Yeni TL Simgemiz | SCW - Seat Club World - Seat, Seat Forum Türkiye

Üyelerimizin Albüm Fotoğrafları

 1. Ataşehir
Sizlere daha iyi hizmet verebilmek için ANDROİD ve İOS mobil uygulamamız yayına başlamıştır. BURAYA tıklayarak uygulamaya gözatabilirsiniz.

Yeni TL Simgemiz

Konu, 'Yurttan Haberler' kısmında ibiza tarafından paylaşıldı.

 1. ibiza

  ibiza SCW Üyesi

  565
  101
  43
  İşte TL'nin simgesi Türk Lirası'nın simgesi 8362 başvuru arasından seçildi. Simgenin çıpa şeklinde olması TL'nin güvenli liman haline geldiğini gösteriyor. Yukarı doğru çizgiler de paranın yükselen değer olduğunu simgeliyor.


  Merkez Bankası tarafından düzenlenen TL Simge Yarışması'nın sonuçları Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Yardımcısı Ali Babacan ve Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı'nın katıldığı toplantıda açıklandı.

  Toplantıda konuşan Başçı, "TL simge yarışması fikri 2011-2015 planında TL'nin tanıtılması amacıyla yer aldı. Yarışma takvimi içinde 8362 adet başvuru yapıldı. Finale 7 tasarım kaldı. 7 simge arasından birinci seçildi. Simge TL'nin güvenli liman haline geldiğini gösteriyor. Yukarı doğru çizgiler paranın yükselen değer olduğunu simgeliyor" dedi.

  Başçı, birincilik ödülüne layık görülen tasarımın Tülay Lale'ye ait olduğunu belirtti. Lale'nin tasarımında düz olan çizgiler, yukarı eğimli hale getirildi. Başçı, Türk Lirası'nın yeni simgesinin altın oran uyumuna dikkat edilerek tasarlandığını kaydetti.

  [​IMG]
   
 2. ibiza

  ibiza SCW Üyesi

  565
  101
  43
  Bildiğimiz euro'nun yarısını keşmişler TL olmuş :)
   
 3. baris44

  baris44 SCW Üyesi

  202
  43
  28
  gemi çapası gibi birşey olmuş pek iç açıcı değil bence
   
 4. Turhal

  Turhal SCW Üyesi

  695
  135
  43
  alkışşş :eek:
   
  Bunu beğendi. yukcell88 bunu beğendi.
 5. habildinar

  habildinar SCW Üyesi

  1.419
  638
  113
  hayırlı olsun...:)
   
  Bunu beğendi. yukcell88 bunu beğendi.
 6. yukcell88

  yukcell88 SCW Üyesi

  1.521
  551
  113
  Türk psikolojisi ile cevap vermeyeceğim. Yapmışlar, 8bin tanenin arasından 7 tane seçip 1 taneyi uygun görmüşler. İnşallah paramıza hayırlı olur. Bu simge paramızın artık evrensel hale geleceğinin simgesi bence...
   
  Bunu beğendi. e.ö.çakmak bunu beğendi.
 7. schumi

  schumi SCW Üyesi

  8.181
  1.218
  113
  Euronun çakması olmuş...Tayyip Erdoğan'ın baş harflerini de içeriyor...
   
  KAPTAN ve ibiza bunu beğendi.
 8. e.ö.çakmak

  e.ö.çakmak SCW Üyesi

  85
  7
  8
  umarım hayırlı olur
   
  Bunu beğendi. yukcell88 bunu beğendi.
 9. yukcell88

  yukcell88 SCW Üyesi

  1.521
  551
  113
  TL’nin simgesini tasarlayan İZ Grup Yönetim Kurulu Başkanı Tülay Lale, CNBC-e'ye konuştu.
  Tülay Lale, şunları söyledi:
  "Kendi ismimi parayla bağdaştıramadım ama bundan sonra bağdaşacak gibi. DSİ’nin de aralarında bulunduğu birçok devlet kurumuna hizmet veriyoruz.
  Selçuk Üniversitesi mezunu bir jeoloji mühendisiyim. 15 yıla yakın bir süredir yayın ve basınla ilgileniyorum. Yayıncı olan ağabeylerimin yanına gidip gelince bu tarafa kayma oldu. Bu alanda jeoloji mühendisleri oldukça fazla. Ben de diğer jeoloji mühendisleri gibi aynı kaderi yaşayanlardan birisiyim.

  'ÇIPA'YA BENZEMESİ TESADÜF'

  Logonun doğuşunu anlatayım. Logoyu oluşturmadan önce araştırma içine girdik. Para simgelerinin hepsinde çizgilerin olduğunu gördük. Biz bu çizgilere anlam katmak için uğraştık. Yatay çizgiler doğuyla batı arasında köprüyü simgeliyor. Batısını su-okyanus gibi düşünebiliriz, 'l’nin kuyruğunu doğuya uzanan bir kapı olarak düşünebiliriz. Doğu ile batı arasındaki köprü olduğunu ifade etmeye çalıştık. Başbakanımızın söylediği çıpa sembolüyle benzer olması tesadüf ama biz tasarlarken onu düşünmemiştik.
  Öyle bir simge yapmalıydık ki, hem elle kullanımda hem de bilgisayar kullanımda çok rahat olmalıydı. 1:6 oranı şartnamelerde isteniyordu.
  Klavye ve insanların kullanımı, doğu-batı sentezine kağıt üzerinde karar verdikten sonra çizime geçildi.
  Çizgilerin önemi var. İki çizgi olması, köprü anlamına geliyor. 'l'nin yukarıyı göstermesi de ilerlemeyi kaydediyor.
  Dünya klavyelerinde bu tuşlar yoksa koymak zorunda kalacaklar. Dünyada da tanıtıma ihtiyaç var. Ajans olarak tanıtımını yapabileceğimizi düşünüyoruz.
  'ÖDÜLÜ BİLMİYORUM'
  İnanın parasal boyutunu bilmiyorum. Ödülü bilmiyorum, ofise gittikten sonra bakacağım. TL’nin sembolünü bulmak, tarihe geçmek asla parayla ölçülecek bir ödül değil.
  Soyadım olan Lale'nin simgesiyle Türkiye’ye gizli de olsa damga vurduk diyordum ama TL’ye damga vurduk.
  'ÜÇ TASARIMLA KATILDIK'
  Sembolü hazırlarken esinlenme olmadı. Klavyeleri, işaretleri, para birimlerini inceledik. Özgün bir tasarım oldu. Biz yarışmaya üç tasarımla katıldık.
  'TELEFONDA ÖĞRENDİM'
  Bir televizyon kanalından aranınca şaşırdım. Trafikteydim. Sesimdeki sakinlikten dolayı telefondaki kişi ‘Aynı Tülay Lale’yle mi görüşüyorum?’ dedi. 'TL yarışmasında birinci olan Tülay Lale’yle arıyorum' dedi. ‘İnanın bilmiyorum, ofisi arayayım. Arkadaşlarım baksınlar’ dedim. Kazandığımı bile bu şekilde duydum." (ntv)
   
 10. ZGR

  ZGR SCW Üyesi

  14.936
  524
  113
  Hayirlisi olsun

  kotu yorumlar olabilir tabiki ama bence daha iyi olabilirdi
   

Sayfayı Paylaş