Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

2011 1.2 tsi yakıt tüketimi

Bir de arabanın fabrika verisi deposu 45 lt olarak gözüküyor. Bu araç fabrika verisi şehirler arası 4.4 lt/100km benzin yaksa, bu depoya Gore bu verilerle 1000 km yapar ve 1 lt artar. Ama dediğim gibi teknik veriye Gore 1000 km yapar. Bunu da kimse yapamaz. Sonuç ortada...

Bu mesaj SCW - SeatClubWorld mobil uygulaması ile gönderilmiştir.
Tamam ismail bey yalan söylüyorum
855 km yol yaptım shell sultangazide benzin aldım 194 doldu kalan mesafe 360 gösteriyordu yol.bilgisayari bozuk o zaman. Aracımin uzun yol yakıtından oldukça memnunum 1000 km altına asla düşmez kalkmaz 1.5 yıldır biniyorum. Herkese hayırlı işler

Arkadaşım hesapta bir yanlışlık olmasın.
menzil 855+360 = 1215 km

Yakıt 194 TL / 6.40 (tl/litre) = 30,31 Litre yakıt eder.

Yani 30,31 litre ile 1215 km yol yapacaksın demektir ki full depo ile 2225 km yol yapar.

Ben 1.6 dizel ile yazılımlı haliyle manuel full depo full 80-90 km 1300 km nin üstüne çıkamadım.

Bence bir hesap hatası var.
baya güldüm tespitinize
haklısınız valla

2 araba arka arkaya geldik ben 95 sabitledim yokuş aşağılarda biraz dokundum gaza ama çok devirli kullandım. Benim yol bilgisayarı bozuk galiba arkadaşlar doğru söylüyordur. 855 km yol kalan mesafe 360 niye yalan söyleyim anlamadım.

yol bilgisayarı bozuk olsun depo dolduğunda 1000km gidiyorum diyorsunuz önemli olan o

Belki dolumlardan birinde yedek depo/genleşme tankı da doldurulmuş olabilir.
Elektrikli araçlar çıkınca bu muhabbetler çok güleceğiz.

O zaman da 500 km yi kaç kilowatt ile gidiyorsun konuları açılacak. :)

Arkadaşlar yakıt tüketimi ile ilgili naçizane tecrübelerimi belirtmek istiyorum. Bir çok kişi biz bunu biliyoruz diyecek ama hesaplarken çok az kişi buna uyuyor. O yüzden bilmeyenler okusun, bilenler pas gecebilir.

MK2 leonun deposu 55 litredir. Yakıt ikaz ışığı yandığında içinde 7 litre benzin kalır.
Depoyu fulleyip 855 km yol alıp bilgisayarın 360 km yol gider demesini baz alarak bir yakıt tüketim hesaplaması kesinlikle gerceği yansıtmaz. Çünkü yol bilgisayarı anlık tüketime göre veri yansıtır. Misal, aynı miktar yakıtla rampa çıkarsan kalan yolu 200 gösterir. Düz yol gidersen 350 gösterir, rampa aşağı iniyorsan 600 gösterir. Dolayısıyla yol bilgisayarına bakarak 855 km. nin üstüne ekleme yapmak yanlıştır.
Hiç kimse depoyu fulleyip araba istop edene kadar kaç kilometre gittiğini ölçmüyorsa bu işin dogrusu şudur:
1. Içinde ne kadar yakıt olduğuna bakmaksızın depoyu tabanca atana kadar fullersin.
2. Yolculugunu yaparsın, misal 640 km. gittik.
3. Depoyu tekrar tabanca atana kadar fullersin. diyelim ki 280 liraya doldu.
4. İkinci fullemede benzine verdigin parayı, gittigin km.ye bölersin. yani 280/640=0,43 yani 43 kuruş gibi.
5. 100 km de kaç litre tükettigini bulmak için bulduğumuz kuruş degerini benzinin litre fiyatına(6.92) bölüp 100 ile çarparız. Yani 0,43/6,92x100=6,21 litre yakmış demektir.

GM 5 Plus cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Bu arada Mk2 TDI larda minimum yakıt sarfiyat değerini 80 km hız ve 1700-1800 devir bandında ve cruise control ile yakalıyorum.
Bu şekilde düz yol anlık ölçümlerinde yolun eğim durumuna göre 3,5 - 4 Litre arası oynuyor.
Fabrika verisi 3,9 biliyorum ama küçük eğimlerde gaz kestiği için 3,5 litreleri gösteriyor.
eğim sabit kaldıkça yol ve rüzgar durumuna göre 4,5 litre üzerine hiç çıkmıyor diyebilirim.
Yeni bakımdan çıktı ve yağ katkısı kullanıyorum.

Tamam ismail bey yalan söylüyorum
855 km yol yaptım shell sultangazide benzin aldım 194 doldu kalan mesafe 360 gösteriyordu yol.bilgisayari bozuk o zaman. Aracımin uzun yol yakıtından oldukça memnunum 1000 km altına asla düşmez kalkmaz 1.5 yıldır biniyorum. Herkese hayırlı işler

Yahu neden yalan söyleyeceksiniz ki. Ben öyle birşey demedim. Demek ki sizin araç seatın teknik verisinden daha az yakıyor. Ben sadece teknik veriye Gore konustum. Hayırlı işler.

Geri
Üst Alt