Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

ölçüsüz eleştiri ağır dil..

Bu hassas dusuncen icin cok tesekkur ederim

Varol Abi, Serhat elinize sağlık. Çok güzel yazmışsınız.

Yaşananları güzel izah etmişsin abi,fakat anlayabilene tabi...!!

öncelikle
serhat'a katkılarından dolayı ve arkaşlara desteklerinden dolayı teşekkür ederim

Yaşananları güzel izah etmişsin abi,fakat anlayabilene tabi...!!

ben herkesin anlayacağından emin olduğum için yazdım..scw deki herkesin kültür seviyesi yüksek..ancak bazen Türklüğümüz ağır basıyor....hepimizde var bu..
ancak büyük güç kontrol edilebilen güçtür..

Güzel yazı yazmışsınız,tabi hangi sorun icin yazdığınızı bilmiyorum umarımda denk gelmem,sonuçta ortak kullanım alanlarında sevgi isteğe bağlı saygı mecburi olmalıdır.

hayattaki en önemli şeylerden biridir üslup..defalarca önemini yazdım foruma bi çok konunun içinde..
forum denilen olay zaten fikir alışverişi ve bunları tartışıp doğruyu çıkartmak için var..tartışmak ama kavga değil..

kafasındaki doğruyu değiştirmeye hazır ol(a)mayan bi insan doğal olarak tartışamaz..kavga eder..

Forum nedir: Tartışma yeri.
Her insan aynı mıdır: Hayır. Kimi inatçıdır, kimi sabit fikirlidir, kimi mantıklıdır, kimi dediğim dediktir, kimi hiçbirşey bilmez öğrenmeye çalışır, kimi herşeyi bildiğini sanır, vs. vs. vs. (hakaret değil örnek amaçlıdır ve buradaki kavramlar görecelidir, mesela kendimden örnek vereyim: kimine göre inatçıyımdır, kimine göre dediğim dedikçiyimdir, kimine göre herşeyi bildiğimi sanırım, kimine göre mantıklıyımdır, vs. vs.). Her insan, her insan hakkında fikir sahibidir, sevmek zorunda değildir. Fikri ne olursa olsun istediği gibi savunabilir. Burası bi forum ve okuyan her insanın kendi düşünme karar verme yeteneği var. Okuduğu zaman, biraz araştırdığı zaman tam doğruyu bulamasa da, aklına yatanı bulabilir.
Haa, çirkin olan nedir? Karşı tarafla öyle yada böyle ne olursa olsun, baş edemediğini, ona laf yetiştiremediğini (yetiştirmek zorunda mıdır? hayır) anladığı an seviyesizleşmesi. Aşşağılayıcı bir üslupla mesajlarını yazması. Burayı mahkeme, kendilerini yargıç sanması. Haa, kimse mi başkasının fikriyle, düşüncesiyle ilgili yorum yapamayacak? Tabiki yorum yapabilir. 2 tarafta fikrini doğru/yanlış istediği gibi/kadar savunabilir. O konuyu açıp okuyan birisi hem farklı fikirleri okumuş olur, hem de konu altındaki tüm mesajların bütünlüğüne, kaynaklara bakarak kendi kararını kendi verir.
Kaynak/alıntı/vs. ayıp mıdır? Buna diyecek hiçbirşeyim yok zaten. Sadece gülüyorum. Kaynak göstermek, google'dan bile olsa araştırmak ayıp mı oluyo? Yoo. Bununla ilgili fikir yazmak kimin haddine? İster açar arabanın fabrikasıyla görüşür fikir yazarım, ister kişisel tecrübemden yola çıkar mesaj yazarım, ister çok iyi bildiğim şeyi google'a girer alıntı yapar yazarım, ister hiç bilmediğim bişeyi google'dan öğrenir yazarım. Doğrusunu bilen oturup google'dan mı baktın diyeceğine, kendi fikrini/doğru bildiğini yazsın, haddini bilsin. Burada kimse kimsenin bilgisini, tecrübesini küçümseyemez. Kimsenin haddine değildir.
Ancak, ne yapabilir? Saygılı bir üslupla, samimiyetine göre abi - kardeş, kanka, neyse artık adını kişiler koysun, yerine göre esprili mesajlarını istediği gibi yazabilir. Fikrini isteyen istediği gibi savunabilir, isteyen istediği gibi itiraz edebilir. Bana göre, sidik yarışına dönmesinde hiçbir problem de yok. Tek kural vardır: saygı.
Duruma göre kelime seçmek: karşı taraftakini küçümsemek amacıyla, yok efendim aslanımmış, koçummuş. Ne gerek var? Sen öyle diyince karşı taraftaki adamı küçültmüş mü oluyosun? Kendini haklı çıkarmış mı oluyosun? Bana göre zayıflıktan başka bişey değil :)
Haa ama, tanıdığım yüzyüze görmesemde nasıl biri olduğunu bildiğim bir büyük, gelir bana aslanım der, o benim hoşuma gider. Karşı tarafın niyeti burada önemli olan.

İşin özeti nedir? Herkes istediğini yazmakta savunmakta özgürdür. Dikkat edilmesi gereken nedir? Saygı.

Ha bide şunu eklemek istiyorum.
Tonlarca konu açılıyo, şu araba nasıl/arabam nasıl şeklinde. Bu tür konuların insanların fikirlerini/görüşlerini/önerilerini/eleştirilerini belirtmesi için açıldığını tahmin ederek yazıyorum bunları.
A kişisi konu açmış arabam nasıl ya da şu araba nasıl diye.
B kişisi şöyle bir yorum yazmakta özgür müdür değil midir?
Aracınız bence çok kötü olmuş. Ya da o araç 5 para etmez. Hatta şu kanat/jant/vs. herneyse berbat durmuş.
Eğer özgür değilse sorum şudur:
Ayıp olan burada dürüstçe fikirlerini yazmak mıdır? Yoksa o kişinin arkasından, tek başına ya da arkadaş grubu içinde o araçtan bahsedip kahkahalar eşliğinde berbat diye eleştirmek midir?
Bu tür konu açanlara tavsiyem şudur:
Aracınızı kendi zevkinize göre yaptırmışsınızdır, eyvallah hiçbir lafım yok. Ancak, aracım nasıl olmuş diye bir konu açıldığı zaman bu, insanlar sizin zevkinizi olumlu ya da olumsuz eleştirecek/övecek anlamına gelir. Övgüyü değilde, olumsuz fikirlere açık değilse kişi, ya da kaldıramıyosa bence hiç kendini yormasın böyle bir konu açarak. 1.400 üyenin olduğu bir forumdan mükemmel yorumu da çıkacaktır, berbat yorumu da çıkacaktır. Herkesin zevki farklı.
Ha bide şu tavsiye almak için açılan konular var. Bu konular şov amaçlı mı yoksa sahiden tavsiye amaçlımı açılıyo anlamış değilim. Şu jantı mı alayım, şu arabayı mı alıyım diye açılan konulara bakıyorum da kimse çoğunluğun önerdiği şeyi gidip almıyo. O zaman bu konulardaki amaç nedir :) ?

Bir de konu kitlenmesi mevzusu var. Bana göre konu kitlemek hiçbirşeye çözüm değildir. Kolaya kaçmak, insanları susturmaktır (haklıyı/haksızı/saygılıyı/saygısızı).
Bu yüzden ben kendi adıma böyle bir çözüm yolunu kınıyorum. Demokrası böyle sağlanmaz, hak böyle korunmaz, tartışmalar böyle son bulmaz. Sadece geçiştirilir.

Ha bide şunu eklemek istiyorum.
Tonlarca konu açılıyo, şu araba nasıl/arabam nasıl şeklinde. Bu tür konuların insanların fikirlerini/görüşlerini/önerilerini/eleştirilerini belirtmesi için açıldığını tahmin ederek yazıyorum bunları.
A kişisi konu açmış arabam nasıl ya da şu araba nasıl diye.
B kişisi şöyle bir yorum yazmakta özgür müdür değil midir?
Aracınız bence çok kötü olmuş. Ya da o araç 5 para etmez. Hatta şu kanat/jant/vs. herneyse berbat durmuş.

Eğer özgür değilse sorum şudur:
Ayıp olan burada dürüstçe fikirlerini yazmak mıdır? Yoksa o kişinin arkasından, tek başına ya da arkadaş grubu içinde o araçtan bahsedip kahkahalar eşliğinde berbat diye eleştirmek midir?
Bu tür konu açanlara tavsiyem şudur:
Aracınızı kendi zevkinize göre yaptırmışsınızdır, eyvallah hiçbir lafım yok. Ancak, aracım nasıl olmuş diye bir konu açıldığı zaman bu, insanlar sizin zevkinizi olumlu ya da olumsuz eleştirecek/övecek anlamına gelir. Övgüyü değilde, olumsuz fikirlere açık değilse kişi, ya da kaldıramıyosa bence hiç kendini yormasın böyle bir konu açarak. 1.400 üyenin olduğu bir forumdan mükemmel yorumu da çıkacaktır, berbat yorumu da çıkacaktır. Herkesin zevki farklı.
Ha bide şu tavsiye almak için açılan konular var. Bu konular şov amaçlı mı yoksa sahiden tavsiye amaçlımı açılıyo anlamış değilim. Şu jantı mı alayım, şu arabayı mı alıyım diye açılan konulara bakıyorum da kimse çoğunluğun önerdiği şeyi gidip almıyo. O zaman bu konulardaki amaç nedir :) ?

Bir de konu kitlenmesi mevzusu var. Bana göre konu kitlemek hiçbirşeye çözüm değildir. Kolaya kaçmak, insanları susturmaktır (haklıyı/haksızı/saygılıyı/saygısızı).
Bu yüzden ben kendi adıma böyle bir çözüm yolunu kınıyorum. Demokrası böyle sağlanmaz, hak böyle korunmaz, tartışmalar böyle son bulmaz. Sadece geçiştirilir.

kırmızıyla işaretlediğim bölümdeki sorun varya ayberk, heh! işte öyle bi dünya yok..işte üslub dediğimiz şey burda ortaya çıkıyor.misalen; birinin aracı sana göre kötü bile olsa senin bunu aracın 5 para etmez demek gibi rencide edici bi tavır takınmaya hakkın yok.eğer bunun adı özgürlükse ewet öyle bi özgürlükte yok....

Geri
Üst Alt