Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

Yeni LEON 1.0 EcoTSI İlk Gün İzlenimlerim!

pininfarina

Kayıtlı Üye
Herkese selamlar...

Yaklaşık iki aylık bir araştırma sonucunda kısa süre sonra hayırlısıyla yeni 1.0, 2017 makyajlı Leon ile aranıza katılmak üzereyim :)

Aracı satın almadan önce ilk defa bugün birkaç saatlik fırsatım oldu.
İlk günden bu araç hakkında "çözemediğim bazı sorunları" ve/veya bana özel kullanım hataları ile bazı gözlemlerimi paylaşmak isterim.

* Yaşadığı sorunlar ve/veya yanlış kullanım senaryolarım (!):

1- DSG'den korktuğum için aracı "sıkışık trafikte" manuel mod da kullanmaya çalışıyorum.

Araç 3, 5km gibi çok düşük süratlerde sıkışık trafikte ilerlerken vitesi "N" konumundan "D" pozisyonuna geçirmek istediğimde bazen vites inatlaşıyor, takılıyor ve geçmiyor!
Genelde bu geçiş süreci sorunsuz olsa da sık denebilecek bazı durumlarda vitesi "N" den "D" ye geçirmek için "frene basmak ve aracı tamamen durdurmak" gerektiğini keşfettim. Bu hareket de İstanbul da çok düşük hızlarda akan yoğun trafikte birkaç sn'liğine durmak ve tekrar hareket etmek anlamına geliyor ki bu durum can sıkıcı oluyor. Bu yüzden bugün arkamdaki bazı sabırsız sürücülerden korna ve selektör yedim!

Önceki aracım yine otomatik focus'du. Hangi süratte olursa olsun vitesi istediğim zaman sorunsuzca "D" ile "N" arasında defalarca ve sayısızca değiştirebiliyordum. Araç çok düşük hızlarda hareket halindeyken vitesi sorunsuzca "N" ve "D" arasında değiştirebilmenin bir formülü, yolu var mıdır? Neden bazen vites ısrarla N den D ye geçmiyor anlayamadım? Bir sorun mu var, yoksa sorun bende mi?

2- Aracın gösterge tablosunun ortasındaki küçük bilgi ekranında;
- Vites boşta iken "N"
- Vites manuel de iken "M" (M1, M2, M3 vs)
- Vites otomatik mod da yani "D" ye aldığımda ise ekranda "S" ibaresi beliriyor.

Buradaki "S" ibaresi biraz kafamı karıştırdı!

Zira araç otomatik viteste ise benim mantaliteme göre ekranda; "D" (Drive) veya "A" (Auto) yazması gerekir. Buradaki "S" sanırım "sport modu" anlamına geliyor. Fakat aracı sport moduna almak için herhangi bir şey yapmadım! Yani istemediğim halde neden vitesi D'ye alınca ekranda "S" yazıyor?

3- Yukarıdaki soru ile alakalı olarak, aracın sürüş modlarını normal sürüş ("D") ile "S" (sport) modları arasında nasıl değiştirebilirim?

4- Orta konsoldaki büyük multimedya ekranı hoş ve dokunmatiği başarılı. Fakat herhangi bir menüye girip şayet o menüde kalırsanız (ör: ayarlara girdiniz veya ekolayzır'ı kurcaladınız vs) ekran o menüde öylece kalıyor ve "bir süre sonra otomatik olarak ana menüye dönmüyor."

Bu noktada ideal kullanım senaryosu; ekranda hangi alt menüde olunursanız olun, "ekran otomatik olarak belli bir süre sonra önceki ana menüye (radyoya vs) dönmesi gerekir." Bu sorunu çözmek mümkün mü?

5- Araç içeriye çok az motor sesi alıyor. Fakat aynı şeyi yol ve tekerlek gürültüsü için söylemek pek mümkün değil.
Araçta "Pirelli", Sittizero gibisinden (tam ismini anımsayamadım) lastikler vardı. Sessiz ve yol tutuşu iyi lastik önerileriniz varmı?

6- Yol ve lastik gürültüsünü baskı altına almak için "kapı içlerine ses yalıtımı" yaptırtmak istiyorum.

Bazı yetkili servisler yalıtım malzemesini kullanıcı getirdiğinde sadece işçilik ücreti talep ederek bu işlemi yapıyormuş. Herhangi bir yalıtım malzemesi getirmeyen müşterilere ise kendilerinde bulunan "kağıt banttan devşirme" bir izalasyon malzemesiyle kapı içlerindeki (bass seslerde zangırdayan) iri siyah plastik parçanın kenarlarını bantlayıp veriyorlarmış!

Araçlarına kapı içi ses yalıtımı yaptırıp, sonuçtan memnun olanlar varmı? Varsa eğer uygulayan yerin ve/veya servisin ismini paylaşırsa memnun olurum?

Kısaca, kapı içi ses izalasyonu biraz çetrefelli iş olduğundan kafamı kurcalıyor. Bazı becerikli ve tecrübeli Leon kullanıcıları bu işi araç sahibiyle birlikte ücret karşılığında yapıyorlarmış? Bu işi "kotarabilecek", deneyimli arkadaşlar varsa benimle özelden temasa geçebilirler. Ücret sorun değil. Güzel bir gün de anlaşıp, buluşulup hem muhabbet hem iş yaparak aracıma kapı içlerine ses yalıtımı yaptirmak isterim.

Herkese kazasız, belasız yolculuklar dilerim.

Son düzenleme:
DSG ile ilgili sorularınıza genel olarak şöyle cevap vereyim.

Aracı park halinde yükü el frenine almak dışında hiçbir zaman ama hiçbir zaman N'ye almayın. Uzun beklemelerde zaten ya motoru kapatır, kapatmadığında da kendiliğinden boşa alır.

Araç hareket halindeyken (1km ile bile olsa) P-R-N-D arasında geçiş yapmayın.

D'ye alıp vites kolunu aşağı ittiğinizde S'ye geçer, daha geç vites değiştirir.

Dur kalk trafikte M'ye almanıza çok gerek yok, S'ye de alabilirsiniz, kendi ayarlar. VW servisleri de bu şekilde yapılmasını tavsiye etmişti bana.

D ve S arasında hareket halinde geçiş yapabilirsiniz, bir sakıncası yoktur. Ama dediğim gibi başka hiç bir geçişi yapmayın ve aracı hiç bir koşulda boşa almayın, sadece park ettiğinizde P'ye almadan önce N'ye alıp el frenini çekip freni bırakın, el frenine otursun araç, sonrasında P'ye alın.

Elinize, kaleminize sağlık hocam!
Çok net ve detaylı anlatmışsınız.

Dediğiniz üzere bundan sonra aracı hareket halindeyken boşa almayacağım. Hareket halindeyken gerçi vitesi N'ye aldığımda şanzıman hiçbir problem yokmuş gibi, yağ gibi çalışıyor olsa da mutlaka bir teknik açıklaması vardır bu argümanın.

Herkese selamlar...

Yaklaşık iki aylık bir araştırma sonucunda kısa süre sonra hayırlısıyla yeni 1.0, 2017 makyajlı Leon ile aranıza katılmak üzereyim :)

Aracı satın almadan önce ilk defa bugün birkaç saatlik fırsatım oldu.
İlk günden bu araç hakkında "çözemediğim bazı sorunları" ve/veya bana özel kullanım hataları ile bazı gözlemlerimi paylaşmak isterim.

* Yaşadığı sorunlar ve/veya yanlış kullanım senaryolarım (!):

1- DSG'den korktuğum için aracı "sıkışık trafikte" manuel mod da kullanmaya çalışıyorum.

Araç 3, 5km gibi çok düşük süratlerde sıkışık trafikte ilerlerken vitesi "N" konumundan "D" pozisyonuna geçirmek istediğimde bazen vites inatlaşıyor, takılıyor ve geçmiyor! Genelde bu geçiş süreci sorunsuz olsa da sık denebilecek bazı durumlarda vitesi "N" den "D" ye geçirmek için "frene basmak ve aracı tamamen durdurmak" gerektiğini keşfettim. Bu hareket de İstanbul da çok düşük hızlarda akan yoğun trafikte birkaç sn'liğine durmak ve tekrar hareket etmek anlamına geliyor ki bu durum can sıkıcı oluyor. Bu yüzden bugün arkamdaki bazı sabırsız sürücülerden korna ve selektör yedim!

Önceki aracım yine otomatik focus'du. Hangi süratte olursa olsun vitesi istediğim zaman sorunsuzca "D" ile "N" arasında defalarca ve sayısızca değiştirebiliyordum. Araç çok düşük hızlarda hareket halindeyken vitesi sorunsuzca "N" ve "D" arasında değiştirebilmenin bir formülü, yolu var mıdır? Neden bazen vites ısrarla N den D ye geçmiyor anlayamadım? Bir sorun mu var, yoksa sorun bende mi?

2- Aracın gösterge tablosunun ortasındaki küçük bilgi ekranında;
- Vites boşta iken "N"
- Vites manuel de iken "M" (M1, M2, M3 vs)
- Vites otomatik mod da yani "D" ye aldığımda ise ekranda "S" ibaresi beliriyor.

Buradaki "S" ibaresi biraz kafamı karıştırdı!

Zira araç otomatik viteste ise benim mantaliteme göre ekranda; "D" (Drive) veya "A" (Auto) yazması gerekir. Buradaki "S" sanırım "sport modu" anlamına geliyor. Fakat aracı sport moduna almak için herhangi bir şey yapmadım! Yani istemediğim halde neden vitesi D'ye alınca ekranda "S" yazıyor?

3- Yukarıdaki soru ile alakalı olarak, aracın sürüş modlarını normal sürüş ("D") ile "S" (sport) modları arasında nasıl değiştirebilirim?

4- Orta konsoldaki büyük multimedya ekranı hoş ve dokunmatiği başarılı. Fakat herhangi bir menüye girip şayet o menüde kalırsanız (ör: ayarlara girdiniz veya ekolayzır'ı kurcaladınız vs) ekran o menüde öylece kalıyor ve "bir süre sonra otomatik olarak ana menüye dönmüyor."

Bu noktada ideal kullanım senaryosu; ekranda hangi alt menüde olunursanız olun, "ekran otomatik olarak belli bir süre sonra önceki ana menüye (radyoya vs) dönmesi gerekir." Bu sorunu çözmek mümkün mü?

5- Araç içeriye çok az motor sesi alıyor. Fakat aynı şeyi yol ve tekerlek gürültüsü için söylemek pek mümkün değil.
Araçta "Pirelli", Sittizero gibisinden (tam ismini anımsayamadım) lastikler vardı. Sessiz ve yol tutuşu iyi lastik önerileriniz varmı?

6- Yol ve lastik gürültüsünü baskı altına almak için "kapı içlerine ses yalıtımı" yaptırtmak istiyorum.

Bazı yetkili servisler yalıtım malzemesini kullanıcı getirdiğinde sadece işçilik ücreti talep ederek bu işlemi yapıyormuş. Herhangi bir yalıtım malzemesi getirmeyen müşterilere ise kendilerinde bulunan "kağıt banttan devşirme" bir izalasyon malzemesiyle kapı içlerindeki (bass seslerde zangırdayan) iri siyah plastik parçanın kenarlarını bantlayıp veriyorlarmış!

Araçlarına kapı içi ses yalıtımı yaptırıp, sonuçtan memnun olanlar varmı? Varsa eğer uygulayan yerin ve/veya servisin ismini paylaşırsa memnun olurum?

Kısaca, kapı içi ses izalasyonu biraz çetrefelli iş olduğundan kafamı kurcalıyor. Bazı becerikli ve tecrübeli Leon kullanıcıları bu işi araç sahibiyle birlikte ücret karşılığında yapıyorlarmış? Bu işi "kotarabilecek", deneyimli arkadaşlar varsa benimle özelden temasa geçebilirler. Ücret sorun değil. Güzel bir gün de anlaşıp, buluşulup hem muhabbet hem iş yaparak aracıma kapı içlerine ses yalıtımı yaptirmak isterim.

Herkese kazasız, belasız yolculuklar dilerim.

Hareket halindeki araç hiç bir zaman N ye alınmaz.N den D ye yine aynı şekilde D den N ye almak çok riskli ve sakıncalıdır. N konumu sadece araç dururken P ye almadan önce alınır. Ya da herhangi bir arıza vs. durumunda çekici vs. çekmek için N moduna alınmak için vardır. Kırmızı ışıkta bile N almaya gerek yok frene tam şekilde basılı tutmak zaten kavramayı boşa almak demektir. 1dk dan uzun süreli ışık beklemelerinde N moduna alınıp , el freni çekilip sonra P ye almak daha doğru olacaktır.2. ve 3. soruya arkadaş cevap vermiş zaten . Güvenli sürüşler...

DSG dışındaki sorularınız için de,
Alt menülere girdiğinizde çıkmaz, ona yapabileceğiniz bir şey yok. Alışkanlık meselesi ama bence çıkmaması da daha mantıklı, diyelim ki kapı ledlerinin rengini değiştirmek istediniz, ayarlara girdiniz, hareket halinde mecbur ara ara yola bakmanız lazım, o esnada da yola uzun süre bakmanız gerekti, araç ana menüye dönerse bu işlemi tekrarlamak durumunda kalacaksınız. Dediğim gibi ben de mesela ana ekranı dönmesini istemem ama buna alışkın olduğum için

Yol sesi ile ilgili Leon çok sessiz bir araç değildir ama %90 zamanda rahatsız edecek düzeyde ses de almaz. Yalıtımla bir nebze azaltabilirsiniz ama bir Golf ya da D sınıfı araç seviyesine çıkmasını beklemeyin.

Lastikler Sottozero dur, onların ses düzeyini bilmiyorum ama en sessizi michelindir, önceki Golf'ümde Energy Saver Plus Crossclimate taktırmıştım, 5 yaşındaki energy saverlardan sonra hissedilir derecede azalma olmuştu lastik sesinde.

Ekran hemen 3 -5 sn sonra ana menüye dönsün demiyorum.
Tam tersi, ekranı ana menüye döndürmek için sürüş esnasında yoldan dikkati ayırıp (üstelik ekran tepki süresinin "hantal olduğu" bir sistemde) onlarca yere tıklamak çok daha mantıksız ve sürüş güvenliğini riske atan bir durum.

Makul bir süre sonunda ekrana herhangi bir müdahele olmazsa misal, 1, 2 veya 3 dk sonra ana menüye geri dönebilirdi. Bu basit ama faydalı bir kullanım senaryosu olurdu.

Lastik önerinizi dikkate alacağım.

eğer 2 butonlu olanlardansa 2 tıkla, 6 veya 8 butonlu olanlardansa tek tıkla istediğiniz ekrana geçebiliyorsunuz aslında :)

Geri
Üst Alt