Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

2006 leon 1.6 Stylance oksijen sensörü ve fakir karışım hatası

Dr.Leon

Kayıtlı Üye
Araç ışıklara dururken ve geri vites park ederken bazen stop ediyor.
Lpg gaz ayarı güzel denildi. Lpg cide baktırdım.

Cihaz bağlanınca 2 hata veriyor. Oksijen sensörü 1 ve fakir karışım

Motorda veya egzos da hava kaçağı olabilir mi acaba

Benzinde hiç stop etme yok sadece lpg de oluyor. Çok usta gezdim çözüm bulamadım.

Ama araç benzindeyken de rolantisi 1in altında duruyor.
Lpg de içeriye çok sarsıntı veriyor. Motor takozu vs değiştirdim sorun gene devam etmekde

Çözümü bulabilen oldumu acaba

Benzinde sorun yoksa LPG MAP sensörü problemli olabilir.
Giren havayı net okuyamadığı için beyne fakir karışım bilgisi geçiyor olabilir. Hatalardan da bu anlaşılıyor.
Tabi başka bir sorun da olabilir ama benim aklıma ilk bu geldi.

Benzinde de aynı sorun olsaydı gaz kelebeği derdim.

Fakir karışım hatası lpg ayarlarının doğru olmadığına işaret eder. Arıza kodlarını silip aracı bi 150 200km kadar benzinde kullanın. Hiç lpgye almayın. Bakın bakalım arıza kodu vericekmi tekrar. Belki lambda sensörü arızası verebilir, verirse lambda arızalıdır. Ama fakir karısım büyük ihtimal lpg sisteminden. Daha sonra başka ustada ayar için gidin. Eğer ki benzinde sorun yoksa Sakın aracınızın sağına soluna elletmeyin. Sorun lpg sisteminizde, büyük ihtimal ayardan kaynaklı. Regülatör basıncı ne durumda , lpg enjektör süreleri ne durumda ustanın bakması lazım.

Benzinde sorun yoksa LPG MAP sensörü problemli olabilir.
Giren havayı net okuyamadığı için beyne fakir karışım bilgisi geçiyor olabilir. Hatalardan da bu anlaşılıyor.
Tabi başka bir sorun da olabilir ama benim aklıma ilk bu geldi.

Benzinde de aynı sorun olsaydı gaz kelebeği derdim.
Benzinde se rolantide sallama yapıyor başka sorunu yok.

Fakir karışım hatası lpg ayarlarının doğru olmadığına işaret eder. Arıza kodlarını silip aracı bi 150 200km kadar benzinde kullanın. Hiç lpgye almayın. Bakın bakalım arıza kodu vericekmi tekrar. Belki lambda sensörü arızası verebilir, verirse lambda arızalıdır. Ama fakir karısım büyük ihtimal lpg sisteminden. Daha sonra başka ustada ayar için gidin. Eğer ki benzinde sorun yoksa Sakın aracınızın sağına soluna elletmeyin. Sorun lpg sisteminizde, büyük ihtimal ayardan kaynaklı. Regülatör basıncı ne durumda , lpg enjektör süreleri ne durumda ustanın bakması lazım.
Lpg ayarı düzgün diyorlar bende anlamadım. Benzinde rolanti de titreme yapıyor sebebini bulamadık.
Oksijen sensörlerini değiştirmek sorunu çözer mi acaba, benzin pompası vb.
Emme manifolduna baktık Hava kaçağı yok. Ustalar da anlayamıyor benzinde sallama var içerden hissediliyor.
Lpg ci götürüyorum sıkıntı yok gaz ayarı normal diyor. Ozaman gaz kelebeği diyorlar. Temizlendi ve adapte edildi.
Bilemedim gitti bu işi

Lpg ayarı düzgün diyorlar bende anlamadım. Benzinde rolanti de titreme yapıyor sebebini bulamadık.
Oksijen sensörlerini değiştirmek sorunu çözer mi acaba, benzin pompası vb.
Emme manifolduna baktık Hava kaçağı yok. Ustalar da anlayamıyor benzinde sallama var içerden hissediliyor.
Lpg ci götürüyorum sıkıntı yok gaz ayarı normal diyor. Ozaman gaz kelebeği diyorlar. Temizlendi ve adapte edildi.
Bilemedim gitti bu işi
Oksijen sensörü ile ilgili verdiği arıza kodu tam olarak ney acaba ? Titreşim tabiki sensörden olabilir. Benzinde aracı biraz kullanıp benzin haritasını düzeltmeniz lazım. Eğer hata vermeye devam ederse sensör arızalıdır. Ama bu sensörden ikitane var araçta. İkisi birden bozulacağını hiç sanmıyorum.

Oksijen sensörü ile ilgili verdiği arıza kodu tam olarak ney acaba ? Titreşim tabiki sensörden olabilir. Benzinde aracı biraz kullanıp benzin haritasını düzeltmeniz lazım. Eğer hata vermeye devam ederse sensör arızalıdır. Ama bu sensörden ikitane var araçta. İkisi birden bozulacağını hiç sanmıyorum.
Arabaya 1 hafta aralıksız benzin de binip würth enjektör temizleyici atıp gezdm. Stop etme azaldı ama titreme vs motor sıcakken daha cok yapıyor.
Hiç lpg ye geçirmeyip tekrar bilgisayar bağladığımda bu resimdeki hataları verdi.

IMG_20210212_163453.jpg

Arabaya 1 hafta aralıksız benzin de binip würth enjektör temizleyici atıp gezdm. Stop etme azaldı ama titreme vs motor sıcakken daha cok yapıyor.
Hiç lpg ye geçirmeyip tekrar bilgisayar bağladığımda bu resimdeki hataları verdi.

Ekli dosyayı görüntüle 22199
Hocam dediğin gibi birinci o2 sensörü gitmiş. Arızalı demekki değişmesi gerekli. Manifoldun üstünde olan arıza veriyor. Ondan dolayı titreme vs vardır. Onu değiştirip tekrar kontrol etmek lazım. Değiştirirseniz son durumlarıda bizimle paylaşırmısın ?

Hocam dediğin gibi birinci o2 sensörü gitmiş. Arızalı demekki değişmesi gerekli. Manifoldun üstünde olan arıza veriyor. Ondan dolayı titreme vs vardır. Onu değiştirip tekrar kontrol etmek lazım. Değiştirirseniz son durumlarıda bizimle paylaşırmısın ?
Evet bende öyle düşünüyorum ama hangi ustaya gitsek o arızayı her lpg li araç verir senin sıkıntı lpg de diyorlar. Ben inatla gidip sensörü değiştirecem ama 1 ayı bulur. Tekrar burdan cevap yazarım sizin için.

Evet bende öyle düşünüyorum ama hangi ustaya gitsek o arızayı her lpg li araç verir senin sıkıntı lpg de diyorlar. Ben inatla gidip sensörü değiştirecem ama 1 ayı bulur. Tekrar burdan cevap yazarım sizin için.
Hocam lpg li araç ayar yüzünden hata verir, ama
Ya zengin karısım verir
Yada fakir karısım..
Bunlar ayar bozuklugundan veriyor. Ben ayarımı kendim yapıyorum. Düzgün ayarlarsam aylarca hatta senelerce arıza ısıgım yanmadan kullanıyorum. O lpg ye mok atan ustaların ağzı alışmış malesef. Ama sende o2 sensör devre hatası veriyor. Bu yakıt kaynaklı değil. Zaten benzinde kullanıncada veriyormus. Bu arızayı sorgulayan ustalar nasıl yorumladı ?

Geri
Üst Alt