Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

13 yıllık mk1 deneyimlerim

cengolojik

Kayıtlı Üye
Merhaba, direkt konuya giriyorum, 13 yıldır başımıza gelen arızaları ve çözümleri paylaşacağım, umarım faydalanan olur.

1. Arabanın arka kapılar merkezi kilit açıp kapatmamaya başladıysa, içerden de dışardan da açılamıyor duruma geldiyse ;kapı kilidini motor mekanizmasının sökülüp tamir edilmesi gerekiyor. Kilit mekanizmasının içinde bildiğiniz uzaktan kumandalı araba motoru var küçük, onun bağlantıları oksitlenip mekanizmayı çalıştıramayacak hale gelebiliyor, işçilikle tamiri mümkün, işi bilmeyen ustalar komple kilit mekanizmasının değişmesi gerektiğini söylerler ki bu 600tl civarı tutuyor, ben 400 lira işçilikle 2 kapının döşemesini söktürüp kilitlerini tamir ettirdim. 600+600=1200 nerde 400 nerde?

2. Araba ansızın stop ettiyse trafikte, marşa basıp motoru çevirsenizde motor çalışmıyorsa, krank mili sensörü arızalı olabilir. Yaşı gereği normaldir. Benim başıma geldi, aracı çekici ile kartal doğuş otoya çektirdim, merkezidir orası iyi bakarlar diye düşünmüştüm . Yaşı gereği resmen arabayla ilgilenmiyorlar, zor bela(!) arabaya baktıklarında ezbere gaz kelebeğinin değişmesi gerektiğini ve İspanya dan geleceğini, fiyatının 3500tl olduğunu, onu değiştirdikten sonra başka birşey varsa masraf onların da değişmesi gerektiğini söylediler. Arabayı ordan geri çekiciyle alıp kadosana götürdüm. Lifte kaldırıp yazılımla bilgisayardan arızayı bulmaya çalıştı usta, bikaç ayar yaparak gaz kelebeğini sisteme yeniden tanıttı, krank sensörünü temizledi, araba normale döndü, masrafı 200 lira!

3.Camları açıp kaparken çatır çatır ses gelip cam kapının içine kaçtıysa; yaşı gereği cam mekanizmasının makaraları aşınıyor, mekanizma bozuluyor, tel makaraya sarıyor. sanayide cam mekanizmasının yenisi ile değişmesi ile tamiri mümkün, 200 civarı masrafı var

4. Araba içeri su alıyorsa kapı alt fitillerinin orda küçük delikler var onları açın, polen filtresinin plastik üzerine geçen parçasının etek gibi kısımları filtrenin içine taştıysa ordan da su alır, sağ ön taraftan paspası ıslak görürsünüz.

5. küllük mekanizması aç kapa yapmıyorsa ; içinde çok küçük plastik tırnak var o kırılmıştır, tamiri olmuyor, yeni küllük belki çıkma bulunur ben komple küllüğü söktüm, hem orta konsol daha ferah oldu, sırıtmıyor da

Şimdilik aklıma gelenler bunlar, herhalde benim kadar leon mk1 kullanan yoktur bilmiyorum. Sorularınız varsa sorabilirsiniz.

Güzel bilgilendirme. Her daim işe yarar.

Yahu bu Vag grubunun nedir kapı kilitlerinden çektiği...
Bende de MK2 var şöför kapı kilidi hiç çalışmıyordu. Youtube dan bir video buldum. (Hatta forumda da paylaştım)
Döşemeyi söküp mekanizmayı en ince kıl tabir edilen matkap ucuyla bir noktadan delip içine WD40 sıktım.
1 yıldır sorun yok. Bunun dışında bir de bagaj kilidi değişti. Arasıra gidip gelen arka kapılara da ara ara WD40 sıkarım. Şimdilik sorun kalmadı.
Ama tüm Vag grubunun kapı kilitlerini dikkatli kullanması ve gerekirse yağlama/temizleme spreyi kullanması gerekiyor.

Geri
Üst Alt