Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

Ön/Arka Frenlerden Gelen Ses

gunoktay

Kayıtlı Üye
Makyajla kasa henüz 5 bin km’de 4 aylık araç.

1-Araç ileri giderken durmaya yakın ön frenlerden balatanın diske sürtünmesini yoğun bir şekilde duymak normal mi?

2- Geri giderken durmaya yakın frene bastığımda sürtme sesinden farklı yüksek bir ses geliyor?

Bu sorunla karşılaşan oldu mu? Sorun/çözüm ne olabilir?

Gözle kontrol edin, herhangi bir terslik görmüyorsanız disk bakata ikilisinden geliyordur ve zamanla geçer.

1-Araç ileri giderken durmaya yakın ön frenlerden balatanın diske sürtünmesini yoğun bir şekilde duymak normal mi?

2- Geri giderken durmaya yakın frene bastığımda sürtme sesinden farklı yüksek bir ses geliyor?

Tozlu ortama girdiniz mi bazen Balata disk arasına toz gelirse yapıyor sesi
Geri giderken gelen sesi iyi dinleyin aracın esneme gerginlik sesi olabilir bazı model araçlarda depodan yakıt vurma sesi duyuluyor

Birde bu ses ne zaman başladı

Tozlu ortama girdiniz mi bazen Balata disk arasına toz gelirse yapıyor sesi
Geri giderken gelen sesi iyi dinleyin aracın esneme gerginlik sesi olabilir bazı model araçlarda depodan yakıt vurma sesi duyuluyor

Birde bu ses ne zaman başladı

Önden gelen sürtünme sesi aldığımdan beri var; Micra aracım da var ondan da aynı sürtünme sesi geliyor; Micrayı makul görüyorum da ATECA dan böyle sesi makul görmüyorum:)

Arkadan gelen ses dün ilk defa duydum ve dediğiniz gibi esneme gerginlik sesi tam olarak, çözümü nedir?

Balata spreyi alıp diskinize ve özellikle de balatalarınızın diske değdiği kısma sıkıp deneyebilirsiniz.

Hocam dediğiniz sesler benim aracımda da var. 2020 leon 1.5 150hp dsg style paket. Ön balatalardan gelen sesi gösterdim Ankara Doğuş'a, normal dediler. Geri geri gelirken ses her zaman olmuyor. Onu bir türlü gösteremedim. Video çekeyim dedim gene ses yapmadı. Sanki soğukla ilgili yada araç uzun bir süre sabit kalıp kullandıktan sonra oluyor gibi hissettim. Şu an ses yok. Bu arada o ses de garip bir ses. Çok aşırı yüksek olmayan borazan sesi gibi. Yakıt çalkalanma sesini duyduktan sonra bu arabadan her türlü ses gelir onu anladım. Bu arada yeni kasa Leon'da da bu yakıt çalkalanma sesi varmış.

ATECA Facebook grubunda Aralık-2020 döneminde arkadan gelen sesin videosu paylaşılmış, doğuşa gösterilmiş ve her zamanki gibi normal demişler:)

Fren seslerine alışsak iyi olacak sanırım, Avrupa Birliği fren balatalarında kullanılan içeriklerde düzenleme yaptı ve bazı kimyasalların kullanımı yasaklandı, bu yüzden de frenler ötmeye başladı. Hatta geçen gün yanımda bir Audi Q8 park ederken frenlerden gelen sesleri duymanız lazımdı. O kadar pahalı bir araçtan gelmesi resmen içler acısı bir görüntüydü :)

Arkadan park manevrası yaparken gelen ses normal gerçekten bu arada. 7 senede 3 farklı Seat 1 de Golf kullandım, frene basılıyken ya da park freni çekiliyken direksiyonu çevirirseniz arka tarafı uğuldar. Bütün araçlarımda vardı. Torsiyon çubuklu arka aksın güzellikleri... Hatta o sese o kadar alışmışım ki şu anki aracım uğuldamıyor aynı durumda ve ben frene basmıyorum gibi hissediyorum bundan ötürü.

Yakıt çalkalanma sesi MQB araçların tamamında olan, genelde depo doluyken daha çok çıkan ve çoğu zaman park edip motoru kapattıktan sonra duyulan bir sestir. VAG'ın depo içindeki dalga kıranı kaldırdığı için çıktığı söylenir ama şu an hemen hemen bütün VAG araçlarında olan bir ses. Bazen biraz da sert fren yaparak park ettiğimde sesle birlikte sanki arabanın da ufak ufak sallandığını hissettiğim olurdu yakıtın salınımına göre.

Şakami frenler nasil tutucak diske sikinca
Balata spreyinin ne olduğunu biliyor musunuz? Böyle ciddi bir forumda, özellikle de frenle ilgili şaka yapılmayacağını tahmin edeceğinizi düşünüyorum. Balata spreyi, sıkılan yüzeydeki tüm yağı pisliği temizler. Böylelikle fren aksamının daha verimli çalışmasına yardımcı olur. Bununla birlikte, disk ile balata arasında girerek ses yapabilen ufak taş vs. maddeleri fren aksamından uzaklaştırarak etkili bir fren işlevi oluşmasına yardımcı olur.

Geri
Üst Alt