Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

0 Arabamın kapısı değişmiş çıktı!

SirJorahMormont

Kayıtlı Üye
Merhaba,

16.09.2020 tarihinde İstanbul'da Seat Yetkili bayisi ve Doğuş Otomotiv'in resmi bayisi Kayadibi Otomotiv'den sıfır Seat Leon Araç satın aldım. O tarihten beri aracımı severek kullanıyordum. Aracımı 15.01.2021 tarihinde satılığa çıkardım. 02.02.2021 tarihinde aracımı satmak için biriyle anlaştım ve buluştum. Araca expertiz yaptırmaya "ÇBN İkitelli Oto Ekspertiz" merkezine gittik ve sağ arka kapının değişmiş olduğu ve menteşelerinde oynama yapıldığı söylendi. Aynı zamanda arabanın tüm parçalarının boya mikron değerleri 150-170 arası değişirken; sağ arka kapıda bu değer 90-100 arasına düşüyor. Bu durum ortaya çıkınca aracı almak isteyen kişi vazgeçti.

Kayadibi otomotive gittim. Hasar danışmanları aracı incelediler, fotoğraf çektiler, mikron değerlerine baktılar ve ilk defa böyle bir durumla karşılaştıklarını belirttiler. Yurt dışında fabrikadaki tüm süreçlerine ve kayıtlarına bakacaklarını ve bu süreci başlattıklarını bildirdiler. Beni 1 hafta içinde bilgilendireceklerini söylediler.

11/02/2021 tarihinde haber geldi ve tekrar bayiye gittim. Doğuş Otomotiv teknik sorumlusu "Ahmet Taşkaya" ve ekibi aracı incelediler. Aracın sağ arka kapısında mikron değer farkı olduğunu gördüler. Menteşelerinde düzeltme yapılmış olabileceğini, sök-tak şeklinde bir işlem yapılmış olabileceğini ve bu işlemin aracın değerini düşürmeyeceğini söylediler. Ben kabul etmedim. Çünkü bu durum yüzünden aracımı satamadım. 0 alınan bir araçta böyle bir durum olması Türkiye araç alım-satım pazarında değer kaybına yol açacak bir durum oluyor. Benim kabul etmediğimi gördükten sonra saygısızca tavırlar sergilemeye başladılar. Beni suçlamaya başladılar. Olayı çarpıtarak arabama severek taktırdığım tampon ve marşpiyel parçalarını gösterdiler ve bunlar arabanın orjinal parçaları değil, bu arabaya işlem yapılmış, kapıyı da siz boyayıp işlem yapmışsınız diyerek iftira attılar.

Doğuş Otomotiv ve Kayadibi Otomotiv, ne değer kaybı parası ödemeyi ne de yeni araç ile telafi etmeyi önerdi. Hiçbir şekilde uzlaşmaya tenezzül etmediler. Fakat sonrasında hasar ve garanti danışmanları bana aracın fabrika çıkış boya mikron değerlerinin bulunduğu ve bahsettiğim problemi doğrulayan "Seat Boya Kontrol Formu" verdiler. Bu formda arka kapının boya değerleri 90-100, diğer tüm parçalar 150-170 arası işaretlenmiş. Bu da benim haklı olduğumu ve o kapıda olağan dışı bir işlem olduğunu kanıtlıyor.

Sonrasında ben haber kanalları ile görüşüp sesimi duyurmaya başladım. Seat ve Vag grup yurtdışı yetkilileri ile iletişime geçtim ve bu yapılan yanlışın bir an önce düzeltilmesini rica ettim. Onlar da Türkiye Doğuş Otomotivin benimle tekrar iletişime geçmesini sağladılar. Tekrar şikayet formu dolduruldu ve beni uzunca bir süre oyaladılar. Sonrasında hiçbir şeyi kabul etmeyerek 2. hüsranı yaşattılar. Koskoca Doğuş Otomotiv ve yetkili bayilerinin 3-5 kuruş para kazanmak için yaptıkları usulsüz işlemler akıl alır gibi değil!

Ben tüm iyi niyetimle gittiğim bayiden böyle art niyetli bir karşılık gördüğüm için çok üzgünüm. Sesimi duyurmaya devam edeceğim. Bayiden sıfır aldığım(EN AZINDAN ÖYLE SANMIŞTIM) bir araçta böyle bir şey çıkması ve bana söylenmemiş olması beni çok üzdü. Bu durum olmuşsa bile böyle bir marka en azından alıcıya bildirmeliydi ve karşılıklı mutabakata varılarak bir indirim teklif edilmeliydi. Bir şekilde hasar almış olan kapıyı değiştirip tamir ederek bana sattılar. Benim tahminim; bu arabanın kapısı ya gemiden ya da tırdan indirilirken hasar aldı ve para ödememek adına; bunu belgelemeden BENİ KAZIKLADILAR. Kim bilir benim gibi kaç kişinin daha arabasında böyle problemler vardır ve daha farkına bile varmamışlardır.

WhatsApp Image 2021-02-27 at 09.48.07 (8).jpeg
WhatsApp Image 2021-02-27 at 09.48.47 (2).jpeg

Gecmis olsun. Malesef para kazanma hırsı, ahlakı yitirmemizin meyvelerini heryerde yiyoruz. Kapının fabrikada hatalı olarak cıktıktan sonra genelde 2. Kat boya olamsı olarak insanların karsısına cıkıyor. Ama aracta mikron kalın iken kapıda ince olmadı süphe yaratıyor. Benim de daha önce aldıgım İbizanın boyasın 210 mikron cıkmıstı alıcı boya ustası oldugu için pozitif. Karsıladı tabi alıcının yaklasımıda önemli tekrar gecmis olsun

Geçmiş olsun
Konuyla ilgili tüketici hakem heyetine başvurdunuz mu.
Çeşitli kanallara WhatsApp ihbar hattına video yükleyin. Muhakkak bir kanal sizinle iletişime geçer.
Malum bir vatandaşımız ötv mağduru olmuştu, kanallara kadar çıktı

Çok geçmiş olsun, yazınızı maalesef üzülerek okudum ve sanki kendi başıma gelmiş bir olaymış gibi hissettim. Şu durumda bizler sizin için ne yapabiliriz veya elden ne gelir diye düşünmedim değil. Ama biliyorum ki buradan söyleyeceklerimiz içinizi soğutmayacak farkındayım.
Aslında hukuka taşınabildiği ve iyi temsil edildiginiz zaman hem ibretlik hem de yalnızca sizin bu şekilde ki tek mağdur olmadığınıza inandığım sesini duyuramayan diğer insanlar için örnek teşkil edebilecek bir konudur bu. Ne yazık ki haklı dahi olsanız bazı durumlarda mağduriyetinizi giderebilmek için neredeyse anormal bir çaba sarfetmek veya bu işi çözebilecek kişileri bizzat tanıyor olma ve onlara da 40bin kere rica minnet ederek hakkımızı aramaya çalışmak gibi bazı trajikomik şeyler yaşamak zorunda olmak ne kadar kötü aslında. Küçük bir sınıf yada toplumda değiliz ki ağız birliği yapalım, bu tür durumlarda herkes tek yürek hareket etsin ve sözümüzü geçirelim veya derdimizi sağlıklı anlatabilelim. Sizin yerinizde olsaydım ve eğer uğraşacak zamanım varsa muhtemelen bir avukat ile görüşüp aracın durumunu noterden tasdik ettirdikten sonra tüm belge ve yazışmalar ile birlikte önce tüketici hakem heyetine daha sonra da neresi gerekiyorsa oraya adım adım yürürdüm. Sesimizi duyurmadıkça; İnsan kandırmak, bunun üzerinden maddi gelir elde etmek ve araç sahibini de ayrıca zarara uğratmaktan utanmayan bu şirketlerin sözde politikaları biliyorum ki bu şekilde devam edecek. Sizin Ilk olmadığınıza ama sonda olmayacağınıza eminim.
Çok geçmiş olsun tekrar...
Gelişme olursa ve bilgilendirirseniz sevinirim.
İyi geceler.

Çok geçmiş olsun.Sıfır araç alsak bile expere sokacağız demek ki.Bence hukuk yoluna başvurun peşini bırakmayın

Büyük geçmiş olsun, geçenlerde VW'nin Tiguan aracında buna benzer olayı bir haber sitesinde okuduydum. Sizin başınıza gelen olayın birebir aynısı kapı değişimi yapılmış ve öyle satılmış. Zaten Türkiye şartlarındaki durumu da göz önünde bulundurursak gerçekten zor şartlarda alabildiğimiz araçların bir de böyle bir şeyle karşılaşınca can sıkıcı bir olay haline geliyor. "sadece Altur Seat böyle saygısız sanıyordum" açıkcası Doğuş grubu ve diğer bayiilerinde buna benzer olaylarda zeytinyağı gibi üste çıkmayı çok seviyorlar. Fabrikasyon veya servis hatasını kabul etmemekle ısrarcılar. Benim başıma gelen servis hatasını kabul ettiremedim ve Tüketici Hakem Heyetine başvurdum ancak bu olayda siz heyetle değil mahkemeyle çözebilirsiniz diye düşünüyorum ama çok uğraşırsınız.

Hukuki konularda yardıma ihtiyacınız olursa, dilerseniz kardeşimle iletişime geçebilirsiniz.

Öncelikle çok geçmiş olsun.

Ben şunu tam anlayamadım, aracın işlemi İspanya'da fabrikada mı gerçekleşmiş yoksa Türkiye'de distribütör/bayi tarafından mı? Fabrikada bir düzeltme yapıldıysa bu mümkün ve araç değerine etki etmez aslında. İspanya'dan bir yazı istersiniz, aracın fabrikada işlem gördüğüne dair. Satarken de bu bilgiyi alıcı ile paylaşırsınız. Kendisi de ileri de satacağı zaman aynı bilgiyi sonraki alıcı ile paylaşabilir.

Eğer Türkiye'de işlem gördüyse o zaman bütün şikayetlerinizde haklısınız demektir. Değer kaybı alıp aracı satabilir/binebilir ya da daha uzun bir yola girmek isterseniz aracın iadesine kadar giden bir süreç başlatabilirsiniz.

Hukuki destek gerekirse benim de tanıdıklarım var, yardımcı olmaya çalışırız.

2. el araç değil ki bu. Sıfır alınan araçlarda buna benzer bir işlem yapıldıysa satılmadan önce bilgilendirme yapmaları gerekmektedir. Türkiye de en ufak durumda bile fiyat kırmaya çalışan kişi/ler bulunmakta ve ne yazık ki ister İspanya'da ister de Türkiye'ye gelirken olmuş olsun sonuçta buna takılan insanlar oluyor. Herşeyden önce zaten araç sahibinin canını sıkan bir durum..

Bu haber ve bu haberde de araç sahiplerinin başına gelen olayların sonunda sundukları öneriler gerçekten çok saçma..
Herşeyi geçtim ayıplı mal sattıklarından dolayı bunu belirtmeleri, alıcının da bunu kabul etmesi gerekir ve istedikleri fiyattanda satmamaları bunun yanında da sunacakları önerilerle yaptıkları ayıplı malın kusurunu örtmeleri gerekiyor. Bu şekilde yapmazlarsa herkes birbirini suçlayacak duruma geliyor, sonunda mağdur olan tüketici yani bizler oluyoruz. Çünkü bizler ekspertiz uzmanı değiliz, illa sıfır araç alırkende yanımıza ekspertiz uzmanı getirmemiz veya ekspertize götürmemiz mi gerekiyor?

2. el araç değil ki bu. Sıfır alınan araçlarda buna benzer bir işlem yapıldıysa satılmadan önce bilgilendirme yapmaları gerekmektedir. Türkiye de en ufak durumda bile fiyat kırmaya çalışan kişi/ler bulunmakta ve ne yazık ki ister İspanya'da ister de Türkiye'ye gelirken olmuş olsun sonuçta buna takılan insanlar oluyor. Herşeyden önce zaten araç sahibinin canını sıkan bir durum..

Bu haber ve bu haberde de araç sahiplerinin başına gelen olayların sonunda sundukları öneriler gerçekten çok saçma..
Herşeyi geçtim ayıplı mal sattıklarından dolayı bunu belirtmeleri, alıcının da bunu kabul etmesi gerekir ve istedikleri fiyattanda satmamaları bunun yanında da sunacakları önerilerle yaptıkları ayıplı malın kusurunu örtmeleri gerekiyor. Bu şekilde yapmazlarsa herkes birbirini suçlayacak duruma geliyor, sonunda mağdur olan tüketici yani bizler oluyoruz. Çünkü bizler ekspertiz uzmanı değiliz, illa sıfır araç alırkende yanımıza ekspertiz uzmanı getirmemiz veya ekspertize götürmemiz mi gerekiyor?
Demek istediğim fabrikada araçlara boya sonrası işlem yapılabildiği ve bunun araç değerine (eğer fabrikada yapıldıysa) bir etkisi olmaması gerektiği. Atıyorum bir kapı üretimden hatalı çıktı, araca takıldı, araç o şekilde boyandı, üretim hattının sonundaki kontrolde de kapının üretimden kusurlu olduğu tespit edildi. Fabrika bu aracı bu şekilde satmayacağı için, hatalı kapıyı söküp yeni bir kapı takması, bunun da kapı cıvatalarında iz bırakması normal. Bunun araç için bir değer kaybı yaratmaması gerekir. Ama değer kaybı olmaması için de üreticinin gerçekten bu işlemin fabrikada gerçekleştiğine dair kanıt sunması gerekir. Böyle bir işlem gerçekleştiğini satıcı/distribütör de satarken bilemeyebilir. Yıl içerisinde binlerce araç teslim alıyorlar, görsel kontrol yapıyorlardır tabii ki ama tek tek boya kalınlığına baktıklarını hiç sanmıyorum. VAG da pek olmasa da başka markalarda hatasını geçin, bayiler gelecek araçların donanımlarını bile bilmeyebiliyor.

Fabrikada üretim sonrası bir parçanın değişmesi illa ki hasar aldığı anlamına da gelmez, çok ses yapmış olabilir, montajda bir sorun çıkmış olabilir, su kaçırmış olabilir, ayar tutmamış olabilir.

Türkiye'de işlem görmesinden kastım, fabrikadan kusursuz çıkmış bir araç nakliye esnasında, bayide manevra esnasında vb. bir durumda hasar aldı ve tamiri burada yapıldıysa, o zaman distribütör/satıcı bunun farkındadır ve aracı satarken bildirmekle yükümlüdür. Daha önce pazarlık yaptığım araçlarda da bu duruma denk geldim. Araç bakarken ellerinde 2 araç olduğunu, birinin bayi de birinin nakliyede hasar aldığını, birini boyadıklarını, diğerini ise hasar çok küçük olduğu için bu şekilde sattıklarını, fiyatlarının kusursuz araçlara göre daha uygun olduğunu belirtmişlerdi.

Çekicinin üst katının hidroliklerinin patlayıp alttaki araçları ezdiğini de gördüm bizzat. Yani bu araçlar da onarılıp satılıyor. Tavan hasarlı bir aracı bilinçli şekilde kim alır bilmiyorum ama bilinçsiz alanlar tabii ki oluyor.

Markasını belirtmeyeyim, bir firmanın fabrika kalite müdürü tanıdığımda, bizden araç alacaksan alacağın aracın şasi numarasını bana bildir, sorunlu mu değil mi söylerim diye belirtmişti. Araçta sıkılan kaç vidanın ağzının yuva yediğine kadar detayda bilgi tutuluyor fabrikalar tarafından. Hatta denetleme dönemi araç almamı, o dönemde ufak kusurlu araç bile çıkarmadıklarını, %100 kalite şartlarını sağlayana kadar araçlarla uğraştıklarını da belirtmişti.

Geri
Üst Alt