Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

Yüksek süratta dengeli sürüş için

IbizaFR150

Kayıtlı Üye
Merhaba ,

Aracımız belli süratlerin (120-140km) üstüne çıktığında sürüşü daha güvenli hale getirmek ( virajlarda veya frenli dönüşlerde hafif sallanmanın önüne geçmek, rüzgardan etkilenmemek vs)
için sizce hangisinin etkisi daha fazla olur?

-Yay ( aracı alçaltma )
-Ön,arka,yan tamponlar-bodykit
-lastikler

Bende dikkate alınacak bir sallanma yok ama FR ile 90-100 civarı sakin kullanmak şu ara zor geliyor,dikkat etmezsen ibre 140 ama hissiyat 60-70... Sonra virajda araba kayacak mı,fren yapsam mı gibi düşünceler eşliğinde o süratle alınan virajlar...
Hem kendi hem de etrafımın güvenliği için biraz daha sağlamlık arıyorum. Sizde bir zıplama veya aşırı oynama varsa acil önlem alın veya 100-110'u geçmemeye gayret edin.

Bende dikkate alınacak bir sallanma yok ama FR ile 90-100 civarı sakin kullanmak şu ara zor geliyor,dikkat etmezsen ibre 140 ama hissiyat 60-70... Sonra virajda araba kayacak mı,fren yapsam mı gibi düşünceler eşliğinde o süratle alınan virajlar...
Hem kendi hem de etrafımın güvenliği için biraz daha sağlamlık arıyorum. Sizde bir zıplama veya aşırı oynama varsa acil önlem alın veya 100-110'u geçmemeye gayret edin.

Hocam sen o araba ile zaten 90 ile gitme :) Benim lastiklerden de olabilir 14"...

saydıklarınızın hepsi yol tutuşunu arttırır

ayrıca ön/arka kule gergileri de işe yarar, yay yerine coilover ile çok daha verimli sonuçlar elde edersiniz

ön tampon altı ve arka bagaj üstü spoilerler baya fayda sağlar, arka difüzör şekil olsun diye değil de gerçek performans markalarının tasarımı birşey takarsanız o da arkadaki hava dağılımını toplayarak arka tarafın yere oturmasına yardımcı olur, ayrıca fren tertibatında güçlendirmenin de faydasını görebilirsiniz. disk/balata değişimi, fren borularının güçlendirilmesi vs gibi uygulamalar pahalı ama verimli geliştirmelerdir

Bu arada ibizanın kaputu açtığımda kule gergisi için amortisör tepesi gibi birşey göremedim çubuğun takılacağı... Arkaya nerden nasıl takılıyor zaten bir fikrim yok.

leonda kapak var orada, ibiza da muhtemelen öyledir, arka için de döşemenin altında kalıyor bütün araçlarda

120-130 arası keskin hariç her türlü virajı alıyorum sıkıntı yok.yol tutuşu ii.birde altındaki lastik önemli.kendine guvenin yoksa denimicen bile.herkes şöfordur ama direksıyon sağlam değildir.manevra ve reflekslerin ii olacak,acaba diyip dalmıcaksın.şüpheyle virajı almak tehlikelidir her zaman.

Bu arada ibizanın kaputu açtığımda kule gergisi için amortisör tepesi gibi birşey göremedim çubuğun takılacağı... Arkaya nerden nasıl takılıyor zaten bir fikrim yok.

Amortisör takazlarını yamur oluklarının altına saklamışlar bu nedenle görmek oldukça güç. Kule gergisi içinde hazırda bulman çok zor ya kendin yaptıracaksın yada yapacaksın.

Aracın dış tasarımında değişikliklerle yol tutuşu arttırmak işin son yapılacak iyileştirmedir, yol tutuşu öncelikle lastiklerde başlar kullaacağın zemine göre yüksek tutuş performansı gösterren lastik kullanılmalı ki asfaltı tuttumu koparmadan bırakmasın, süspansiyon sistemiyle devam eder yüksekliği ayarlanabilen konforun min. Olduğu parçalar kullanılır ki asfalttaki tırtığı ciğerinizde hissedersiniz, sonrasında yukarda arkadaşların yazdıklarında var aracın aerodinamiğini iyileştiren body kit, tasarım işi difüzör vb. Değişikliklerle yol tutuşu daha güvenli hale getirebiliriz, bu lafın uzatılmışı oldu:) yan rüzgardan yada büyük araçların oluşturduğu sallanma araçtaki konforun verdiği cevap aslında, araç çizgisinden çıkmıyorsa sorun yoktur, salınma hissi güvensizlik veriyorsa daha sert süspansiyon sizi rahatlatır..

Son düzenleme:
Geri
Üst Alt