'Yerli Oto' Mizah Malzemesi Oldu | SCW - Seat Club World - Seat, Seat Forum Türkiye
  • Merhaba Ziyaretçi hoşgeldin !
    Forumdan daha fazla yararlanmak için buradan kayıt olunuz
    Hello Welcome to Guest!
    Register here to benefit more from the forum

'Yerli Oto' Mizah Malzemesi Oldu

Ali

Kayıtlı Üye
Katılım
3 Ocak 2011
Mesajlar
1,660
Beğeniler
366
Yaş
33
#1
Yazık..Çok yazık..

'Yerli Oto' Mizah Malzemesi Oldu
Yeniden dizayn edilecek Albea üzerine FIAT’tan alınacak motor ve şasinin monte edilmesiyle üretilecek yerli oto müjdesi, vatandaşı hayal kırıklığına uğrattı.

Uzun süredir hayali kurulan yerli otomobilin motor ve şasisinin İtalya’da FIAT fabrikalarında yapılacağı haberleri, Türkiye’yi hayal kırıklığına uğrattı. Yüzde yüz yerli otomobil haberi bekleyen vatandaş, FIAT’ın üretimi sonlandırılan Albea üzerinde değişiklikler yapılarak “milli otomobil” olarak müjdelenmesi karşısında şaşkına döndü. Konuyu değerlendiren Kibar Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kibar, “Türkiye’de üretilen diğer yabancı araçlar, ne kadar yerliyse bu araç da o kadar yerli olacak” derken gazetemizi arayan okuyucularımız da, “Yerli otomobili üretmek bu kadar kolaydı da neden şimdiye kadar olmadı? FIAT’ın bir modeli baz alınarak dizayn edilerek, motor ve şasisi İtalya’da üretilecek bir araba nasıl yerli otomobil olabilir?” şeklinde sorular yöneltti.

2014’TE YOLLARA ÇIKACAK

Yerli otomobille ilgili bu büyük müjde dün bir Türk’ten değil, Fiat ve Chrysler’in CEO’su Sergio Marchionne’den gelmişti. Detroit’te düzenlenen Otomobil Fuarı’nda bir açıklama yapan Marchionne, “Bursadaki Tofaş tesislerinde İtalyan FIAT’ın teknolojik desteğiyle Türk malı otomobili üretilecek. FIAT’ın B veya C sınıfı platform ve altyapısı kullanılacak. Motor ve şasisi ilk etapta FIAT’tan gelecek. Yedek parça tedariki ve tasarım Türkiyede gerçekleşecek. Yatırımın ilk etapta yaklaşık 500 milyon euro olması planlanıyor. İlk prototipin 2013, ilk modelin 2014’te çıkması planlanıyor” demişti. Söz konusu otomobilin ne kadar yerli sayılacağıyla ilgili sorumuzu cevaplandıran Ali Kibar ise, “Tasarımı Türkiye’de yapılacak, parçalarının da büyük bir kısmının yurt içinden sağlanacağı bir projeye yerli diyebiliriz. Ancak, Türkiye’deki fabrikalarda üretimi gerçekleştirilen diğer otomobiller ne kadar yerliyse, bu araç da o kadar yerli olacak” ifadelerini kullandı. Kibar, “Sonuçta büyük bir gelişme, yan sanayicimiz de kazanacak Türkiye ekonomisi de kazanacak. Hayırlı olsun” dedi.

ŞAKA DEĞİL, GERÇEK...

FIAT destekli yerli otomobil sosyal medyada da geniş yankı buldu. Twitter’da “İlk Türk otomobilini yapmaya bir İtalyan talip olmuş. İşin kötüsü şaka değil...” gibi cümleler kullanıldı.

Türkiye
 

Ali

Kayıtlı Üye
Katılım
3 Ocak 2011
Mesajlar
1,660
Beğeniler
366
Yaş
33
#2
"Yerli Otomobil Böyle Yapılmaz"
Fiat-Crysler CEO’su Marchionne ile TOFAŞ’ın CEO’su Pandır’ın ‘yerli oto’yla ilgili sözlerine büyük otomotiv firmalarının CEO'lardan eleştiri geldi.

Başbakan Tayyip Erdoğan’ın bir yıl önce TÜSİAD’ın bir toplantısında yaptığı “Artık yerli aracımızı üretelim. Türkiye’de bu işe soyunacak bir babayiğit vardır” çağrısına Koç Topluluğu’nun 44 yıllık ortağı Fiat’ın CEO’su Sergio Marchionne’den “Biz talibiz” cevabı geldi. Marchionne, ABD’nin otomotiv kenti Detroit’teki Uluslararası Otomobil Fuarı’nda Türk gazetecilere dedi ki: “İlk Türk otomobilini biz TOFAŞ’ın Bursa’daki Albea bandında yapacağız.” Büyük babayiğit de böylece ortaya çıktı. Nedense, Rahmi Koç ile Mustafa Koç değil de İtalyan babayiğit müjdeyi verdi.

Otomotiv sektörü şaşkın

Koç Ailesi sessiz kaldı iş TOFAŞ’ın CEO’su Ali Pandır’a düştü. Marchionne’ye paralel konuşan Pandır, yeni aracın “Albea”nın yerine geçecek ürün olacağını ve üretimi sona eren bumodelin platformunu paylaşacağını söyledi. “Albea’nın üretimden çıkması TOFAŞ’a 50 bin adetlik bir yer kazandıracak. TOFAŞ’ın kapasitesi şu anda yıllık 500 bin adet ancak mevcut alan üzerinde 550 bin adede rahat çıkabiliriz. Yerli otomobil için 200 bin adetlik üretim hazır hale gelmiş olacak” diyen Pandır, otonun B-C segmentinde olacağını ve tüketiciye 20-25 bin lira arasında satılabileceğini ifade etti. Bir “orta direk” arabası karşımızdaydı. Detroit’ten gelen bu haberler, Türk otomotiv piyasasına bomba gibi düştü. Sektör temsilcileri, epeyce süre şaşkınlık yaşadı, sonra da konu sorgulanmaya başlandı.

Yerli oto değil, teşvik otosu olur

Fiat-Crysler CEO’su Marchionne ile Pandır’ın ‘yerli oto’yla ilgili sözlerini sorduğumuz büyük otomotiv firmalarının CEO veya genel müdürleri, adları açıklanmadan yorum yapmak istediler. Şu anda polemiğe girmek istemeyen bu CEO ve genel müdürler, eleştirilerini öncelikle şöyle sıralıyorlar: “Herhangi bir ürünün üretim bandında sadece gövdesi değiştirilerek aktarma organları yenilenerek yerli olduğunu söylemek mantıklı bir açıklama değildir. Kamuoyunun algılaması da Marchionne’yi desteklemez. Yerli oto yapıyoruz gerekçesiyle devletin verdiği özel teşviklerden yararlanmayı düşünenler, şimdi bir pazarlama taktiği içine girmişlerdir. Ne yazık ki, üretilecek arabalar yerli marka değil, teşvik otomobili olur.”

Rahatlama hayal kırıklığına dönüşür

Bu görüşlere bir anlamda katılan ancak farklı bir bakış açısı da sergileyen bazı önemli isimler ise konuyu şöyle değerlendiriyor: “Adı Albea veya olmasın. Bu önemli değil. Belki bir başlangıç, bir deneme olarak yerli oto beklentisine girenleri rahatlatacaktır. Çok da mantıksız değildir. Ancak, bir kalıp gövde üreterek, başka modellerde kullanılan motoru, şasiyi koyarak işte sizlere ‘yerli oto’ yapıyorum demek, sonrasında kimseyi memnun etmeyecektir. Baştaki rahatlama hayal kırıklığına dönüşebilir.”

Bugün
 
Katılım
26 Ağu 2009
Mesajlar
1,327
Beğeniler
223
Yaş
37
#5
ne bekliyoruk ki arkadaşlar biz karayı ak diye yuttuysak bunu da yutarız azcık su tamamdır....afiyet olsun sonra da allah razı olsun...
 

ofb37

Kayıtlı Üye
Katılım
30 Haz 2011
Mesajlar
997
Beğeniler
190
#6
ne demiştik 0(yüz) YERLİ!!!:)

edit:gazetede bir çok güzel yorum var biri hoşuma gitti:ALLAH RAZI OLSUNpuhaha
 

Ali

Kayıtlı Üye
Katılım
3 Ocak 2011
Mesajlar
1,660
Beğeniler
366
Yaş
33
#8
ulen sanki uzay mekiği yapacaklar..dört teker, bi motor değil mi bu.. illa avrupalıyamı yanaşacan hemen..

bu işlere, milli ve manevi değerleri parasından üstün tutacak adamlar lazım.. koç değil..

bu arada "allah razı olsun" süpermiş :)
 

freesezar

Kayıtlı Üye
Katılım
26 Şub 2011
Mesajlar
1,341
Beğeniler
282
Yaş
35
#9
önce kuş serisi vardı bu da kedi serisi olsun aslan kaplan leopar vs.. :)

hani saab la görüşüyodu bunlar?
 

Çöllü

Forumdan Uzaklaştırıldı
Katılım
11 Nis 2011
Mesajlar
4,794
Beğeniler
3,961
Yaş
33
#10
Bence "Gusül" olsun kaza yapınca kimse birbirine bakmasın :D
 
Üst Alt