Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

1.4 TSI Motor İlk Dönem Nasıl Kullanılmalı

kratostol

Kayıtlı Üye
Katılım
11 Tem 2010
Mesajlar
159
arg-fallbackName="kratostol"/>
arkadaşlar sitede bunla ilgili net bilgi bulamadım. 1.4 tsi aracımla ilk 1500km boyunca sakin huzurlu bir ilişkimiz oldu, rodajına dikkat ettim özenle. fakat cicim ayları bitti ve şuan paso 5-6 bin devirde kullanıyorum aracı, redline dan hiç inmiyorum. araç sağır kalır falan diye de dürttüler sağdan soldan ben de allah ne verdiyse yapıştırıyorum şaun ama doğrusu, olması gerekeni nedir?

neticede tsi son teknoloji ürünü sizce aracı açmaya çalışmak mantıklı mı??

aracı normal devirlerde kullanıp zaman zaman redline da kullanmak olması gereken.peki sıfır araçta da bu geçerli mi? aracımı hangi km ye kadar hangi devirlerde kullanmalıyım ? sıradan rutin kullanıp, aracı açmaya çalışmadan arada redline da gezinme yöntemine başlamalı mıyım???
 
arg-fallbackName="CUPRA"/>
Aracınızı çalıştırdıktan sonra 30 saniye civarı Turbo'nun yağlanmasını beklemelisiniz. Ardından gaza yüklenmenizi tavsiye etmem. Motor yağının ısınmasını beklemek en sağlıklısıdır. Motor su ısısı yerine geldikten yaklaşık 2-3 dakika sonra yağ ancak ısınır. Bu süreden sonra aracınızı istediğiniz gibi zorlayabilirsiniz. Arada bir aracı Redline'a kadar zorlamak yararlıdır. Motorda pislik birikmesini engeller.
Aracı normal kullandığınız zamanlarda, marşı kapatmadan önce 30sn Turbo'nun yağlanmasını beklemenizi tavsiye ederim. Aracı çok zorladığınız zamanlarda 2 dakika beklemeniz daha yararlı olacaktır.
 
arg-fallbackName="fnasif"/>
ilk çalıştırmada gösterdiğin özeni motoru kapatmadan da gösterirsen Ayberkin yazdığı gibi bir sorun olmaz. Ama motor sağır kalacak diye sürekli Allah ne verdiyse yapıştırmak gereksiz. motor sağır kalmasın diye bir yere yapışmanın alemi de yok. Redline da sürekli kullanılan motor evet belki iyi açılır ama aşınmaların fazla olması sebebi ile ömründen yiyeceğini de unutmamak gerekir. Arada gerektiğinde asıl yeterli, bence abartmaya gerek yok.
 
arg-fallbackName="YCO"/>
aslında bu konuyla iligili önceden açılmış 3-5 konu vardı forumda ama bulamadım nedense sanırım aramayla ilgili bi sıkıntı var..

ilk 1500km 3K-3500 devirir geçmemek, sonrasında 3K'e kadar biraz daha fazla devir çevirmek, sonrasında serviste yağını bi kontrol ettirdikten sonra istenildiği gibi kullanılabilir..
ancak sürekli devir çevirmek hiç bi motorun faydasına değildir..atıyorum 3. viteste 6500'ü görüp ardından ayağı gazdan çekip devirin aşağılara düşüşünü izlemek pek de faydalı bi olay değildir motor için..devir bandının sonunu düşük viteslerde görmekte fayda var daha kısa sürer çünkü çıkmak..5600rpm civarında stock TSI 0.3-0.4bar basınç üretir ve yukarılara çıktıkça düşmeye devam eder..bu nedenle 6K+rpm civarında takılman performans açısından pek de faydalı değil..2700-5700rpm arasında kullanmayı dene aradaki farkı anlarsın zaten direkt..çünkü o devirlerde tam gaz verildiğinde turbo standart yazılımla 0.7-0.75bar peak, 0.6-0.7bar'la yürür..

turbo konusunda ise..
turbodan önce motorun ve yağın çalışma sıcaklığı aralığı vardır..bi motorun yağının nerdeyse hepsinin kartere inmesi için aşağı yukarı 2-3 saat yeter..özellikle soğuk marşta yağ hem daha soğuk hem de daha çok kartere birikmiş olur..kabaca motoru ilk çalıştırdığında 30sn. gaz vermeden bu süreci beklemen motor açısından daha iyidir..bu süre aslında atmosferikler için de geçerlidir..soğuk marşta aynı şekilde araç jigleyi çekmişse (motor daha gürültülü çalışır ve hava çekişini çok rahat duyarsın) devir rolantiye düşene kadar beklemekte fayda var..ben 30sn.'den biraz daha fazla bekliyorum anlık yakıt tüketim ekranında 0.7-0.8L/h görmeden gaza vs. basmıyorum soğuk marşta..normal aralığı 0.4-0.6L/h zaten..sonrasında yine tercih meselesi ama ben 3K deviri geçmiyorum ve tam gaz vermiyorum motoru suyu sıcaklığı 90'nı görene kadar..sonrasındaki 1-2dk.'lık süreçte de trafik yoksa yavaş yavaş üst devirlere çıkarken, saatten bakarak turbo basıncı kademeli olarak yükseltiyorum..bu süre zarfında motor yağı da uygun sıcaklığa ya gelmiş ya da gelmek üzere oluyodur tahminimce..bu olay kışın daha önemli..sıcak günlede zaten yağ daha az soğuyo araç kapalıyken..sıcak günlerde bu süreç kısalıyo yani..

kapatırken de yine 30sn. kafidir ama duruma göre değişebilir..örneğin 15km sakin sakin yol gidip durup kapatırken 15-20sn. belki daha azı yeterli olabilir ama aynı 15km'yi tapagaz gidip kapatmak için 15-20sn. yeterli değildir tabii..bunun da sebebi turbo motor çalıştığı sürece döner..gazlayıp durduktan sonra motoru kapatırsan yağlanma işlemi biter ama turbo yüksek devirlerde dönmeye devam eder..amaç bunu engellemek..belki gereksiz ben 5dk.'dan fazla beklediğimi biliyorum..kapatırken beklemek istemiyosan turbo timer alabilirsin..zamanını kurup kontağı kapatır gidersin motor kurulan zaman bitene kadar çalışmaya devam eder..sigara içiyosan bu tarz durumlarda bi sigara yakıp bitene kadar beklemek güzel olur Alper.. :)
 
arg-fallbackName="kurtbil"/>
Gereklı olanlar yazılımıs,yıgıtın dedıgı gıbı turbo arabada ıllakı motor acıcam dıye dıbıne kadar basmaya gerek yok cunku turbo bellı b yerden sonra bastıgı basıncı ıyıce dusurdugu ıcın cok da onemlı degıl
 
arg-fallbackName="kratostol"/>
cevaplar için ayrı ayrı teşekkür ediyorum beyler çok faydalı oldu.
 
arg-fallbackName="mete"/>
bu anlatılanların ışığında bide grafiksel olarak 1.4 TSI ve 1.6 FSI arasındaki Tork/devir oranı grafiğine bakmanızı isterim.
 
arg-fallbackName="CUPRA"/>
Dizel eğrisi gibi berbat bi eğrisi var bu TSI'ların :)
 
arg-fallbackName="mayham85"/>
çekemeyenler çatlasın
 
arg-fallbackName="CUPRA"/>
Kimin neyi çekemediği belli başka forumlarda arkamdan atılıp tutuluyo :)
 
Geri
Üst Alt