Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

Şanzıman-Direksiyon-Hidrolik Fren Yağı değişimi

Alihan76

Kayıtlı Üye
Arkadaşlar merhabalar, forumda araştırdım da bulamadım ya da böyle bir konu açılmamış.Leon Mk3 1.4 Tsi Fr 140 manuel araçlar için şanzıman-direksiyon ve fren hidrolik yağı değişimi hakkında bilgisi olan var mı? Belli bir periyodu var mı bunlar değişmeli mi? Teşekkür ederim şimdiden :)

Arkadaşlar merhabalar, forumda araştırdım da bulamadım ya da böyle bir konu açılmamış.Leon Mk3 1.4 Tsi Fr 140 manuel araçlar için şanzıman-direksiyon ve fren hidrolik yağı değişimi hakkında bilgisi olan var mı? Belli bir periyodu var mı bunlar değişmeli mi? Teşekkür ederim şimdiden :)
Şanzıman yağı konusunda bilgiye sahip değilim. Youtube ta bir usta şansıman yağının değişmesi gerektiğini savunuyor ama bildiğim kadarıyla servis gerek yok diyor. (Bu arada şanzıman yağı değişmesi gerek diyen ustaya otomatik vitesler gidiyor genelde) Usta yağı boşaltıyor tabi çalışan yağ kararır bu bilgiyi bildiği halde kameraya gösteriyor bakın yağ kararmış pislenmiş diye :) Bakım onarımcı olarak çalışıyorum meslekte 11.yılım çalışan yağın berrak çıktığına daha şahit olmadım ben :D Önemli olan orada görsel test değildir yağda partikül , viskozite ve TBN testidir. (İşim gereği 6yıl, makine içinde çalışan yağların testlerini test kitleri ile kendim yaptım) Fakat vidyoda inatla yağın değişmesi gerektiğini savunan usta bu testleri yapmıyor. Fren hidrolik yağlarının 2-3 senede bir değiştirilmesi önerilir çünkü sıcaklık ve basınç değişkenliği var yağ üzerinde ben de en çok 3 yılda bir fren hidroliğini değiştiririm. Fakat direksiyon hidroliği değişimini ne gördüm ne duydum hocam.

Teşekkür ederim hocam ağzına sağlık.Benim bildiğim de öyle ama emin olmak istedim.Manuel vitesler işlem görmedikçe yağına su vb bileşenler karışmadıkça sorun olmaz kullanılabilir.Dsg 6 ileri vitesler daha sık yağ değişimi gerektirirken dsg 7 ileriler daha geç yağ değişimi gerektirir.Yanlışım varsa lütfen düzeltin.Direksiyon konusunu da araştırdım.Vag grubu servo direksiyon sistemi kullanıyor genelde ayrıntıları aşağıya yazıyorum faydalı olması dileklerimle hayırlı günleriniz olsun..

Elektro mekanik servo direksiyon, hıza bağlı şekilde ayarlanan elektrikli bir güç destekli yardımcı direksiyondur ve sadece sürücünün ihtiyaç duyduğu anlarda devreye girer. Hidrolik bileşenlere hiç ihtiyaç duymadan çalışır.

Merhaba şanzıman için gerekli duyulmuyor direksiyon içinde yarı elektrikli olduğu için kontrol edilerek değişim yapılır
Fren hidroliği için 2 yılda bir yada 15-20bin km gibi değişim yapılmasını öneririm

Geri
Üst Alt