Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

yol bilgisayarı yakıtı ne kadar doğru ölçer

2 sürücü profili olabilir :eek:key: yada benimkinde öyle olduğunu sanıyorum:D
Aslında benim de merak ettiğim birşey var; izin dönüşü 800 km de kalan mesafeyi 0km ye düşürdüm, benzin ibresi de sıfır konumundaydı. daha kaç km gidebilirdim?
kitapçığıda okudum ama oradaki 1 le alaklı birsey yazmıyor alltaki sıfırlamanın solundaki saati ayarlama düğmesine basınca da sabah denedim 2 yazdı ama biraz durup yine 1 yazıyor kendliğinden ben tam olarak anlamadım bundan birşey :)

@tam12den @hsynkosel yol bilgisayarı o anki ortalama yakıt tüketimine göre depodaki yakıtla ne kadar gidilebileceğini gösterir, sıfırlama ile ilgisi yok, atıyorum 50 litrelik depoyu fullediğin esnada ortalama tüketim 10 litre ise 50 litre ile 500 km gidebilir gösterir, ama yola çıkıp biraz ilerleyince ortalama tüketim 8 litreye düştü bu arada da 2 litre depodan yakıt eksildi diyelim, o zaman da 48 litre ile 600 km gidebilir şeklinde gösterir. oradaki yükselmenin mantığı budur.

Matematiksel açıklama:

50 litre yakıt ve 10 litre/100 km ort. tüketim ile gidilebilecek km (50 :10) x 100 = 5 x 100 = 500 km.

Biraz gittik 50-2=48 litre yakıt kaldı, ort. tüketim 8 litre/100 km oldu o zaman gidilebilecek km (48 : 8) x 100 = 6 x 100 = 600 km olur.

benim merak ettiğim lpg de bu değerler doğru mu acaba? ya da doğru değilse bir oran var mı yani yol bilgisayarı 10 litre ortalama diyosa lpg de bu 12 litre olur diye 2 litre fark olacağını söyleyenler var bu mantıksız geliyo bana bir oran olmalı diye düşünüyorum.

ha o 1. 2. yol bilgisayarı, mesafe, sürüş süresi gibi şeyleri 2 farklı yol bilgisayarında tutmanı sağlar ama anlık tüketimde falan çalışmaz gene 1e geçer

lpg için %15 fazlasını hesaplayın yaklaşık doğru olur

1 kısa sürüşlerdeki hesaplamaları (35 km diye arkadaş belirtmiş)
2 ise aracın ilk alındığı andan itibaren uzun dönem ortalamasını gösterir.

saat ayar tuşuna basıp 2 ye de aldım ama sadece km olarak 691 yazıyor , 1 deki gibi gidilen süre ortalama yakıt v.s çıkmıyor .
araç 900 km de sadece 2 ye alınca 691 yazıyor anlamadım bir şey o olaydan ,olmassa servisin ordan geçince bir sorayım tam olarak nedir bu bilinmeyen özellikleri falan varmı

1de araç kapalı ise 2 saat sonra bilgisayar kendini sıfırlayacaktır. Burada km baz alınmıyor. zamana bakıyor bilgisayar. Ama 4 saat boyunca yolculuk yapın 1 konumu da kendini sıfırlamaz siz sıfırla diyene kadar.
2 konumunda hiçbir zaman siz sıfırla diyene kadar sıfırlamaz.

sonuç olarak yol bilgisayarında en son kaç kilometreye güvenebiliriz ford connecte denemiştim kalan mesafe olarak 10 kilometro gösteriyordu ve hala beni yol da koymamıştı toledoya da son 5 yada 10 kilometreye kadar güvenebiliriz umararım

Geri
Üst Alt