Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

Çok entresan Far Arızası

Agave

Kayıtlı Üye
Herkese merhaba,
2017 model makyajlı kasa Leon aracımda dün başıma gelen hadiseyi anlatmak istiyorum öncelikle.
Ankara'dan İstanbul'a dönüşte, gece vakti sanırsam bir kamyon lastiği ikiye bölünmüş halde yolun ortasında duruyordu.
Lastiği farkedebildiğimde yapacak hamlem yoktu ve mecburen üzerinden geçmek zorunda kaldım. Kuvvetli bir ses geldi. Benim dışımda da çarpan birkaç araç vardı ki onlar da benim gibi sağa çekip araçlarının durumuna bakıyorlardı.

Sağa çekip durduğumda, ön tamponun altında lastiğin siyahının geçtiğini gördüm. Islak bezle çıktı neyse ki.
Alt plastik karterin altındaki parçanın ayaklarından biri koptu ya da yerinden çıktı ki sallanıyor gibi bir taraf tam oturmamış durumda.

Velhasıl gelelim asıl soruna.

Bir şey yok derken farkettim ki sol kısa farım yanmıyor.
Sağda bir problem yok.

Uzunları açtığımda, uzunlar yanıyor.
Sinyal çalışıyor.
Gündüz farı-park lambası ledler yanıyor.
Sadece kısa farlar yanmıyor. Kısa far kaç ledden oluşuyorsa hiçbiri yanmıyor.
uzunlarda problem yok.

Yolda devam ederken, normalde uzunları açınca farlar da yukarı kalkarken, bu durumu yaşadıktan sonra sanki sadece selektörü çekili tutuyormuş gibi uzunlar yanıyor lakin farlar yukarı kalkmıyordu.
Kapatım açtım arabayı düzelmedi.
İstanbula geldim. Otoparka parkettim. Tekrar kapatıp açtım ve uzun farlar kendine gelmiş durumdaydı.
Uzunları açınca farlar yukarı hareket ediyor ve arabayı ilk çalıştırmada otomatik far yükseklik ayarını yapıyor.
Ancak halen sol farın kısaları yanmıyor.
Kaputu açtım ancak yerinden çıkan bir soket var mı diye baktım çok bir müdahele edemedim.

Bu arada yol bilgisayarında herhangi far arızası hatası bilgisi vermiyor araba.

Sol farın soketi için, sinyal, kısa, uzunların soketi ayrı mı?

Sol farda her fonksiyon çalışıyor.
Çalışmayan tek fonksiyon kısa farlar.
Kısa fardaki hiçbir led yanmıyor geri kalanda problem yok.

İş yoğunluğundan servise götüremedim henüz.
Yardımlarınızı beklemekteyim.

Hem kısa farın yanmayıp hemde ekranda hata mesajı vermemesi gerçekten garip bir durum acaba sarsıntıdan gevşek kalan soket yada yanan bir sigorta olmasın

Trakya'dan gönderildi..

Sigortalara baktım hiçbirinde problem yok
[doublepost=1509026746,1508154623][/doublepost]Servisten 2buçuk günde aldım arabayı. Garantiden karşıladılar. Ledlerde problem olmuş ampul değişimi ile sorun giderilmez diye komple far değişimine gidildiği bilgisini aldım.

Merak edenler ya da ileride sorun yaşama ihtimali olanların bir köşesinde dursun diye açıklayayım dedim.

Geri
Üst Alt