Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

Çekişten düşme

MasterLeon

Kayıtlı Üye
Merhaba,

Aracım Leon 1.6 tdı MK3 hararet saati çalıştıktan kısa bir süre sonra devamlı 90 da duruyor çekiş sorunu yaşıyorum dpf dolması sebebir diye katkı koydum görüldüğü gibi boştayken 0.3 e kadar düştü fakat hareret hala 90 da ve çekişte ciddi kayıp var turbo ateşlenmesi zayıf .

Sorun nedir ne yapmam gerekiyor fikrinizi almak istedim

IMG_20200302_233033.jpg

Biraz yüksek devirlerde kullanmayı deneyin.

MK2'lerde DPF var mıydı? Varsa bir süre aracı yüksek devirde kullanıp partikül filtresini aşırı ısıtmanız lazım. Bu sayede içinde biriken tortuyu yakıp verimli çalışacaktır. Ama DPF'den kaynaklı olsa araç bir şekilde uyarı verirdi.

90 derece zaten normal çalışma ısısıdır, oraya çıkması ve orada kalması normal. Anlık yakıt tüketiminin rolantide düşük olması da birşeyin göstergesi değil aslında. Klima, farlar, rezistanslar vs kapalı olursa o düzeylerde çalışır motor. Benzinliler bile 0,3 0,4 'e kadar inebilirler rolantide.

Siz öncelikle aracı 10-15 dakika kadar 4.000 devir civarında kullanmayı deneyin, düzelmezse bir ustanın bakması sağlıklı olacaktır.

merhabalar :

benim bildiğim kadarıyla dpf arızası ya da partikül filtresine bağlı olarak oluşan arızada dpf arıza ışığı yakması gerekmektedir.

çekişten düşmesinin başka bir sebebi olabilir aracınızda dpf arıza ısığı yanıyor mu ?

1583233400750.png

merhabalar :

benim bildiğim kadarıyla dpf arızası ya da partikül filtresine bağlı olarak oluşan arızada dpf arıza ışığı yakması gerekmektedir.

çekişten düşmesinin başka bir sebebi olabilir aracınızda dpf arıza ısığı yanıyor mu ?

Ekli dosyayı görüntüle 20879
Hayır yanmıyor şu an titreme sorunum yok ama kısa sürede 90 a geliyor hareret bundan da korkuyorum

MK2'lerde DPF var mıydı? Varsa bir süre aracı yüksek devirde kullanıp partikül filtresini aşırı ısıtmanız lazım. Bu sayede içinde biriken tortuyu yakıp verimli çalışacaktır. Ama DPF'den kaynaklı olsa araç bir şekilde uyarı verirdi.

90 derece zaten normal çalışma ısısıdır, oraya çıkması ve orada kalması normal. Anlık yakıt tüketiminin rolantide düşük olması da birşeyin göstergesi değil aslında. Klima, farlar, rezistanslar vs kapalı olursa o düzeylerde çalışır motor. Benzinliler bile 0,3 0,4 'e kadar inebilirler rolantide.

Siz öncelikle aracı 10-15 dakika kadar 4.000 devir civarında kullanmayı deneyin, düzelmezse bir ustanın bakması sağlıklı olacaktır.
4000 devirde bir süre kullandım 90dan düşme oluyor fakat sıkıntı şu ;arabayı çalıştırdıktan 5 dk sonra 90a geliyor .

5 dakika icinde 90 dereceye gelmesi dogal bir durum. Bence burada sorun yok. Asil sorun yuksek devirde kullanirken hararetin dusuyor olmasi. Dusuyorsa termostat arizalidir 90 derecede sabit kalmasi lazim. Ama buda cekisten cok dusurecek bir etmen degil. Egerki derece cok dusup geri 50 seviyelerine geliyorsa ozaman mutlaka cekisi dusurur yakiti artirir.

Geri
Üst Alt