Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

1.0 DSG S&S - Araç tam durmadan stop - rahatsız edici

EdizKırman

Kayıtlı Üye
Değerli forum üyeleri,

1.0 DSG S&S Arona (2018) sahibiyim, aracı 2 aydan bu yana kullanıyorum, genel olarak çok memnunum.

Benim sorum şu ki, -eğer forumda var ise- diğer Arona sahipleri start-stopda şöyle bir şey yaşıyorlar mı?

Kırmızı ışık vb. tam durmak üzere frene orta-yüksek bası uyguladığımda araç henüz durmadan (durayazdığında) stop devreye giriyor ve neredeyse birkaç metre motor stop halde yol alıyor.

Aracın bu davranışını çok fazla yadırgıyorum, ailemde 2016 Ibiza da böyle bir aceleci stop davranışı yok, sizlerin böyle bir gözlemi var mı?

Bu sebepten aracı servise götürmeyi düşünüyorum, sizce bu bir arıza mı yoksa ayarlanabilir bir husus mu?

Bilgi, görüş ve önerilerini esirgemeyeceklere şimdiden teşekkürler.

Merhaba ayni aracin altyapisini kullanan yeni kasa ibiza sahibiyim .
Aracim 1.0 tsi manual. Dediginiz olay benim aracimdada var. Hatta ayni olay yakin arkadasimin 1.0 leon undada var.
Kendi gorusum. Aracile hizli geiderken birden fren yapinca 3-4km hizda bile duracagini dusunup motoru kapatiyor.
Fakat ayni hareketi yavas yavas yapinca durmadan stop etmiyor.
Defalarca denedik. Mantik bu .
Ariza degil .yari otonom mantigi

Değerli forum üyeleri,

1.0 DSG S&S Arona (2018) sahibiyim, aracı 2 aydan bu yana kullanıyorum, genel olarak çok memnunum.

Benim sorum şu ki, -eğer forumda var ise- diğer Arona sahipleri start-stopda şöyle bir şey yaşıyorlar mı?

Kırmızı ışık vb. tam durmak üzere frene orta-yüksek bası uyguladığımda araç henüz durmadan (durayazdığında) stop devreye giriyor ve neredeyse birkaç metre motor stop halde yol alıyor.

Aracın bu davranışını çok fazla yadırgıyorum, ailemde 2016 Ibiza da böyle bir aceleci stop davranışı yok, sizlerin böyle bir gözlemi var mı?

Bu sebepten aracı servise götürmeyi düşünüyorum, sizce bu bir arıza mı yoksa ayarlanabilir bir husus mu?

Bilgi, görüş ve önerilerini esirgemeyeceklere şimdiden teşekkürler.

Ben ateca kullanıyorum direk frene basarsam 5km ye düşünce stop ediyor ayağımı frenden çekersem de direk çalışıyor yani freni bırakmazsanız birkaç metre tolerans oluşabilir normal frenlemede tam durmadan devreye girmiyor

•Sticker isteği için özelden mesaj yazınız

Bilgi paylaşımlarınız için teşekkür ederim. Ailedeki 2016 Ibiza'da bu durum dikkatimi çekmemişti, olmuyor diye hatırlıyorum; şimdi ilk fırsatta bunu diğer araçta deneyeceğim.

Kafamı kurcalıyordu, şimdi rahatladım, sağ olun.

Bilgi paylaşımlarınız için teşekkür ederim. Ailedeki 2016 Ibiza'da bu durum dikkatimi çekmemişti, olmuyor diye hatırlıyorum; şimdi ilk fırsatta bunu diğer araçta deneyeceğim.

Kafamı kurcalıyordu, şimdi rahatladım, sağ olun.
Seat Leon 1.0 DSG de de aynısı oluyor.

Ben ateca kullanıyorum direk frene basarsam 5km ye düşünce stop ediyor ayağımı frenden çekersem de direk çalışıyor yani freni bırakmazsanız birkaç metre tolerans oluşabilir normal frenlemede tam durmadan devreye girmiyor

•Sticker isteği için özelden mesaj yazınız
kitapçıkta yazıyor bu durum zaten 7km altina düştüğü anda star stop devreye girebilir diye. ben sirf bu yüzden kapatıyorum

Bu mesaj SCW - SeatClubWorld mobil uygulaması ile gönderilmiştir.

Bu durumun dsg şanzımanı korumada rolü vardır diye düşünüyorum.

Bu durumun dsg şanzımanı korumada rolü vardır diye düşünüyorum.
DSG ile falan hiç alakası yok, Euro 6.5 normlarını tutturabilmek için sineğin yağını sıkmaları başka birşey değil. 2016da motorlar Euro6 normundaydı, 2017'de Euro 6.5 normlarına geçildi.

Start Stoplu kullandığım araçların çalışma şekilleri;

2012 1.2 Golf durmadan stop etmiyor, direksiyonu kilitliyor
2013 1.4 Leon FR durmadan stop etmiyor, direksiyonu kilitliyor
2016 1.0 İbiza FR durmadan stop etmiyor, direksiyonu kilitliyor
2016 1.2 Peugeot 208 durmadan stop etmiyor, direksiyonu kilitliyor
2017 1.4 Leon FR durmadan stop ediyor, direksiyonu kilitlemiyor
2020 1.6 C5 Aircross durmadan stop ediyor, direksiyonu kilitliyor

Bunların içinde en tehlikelisi şu anki aracım olan C5 Aircross, durmadan stop ediyor, hareket halindeyken direksiyon kilitlenmiş oluyor. Tamam hız çok düşük ama bazen darladığı oluyor.

Niye kilitleniyor, tehlikeli değil mi? Benim arabada (2021 Arona) stoptan sonra direksiyonu çevirince motor start ediyor. Yani kilitli değil.

Son düzenleme:
Geri
Üst Alt