Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

1. ve 2. viteste sert geçiş ve ses sorunu

Hareket halinde geri vitese atıyormuş gibi cart curt bir ses geliyorsa muhtemel senkromeç'tendir. Ama bildigim kadarı ile araç bir müddet yol aldıktan sonra sesin ve zorlanmanın azalması gerekiyor.
Eğer öyleyse Sıkıntı şanzuman yağında olabilir. Uygun viskozitede bir yağ ile denedikten sonra balata işlerine girişmenizi tavsiye ederim.

Kumanda için de illa orijinal olsun demiyorsanız, anahtarcılarda uygun fiyata yenisi yapılıyor. Sonra da araca kendiniz tanıtıyorsunuz.

Aracın 2vites senkromec frenleme yapmiyordur..Ve iiiii 2. Vites dislisini tam olarak durduramadigindan dolayı cartlama sesi çıkarır... Aracın şanzımanı sökülüp dağılıp ikinci vites senkromec değişmesi gerekli...Çok uzun müddet bu şekilde kullandığında ikinci vites dislisine zarar verebilir.

motor ısındıktan sonra, hidrolik yağının yeterli ısınmasının ardından da aynı şey oluyorsa sekromençtir.

tavsiyem ciddi anlamda tanıdığın/güvendiğin bir ustayı tercih etmen. şanzumanı indirip ayağa kaldırmak her babayiğidin harcı değil.

kaş yapayım derken, göz çıkarmasınlar.

Bana da o civarlarda tutar gibi geliyor çünkü şansumanı indirip açması gerekicek servisin. Belki daha fazla bie tutabilir. Şimdilerde kafama takıldıda bu şanzuman yağından olabilir mi yağ azalmış veya eskimiş ise?
ben sanayide yaptırmıştım servisin daha fazla alacağını tahmin ediyorum. sadece işçilik için bile 500 isteyebilirler :)

motor ısındıktan sonra, hidrolik yağının yeterli ısınmasının ardından da aynı şey oluyorsa sekromençtir.

tavsiyem ciddi anlamda tanıdığın/güvendiğin bir ustayı tercih etmen. şanzumanı indirip ayağa kaldırmak her babayiğidin harcı değil.

kaş yapayım derken, göz çıkarmasınlar.
Valla motor ısındıktan sonrada aynı sorun oluyor ben yavaş geçiyorum vites atarken o zaman yapmıyo sadece. Senkromeç diye düşünüyorum bende valla ya. yağ falan olsa bu kadar sorun olmaz.

Birde lpgde çok yakma gibi bi sorun oluştu ya. Ya ben acemiyim çok takılıyorum bilip bilmeden ya da cidden araç sorunlu dikkatsiz aldık arabayı biraz km az diye ustaya mustaya göstermedik tanıdıktı adam ama sorun yaratıcak gibi bakalım.
[doublepost=1488976909,1488976785][/doublepost]
ben sanayide yaptırmıştım servisin daha fazla alacağını tahmin ediyorum. sadece işçilik için bile 500 isteyebilirler :)
Valla aynen öyle korkutuyo oda beni o yüzden biraz bekliyorum zaten araç çok yürümüyo :)

Valla motor ısındıktan sonrada aynı sorun oluyor ben yavaş geçiyorum vites atarken o zaman yapmıyo sadece. Senkromeç diye düşünüyorum bende valla ya. yağ falan olsa bu kadar sorun olmaz.

Birde lpgde çok yakma gibi bi sorun oluştu ya. Ya ben acemiyim çok takılıyorum bilip bilmeden ya da cidden araç sorunlu dikkatsiz aldık arabayı biraz km az diye ustaya mustaya göstermedik tanıdıktı adam ama sorun yaratıcak gibi bakalım.
[doublepost=1488976909,1488976785][/doublepost]
Valla aynen öyle korkutuyo oda beni o yüzden biraz bekliyorum zaten araç çok yürümüyo :)

araç kaç km de, kaç km yol yapmış lpg de? yakın zamanda bir programlama yapılmış mı lpg beynine ? havalar ısınınca benim yakıt normale bindi biraz daha lpg de, ama işte normal kullanmadığım için yine çok yine çok. :)

1 ve 2ye geçerken vitesi hızlıca geçemiyorum. carrt diye bi ses geliyor debriyaja tam basıyorum ama motor devri düşmeden vitese geçmiyor/sert geçiyor/ses yapıyor. Özellikle ikiye geçerken hızlı kalkmam gerektiğinde direk vitese geçemiyorum arada 1-2 saniyelik bir bekleme yapmam gerekiyor. Ben şahsen senkromeç oldugunu düşünüyorum ama sizede sorayım dedim birde aracın kronik sorunları varmıdır? bilgisi olan varsa yardımcı olursa sevinirim şimdiden çok sağolun.
Vitesi hızlı geçemiyorum derken sanırım ivmelenmeyi çabuk istiyorsun bu sırada da vitesi hızlıca atmak istediğinde mi oluyor yoksa normal vites atarken de bu problemi yaşıyormusun.

araç kaç km de, kaç km yol yapmış lpg de? yakın zamanda bir programlama yapılmış mı lpg beynine ? havalar ısınınca benim yakıt normale bindi biraz daha lpg de, ama işte normal kullanmadığım için yine çok yine çok. :)
Valla araç 136 binde ama lpg ne zamandır var hiç bi fikrim yok yakın zamanda bi programlama falan oldugunu sanmıyorum ama bu işlem pahalı bi işlem değilse aslında yaptıriyim mi bi lpgciye :)
[doublepost=1489767133,1489767026][/doublepost]
Vitesi hızlı geçemiyorum derken sanırım ivmelenmeyi çabuk istiyorsun bu sırada da vitesi hızlıca atmak istediğinde mi oluyor yoksa normal vites atarken de bu problemi yaşıyormusun.
Yani şöyle anlatıyım 1de bastım diyelim devir yükseldi 2ye geçicem debriyaja basıp direk çektiğimde sanzuman ses yapıyo yavaşça çekince sorun yok.

Valla araç 136 binde ama lpg ne zamandır var hiç bi fikrim yok yakın zamanda bi programlama falan oldugunu sanmıyorum ama bu işlem pahalı bi işlem değilse aslında yaptıriyim mi bi lpgciye :)
[doublepost=1489767133,1489767026][/doublepost]
Yani şöyle anlatıyım 1de bastım diyelim devir yükseldi 2ye geçicem debriyaja basıp direk çektiğimde sanzuman ses yapıyo yavaşça çekince sorun yok.

70-80 lira bir şey. En kötü bakım yaptırmış okursun.

1 ve 2ye geçerken vitesi hızlıca geçemiyorum. carrt diye bi ses geliyor debriyaja tam basıyorum ama motor devri düşmeden vitese geçmiyor/sert geçiyor/ses yapıyor. Özellikle ikiye geçerken hızlı kalkmam gerektiğinde direk vitese geçemiyorum arada 1-2 saniyelik bir bekleme yapmam gerekiyor. Ben şahsen senkromeç oldugunu düşünüyorum ama sizede sorayım dedim birde aracın kronik sorunları varmıdır? bilgisi olan varsa yardımcı olursa sevinirim şimdiden çok sağolun.
Hocam iyi forumlar.
Benzer bir problem bende vardi. Ancak bendeki durum bir anda olustu bu ayrac hilalini tutan malzeme percimi kirildi o yuzden viteslere girmiyordu.
Sokturup yenisini almama ragmen sanzunanci kaynatti ve 1.5 yil sanzumanimda 1 ve 2 vites gecislerim kotu oldu dahasi sesde yaomaya basladi. 3 gun once soktum ve tum catallari yeniledim simdi herhangi bir sorun kalmadi.
Ancak adiminizi soyle olmali.
Oncelikle halat sistemine baktirin
Daha sonra debriyaj kavrama durumuna
Eger zatiflama varsa tam olarak ayirma yaomadigijdanda gecisler zorlasiyor olabilir. Birkac defa debriyaji pompalayio denerseniz fark olursa debriyaj merkezi de zayiflamis olabilir veyahut balata.
Son olarak soktugunuzde sanzunani actirip catallarin durumuna baktirirsiniz.

Geri
Üst Alt