Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

İç Aks Veya Körüğünde Problem mi Var?

ediperdinc

Kayıtlı Üye
Herkese mutlu, sağlıklı, huzurlu ve hayırlı bir yıl diliyorum. Fotoğrafta işaretli parçanın kirli olması normal mi sizce? Ben alta yakın olduğu için sudan çamurdan geçerken kirleniyordur diye düşündüm ama siz nasıl yorumlarsınız?
Araç Seat Ibiza 1.2 TSI 201620210101_170532.jpg20210101_155813.jpg20210101_155723.jpg

Aks kafasında kullanılan yağ yoğun kıvamlıdır, gres gibi düşünebilirsiniz. Yağ kaçağı yapması durumunda kararmadan ziyade bariz olarak çapak gibi hatta çamur gibi etrafındaki aksama bulaştırır. Görseldeki durum daha çok ince yağ sıçraması gibi duruyor. Görsel olarak sadece kir gözüküyor yani bir problem yok ama aks kafasını kontrol etmek istiyorum derseniz şöyle test edebilirsiniz (özellikle şöför tarafı daha kolay olacaktır) Direksiyonu tam sağ ya da tam sol kırarak aracı yüke bindirin. Sıyırma sesine benzer bir tıkırtıyı duyuyorsanız (sağ ve sol içinde geçerli) aks kafası yağsızdır hatta işlevini yitirmeye başlamıştır. Aks kafasının işlemini yitirmesi de bu şekilde başlangıç gösterir. Önce körük yırtılır deforme olur vb. ve yağ kaçağına ya da içeriye su, çamur almaya başlar. Sonrasında yağsız ya da az yağlı çalışmadan ötürü dişliler bozulmaya başlar.

Eğer deneme yaparken bir ses almıyorsanız bir problem yok demektir, gönül rahatlığı ile sürebilirsiniz.

Aks kafasında kullanılan yağ yoğun kıvamlıdır, gres gibi düşünebilirsiniz. Yağ kaçağı yapması durumunda kararmadan ziyade bariz olarak çapak gibi hatta çamur gibi etrafındaki aksama bulaştırır. Görseldeki durum daha çok ince yağ sıçraması gibi duruyor. Görsel olarak sadece kir gözüküyor yani bir problem yok ama aks kafasını kontrol etmek istiyorum derseniz şöyle test edebilirsiniz (özellikle şöför tarafı daha kolay olacaktır) Direksiyonu tam sağ ya da tam sol kırarak aracı yüke bindirin. Sıyırma sesine benzer bir tıkırtıyı duyuyorsanız (sağ ve sol içinde geçerli) aks kafası yağsızdır hatta işlevini yitirmeye başlamıştır. Aks kafasının işlemini yitirmesi de bu şekilde başlangıç gösterir. Önce körük yırtılır deforme olur vb. ve yağ kaçağına ya da içeriye su, çamur almaya başlar. Sonrasında yağsız ya da az yağlı çalışmadan ötürü dişliler bozulmaya başlar.

Eğer deneme yaparken bir ses almıyorsanız bir problem yok demektir, gönül rahatlığı ile sürebilirsiniz.
Güzel bir bilgi , teşekkür ederim. Bahsettiğiniz testi yaptım bir problem yok.

Aks kontrolünü arkadaşlar zaten detaylıca yazmış.
Körüklerin delik olması ve yağ kaçırması da aks a zarar verir.
Ara sıra gözle kontrol etmekte fayda var.
Kazasız arızasız sürüşler.

Abi öncelikle tekrardan merhaba, şu an dikkat ettim başlığa. Benim bahsettiğim deneme ile tekerlek aks kafaları hakkında size bilgi verebilecek bişey. İç aks içinse şöyle bi video bırakıyorum. Ufak bi yanlış anlaşılma olmuş. Linkteki usta VAG grubu araçlar hakkında baya bir bilgiye sahip ve ayrıca videolarla bunu gösteriyor sürekli. Yine kanaldan iç aks ile ilgili arama yaparsanız güzel bilgilere ulaşabilirsiniz.

Bu durum için ele alacak olursak videoda da gözüktüğü gibi yağ kaçağı durumunda iç aks ın yağlı durmasından ziyade etrafında da bariz şekilde sıçramış yağlar gözüküyor.

Geri
Üst Alt