Yanak kalınlığının incelmesi de doğru lastik seçilirse yol tutuşuna katkıda bulunur, araç sert virajlara girdiğinde lastik yanaklardan çok daha az esneyeceği için daha stabil bir şekilde virajı alabilir.

Bütün bunlara karşılık bahsediliği gibi hissedilir şekilde konfor düşüşü olacak ve yakıt tüketiminiz artacaktır.

Bu arada 55 ile 45 arasındaki fark 1cm olacak demek değil, o rakam bir orandır. Lastiğin yüksekliğinin taban genişliğine oranıdır. Önemli olan aşağıdaki videoda da görebileceğiniz gibi farklı ölçülerdeki lastiklerin dış çapının değişmemesidir. Videonun açılışında 3 lastiği yan yana koyduklarında çaplarının aynı olduğunu görebilirsiniz. Bu da km saatinde kayma gibi sorunlar oluşmayacağını göstermektedir.

Lastik ölçü kıyaslaması

Aynı zamanda bu videoda konu detaylı olarak anlatılıyor. 17 18 ve 19" kombinasyonların sürüşe etkisi inceleniyor. Otomatik alt yazıları Türkçeye çevirerek bakabilirsiniz.

Genel olarak standart fabrika ölçüleri arasında geçiş yaptığınız sürece araç açısından bir sorun çıkarmayacaktır. Ama yanak kalınlığı incelince aracın yükseliği değişmese bile gözünüze biraz leylek gibi görünecek, bu sefer de süspansiyon modifikasyonu aklınıza girecek buna da hazırlıklı olun :)

Hocam çok teşekkürler fakat şuan baktım da 215 taban genişliği bana olur mu ki? Baya yakın duruyor bu bile çünkü bir parmak kalınlıkta boşluk var en fazla 1.5 cm falandır

Ekli dosyalar

• 109E033B-5CD8-428B-B610-41854B5CD315.jpeg
    109E033B-5CD8-428B-B610-41854B5CD315.jpeg
    1.5 MB · Görüntüleme: 15
Modenatör arkadas gayet güzel anlatmıs olayı.orjinal ofsetli 215 jant takarsanız tekerleginiz amortismore değmez. Ama aralık daha az kalır. Hiçbir zaman zincir takamazsınız.
Lastik yanagını söyle hesaplarız 195x55=10.72 cm yanak yüksekliği
215x45=9.67 cm yanak yüksekliği yapar

Dıs cap değişmeyecegi veya cok az değiseccegş için km saati sapma yapmaz.

bu değişim sonunda
Aracınız daha estetik gözükür.
Daha iyi yol tutar.viraj kabiliyeti artar . Kuru havada fren mesafesi kısalır

eksiler ise
Sürtünme artacagı ve jant lastik agırlıgı artacagı için
Yakıtınız birmiktar artacaktır. Min. 0.5 lt max1 lt
Son hız düsecektir .
Ara hızlanma ve cekis bir miktar düsecek ve konfor azalacaktır.

değişim yaparken bunları göz önünde bulundurun.İnsanlar 2 sekilde değerlendirir bu konuyu yakıt ve konfor düsünenler ile estetik ve görünüme önem verenler olarak kabaca sınıflandırabiliriz.

Hocam çok teşekkürler fakat şuan baktım da 215 taban genişliği bana olur mu ki? Baya yakın duruyor bu bile çünkü bir parmak kalınlıkta boşluk var en fazla 1.5 cm falandır

Hocam zaten orjinal ölçü önerilmesinin sebebi bu. Lastik dış çapı değişmeyecek bu sayede bir sorun yaşamyacaksınız. Ayrıca FR modeller ile style arasında o kadar büyük yapısal farklılıklar yok. Aks vs aynı yani sorun yaşamazsınız.

Örneğin BMW 3.18'iniz var 205/55/R16 lastik ölçüsü var diyelim. Aracın arka aksı da bu ölçüye göre. Siz bunu M3 ölçülerine çıkarmak isterseniz, örneğin 275/35/R19 aracın arka aksını M3 aksı ile değiştirmeniz, arka çamurluğu genişletmeniz belki bir de spacer eklemeniz gerekir. Ama sizin aracınızda böyle bir durum yok, farklı ölçülerde sunulan yürür aksam parçaları zaten aynılar.

Baktınız sürtme yaptı, o zaman da 15/20mm lik bir spacer takarak bunu önüne geçebilirsiniz, eğer değiştirmeyi çok istiyorsanız.

Geri
Üst Alt