Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

yığılma olayı ?

tolgabes64

Kayıtlı Üye
VW grubu araçlarda 6000 devirden üstüne çıkmıyor ve 6000 devirde küt diye yığılma oluyor. bu nedendir? en azından golf & ibizada bu olayı yaşadım. 1 seferliğine denemek istedim ama olay budur. araba küt diye frenler gibi yığıldı. onun dışında normal giderkende gazda aağımı çeknce raba yığılıp ileri fırıyor ama çok hızlı biçmde biçimde gerçekleşiyor bu. yani gazdan ayağımı çekersem boşa aldığımda kaymak gibi giderken viteste dur kalk yapar gibi bi olay oluyo :s merak etitğim neden böyle bi olay var? sadece VW grubundamı ? sağdan soldan anladığım kadarı ile japon arabalarındada oyunlardaki gibi dıdıdıdıdıdıdıdı diye ses geliyomuş max devirde. ben deneyecğeimden değilde biraz meraklıyımdır böyle konularda :) yani birşeyleri anlamak amaçlı bi soru bu. sadece 5 saniyeliğine denedim 1.viteste 6000 devirde sabitleyip yığılıyor

işte bu olay japon araalarındaki : http://www.youtube.com/watch?v=FOVrnOmXauI

Normal, devir kesici devreye giriyor, zaten bu devirde ne güç kalır ne de tork, getirisi yok. cıvıklarda benzini kesmez, egzosda patlar, kulağa hoş gelen bu ses, mekanik aksam için pek de hoş olmaz.

peki neden birinde ses çıkarken birinde yığılma oluyor ?

Cut off sistemleri farklı, görevleri aynı. Ses aslında çıkmazda, çoğu cıvıkın egzosu patlak veya patlamadan sökülüyor ondan. Önemli olan bu devirlere kadar çıkmamak zaten.

Japon arabalarında kesıcıde ateslemeyı keser araba,alman arabalarında ıse yakıtı keser.Yıgılma dedıgın olay kesıcıye gırıp arabanın kesıcıye gırmesı oluyor.

Geri
Üst Alt