Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

2018 ibiza ile 2020 leon style karsılastırmam

hakan84

Kayıtlı Üye
Merhaba arkadaslar
2018 model ibiza 1.0 95 hp eco tsi aracımı satıp
2020 model leon 1.0 115 hp ecotsi manual aracına geçisyaptım.
Fr için kapora vermistim fakat 10 bine yakın zam gelince vazgectim.
ibizanin artı ve eksilerini yazarsam objektif olarak
+.direksyon ibizada daha yumusak
+orta medya ekranı daha kullanıslı yan kısa yol tusları var
+ sehir içinde daha pratik
+ yokus kalkıs destek cok iyi çalısıyor.
+5 oranlı vites oranları cok iyi hem sehir içi hem sehir dısı için
+ yakıt tüketimi benzinli bir arac için çok ideal kilo hafıflıgı
+-front assist cok hassas
Eksileri
-yalıtım zayıf
-kolçak opsyonel bende vardı ama
-bagaj 355 lt ama o büyüklük hisedilmiyor
- konsol ve her yer sert plastik
-tavan döşemesi kalıtesiz , tavan tutamakları olmaması, arka tavan aydınlatma yok
-arasıra saat tarih silinmesi
-geri geri giderken fren yapılınca disklerinden tak tuk ses gelmesi . Polodada aynı ses var

Leon artıları
+ yalıtım ibizadan iyi
+ konsol yumusak
+karara. Dikiz aynasın yagmur sensörü standart
+bagaj 380 lt ama baya büyük
+ iç hacim genis
+ses sistemi daha iyi
+arka orta tavan ışıgı, taban tutamakları
Arkada 2 ek usb
Eksilere gelirsek
- ön cam fiskiyeleri kötü ibizDa sprey sekilde idi
-kapı otomatik açma kapama Sesli calısıyor
- yokus kalkıs destek yok auto hold var gereksiz bir sistem
- aynı motor hacminde yüksek beygir olsa bile yakıt tüketimi enaz 1 lt fazla
- fren dozajı ıbızadan iyi değil
-6 vites ama oranlar cok dar ıbızada 4 te 80 ile gidilirken aynı hızı Leon 5 . Viteste yapıyor. Fazladan vites atmak durumu var . 6 vites 500 devir kadar uzun sadece
Sonuç itibariyle eger kalabalık aile degil veya bagaj hacmi cok önemli degilde Leon la yeni ibiza arasında aman aman fark yokmusbunu deneyimledim. Tabi daha Leon 300 kmde

Son düzenleme:
Hayırlı olsun güle güle kullanın. Faydalı bir karşılaştırma olmuş. Ben de düşünüyordum Leon mu alsam diye. Şimdilik Ibiza dan memnunum. Tek eksiği kol dayama:) Devam binmeye.

Tesekkür ederim arkadaslar . Darısı başınıza insallah

Yeni aracınız hayırlı olsun.
İbiza ile leon farklı segment araçları olduğu için karşılaştırmanin yanlış olduğunu değerlendiriyorum. Yazdıklarınız doğrudur ama ben farklı dusunuyorum.
kazasız belasız inşallah

Hayirli olsun. Allah kaza bela vermesin insallah aracini keyifle kullanmak nasip olsun :)

Leonla ibizayi karsilastirmak bile abes gereksiz bence

Araçları bir yarış içine sokmadığın açıkça görülüyor ama konu başlığı "karşılaştırma" değil de "öneri" olsa daha güzel olur bence.

Limon tatlı değil ama sulu,
buna karşın elma kuru ama daha tatlı demek gibi bir şey olmuş.

Çünkü Leon daha geniş ailelelere hitap eden diz mesafesi Ibiza'ya göre çok daha uzun bir C sınıfı
ibiza ise daha küçük ve nispeten daha düşük bütçeli ailelere veya tek/çift kullananlara hitap eden bir B sınıfı.

Yukarıda da söylediğim gibi benim için çok değerli bir karşılaştırma olmuş. Kafamda soru işaretleri vardı. Bende bir fikir oluştu. Sonuçta ikisi de A noktasından B noktasına götürmek için kullanılan 2 araç. İbiza ihtiyaçlarımı karşılıyor. Acaba Leon ile yenilesem mi diye düşünüyordum. Karşılaştırmaya '%40 fiyat farkına değer mi' çerçevesinden baktığım için bana faydalı oldu.

Geri
Üst Alt