Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

Yeni Leon'da Savrulma Sorunu

3.5 cm yay aldığında ebevynlerin farketme olasılığı bayağı bi düşük

Bahsettiğiniz problem çok tipik bir ESP problemi. ESP olsaydı en ufak bir kayma yaşamazdınız frene bassanız da basmasanız da fren pedalından bağımsız müdahale ettiği için hemen arkayı toplardı, önünüze birşey çıkıp freni kökleseniz bile önden veya arkadan kayma yaşamazdınız.

Fren dağıtıcısı tamamen yük/ağırlık dağılımıyla alkalı, zaten aracınızdaki ABS beyni EBD ile birlikte çalışmakta. BAS ise frenleme dozunu sezip ne kadar frenleme gücüne ihtiyacınız varsa o kadar frenleme yapmanıza yardımcı oluyor. Mercedes'in BAS'ı övdüğü bir reklam vardı kısa mesafesine kalmasına rağmen verilen tepkiyle tüm fren gücünü uyguluyor araç kaza yapmıyordu.

kimse yada hiçbir sistem fizik kanunlarını değiştiremez.140'la sert viraja girince bunların olması gayet normal bencepuhaha

Savrulma çok normal.
ESP'siz araçlarda viraja girilirken fren yapmak zorunda kalınırsa; aracın arkasını savuracağı tahmin edilip, hafif dokunuşlarla direksiyondan, virajın dışına doğru kontra vermek, tatlı bir yanlayışla ve yavaşlamayla virajdan çıkmaya yardımcı olabilir :)
ESP varsa sıkıntı yok zaten.

kimse yada hiçbir sistem fizik kanunlarını değiştiremez.140'la sert viraja girince bunların olması gayet normal bencepuhaha

Sedan olduğu için kıyaslamak ne kadar doğru bilmiyorum ama Civic ile 150 ile rahatça girebiliyorum, fren yapabiliyorum. EBD saolsun. (Yukarıda BAS ile karıştırmışım)

ESP kavgasına dönüşeceğini sanıyorum bu konunun. Ben gerekli yardımı aldım herkese teşekkürler =)

Kardeşim bu konuyu ben açmıştım.. sıkıntını anlıyorum:) Leonda bu problem var bu bi gerçek.. Ben konuyu açtığımda yok plotajla alakalı yok leonun yol tutuşu süper olmaz böle bişey falan filan.. anlıcan çok tartışıldı, kabul etmek istemeyen çok oldu, senin hondayla kıyasladığın gibi bende bi çok arabayla kıyasladım, çünkü çok araca bindim sürekli olarak.. ama kıyasladığın araçların leonun yol tutuşunun yanında lafı olmaz dendi:) yol tutuşu farklı, virajda frenleme esnasında arkanın savurması farklı bi olay önce bunu kavramak lazım. Tekrar altını çizerek söylüyorum, Leonun yol tutuşu süper ona benimde bi itarazım yok. Arka frenler normalde %50 mukavemet sağlaması lazım, ama Leonda bu oran fazla en önemli etken bu, normalde önler %100 arkalar %50 mukavemet sağlaması lazım.. yani freni köklediğin zaman önler tam sıkar, arkalar %50, ama Leonda %70 lerin üstünde.. arka lastiklerin havasını biraz düşürdüm biraz farketti. geniş taban lastik olmadan, yada yay olmadan bu sorunun çözülmesi imkansız gibi bi şey..

hb aracların yol tutusları sedana gore daha ıyıdır megane2 cok kullandım yol tutus vıraj konusunda bırak leonu benım toledonun yanından bıle gecemez.Sıkıntı yasayan arkadaslar lastık havalarına vs bakmalarını onerırım ozellıkle sorun yasayan ıkı arkadasın lastıklerıde aynıdır.

+1985

bu arada hiç bir araba ile virajda frene basılmaz bu durumda arabada isterse lmaşmkmlkmlkn olsn gene fayda etmez.

ESP tam freni durdurup gerekli tekerlere fren yapıp arabayı düzeltir..

alp o durumda esp bi b.ka yaramaz. o durum tamamen fizik kuraları ile alakalı bir durum. kaymanın sebebi yanal esneme değil dikey esneme arabanın d.tünün havaya kalkması durumu.

viraj içinde fren yaptığınız zaman merkez kaç kuvvetinden kaynaklanan ciddi kuvvetler oluşur. leonun süspansiyon aksamında konfor-yol tutuş oranlı seçien amortisör sert yay yumuşak ayarlı olduğu için önce yay bunu emmeye başlar ama amortösürn sınırına geldiği zaman o enerjiyi absorbe edecek bir karşı tepki yada esneme olmaz ve bu durumda araba kayar. başka bir araçta amortösür yumuşak olur yay sert olur amortösürn sınırına gelene kadar bu kuvveti daha çok emer. bu tamamen fizik kuraları ile alakalı istediğiniz kadar oraya fren yaptırıyorum yok bası var yok ebd si var yok anasının nikahı var alayı bi b.ka yaramaz. adamar kitapçıklara boşuna kabak gibi yazmıyor esp bile olsa fizik kurallarını aşamazsınız diye.

+olarak bu konuda kullanılan lastiğinde çok büyük etkisi var.

sonuçta bu arabayı tasarlayan mühendisin bu arabayı tasarlarken arabayı alacak ehliyet ve sorumluluk sahibi vatandaş virajda son sürat freni kökleyecek diye düşündüğünü hiç sanmıyorum.

Geri
Üst Alt