Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

Yeni işe girmeyi planlıyorum. Fikirleriniz?

Allah utandırmasın, benim de aklımda yıkama ile ilgili bir proje vardı ancak askerlik nedeniyle şu an iş kurma gibi bi opsiyonum yok. Bu işte 2 şeye dikkat etmek lazım bence

1. Eleman: Eğitimi, insanlarla ilişkisi, varsa deneyimi, araca nasıl davrandığı, kılık kıyafeti ( saçı sakalı, tek tip elbisesi)

2. Fiyat: Isparta ne büyüklükte bir il tam olarak bilmiyorum ama isteyeceğiniz fiyat ( örneğin iç-dış yıkama için) ilk başta insanların gözünü korkutmayacak bir fiyat olmalı, bu nedenle ilk başta gerekirse kar marjınızı düşük tutmanız gerekli hatta sermayeden yemeyi bile göze almanız gerekebilir. Buharlı yıkama cihazı su maliyeti açısından baya ekonomik bir cihaz ancak ben de araştırma yaptığımda istanbul anadolu yakasında faaliyet gösteren bir firma bu cihazlara yaklaşık 16bin tl fiyat istiyordu, 2,5 litre su ile araba yıkayabiliyordu benim bulduğum cihaz. Fiyat olarak örneğin ilk başta minibüs ve SUV tipi araçların yıkamasından alacağınız extra ücreti düşük tutabilirsiniz ya da haftanın belli günleri fiyatı eşitleyebilirsiniz bile, fiyatınız ve hizmetinizle fark yaratıp pazarınızı oturttuktan sonra fiyatları artırabilirsiniz ki bu da 6 ayı alır en iyi ihtimal. Size şöyle bir örnek veriyim, aslen çorumluyum ve çorum merkez ilçe nüfusu kışın 250bini bulur, yazın da 220bin falan, ankarada 12 liradan aşağı iç-dış yıkayan 1-2 merdiven altı yer kaldı geri kalanların hepsi 12-15 civarı alıyo, ama çorumda daha 12 lira araba yıkama parası isteyebilen yer görmedim, istediği anda müşteri kaybeder çünkü benzinliklerde de araba yıkanıyo, ya da adam çekiyo bi çeşmenin yanına kendi yıkıyo, keza ben de ankarada kendi arabamı benzinlikte yıkatıyorum, 2 lira yıkayana veriyorum 2 de silene, 1 de otm süpürgeye atıyorum 5e kapatıyorum işi. Bu nedenle sizin de fiyat/kalite oranınızı iyi belirlemeniz lazım.

Bunun yanında yeni fikirler de ortaya çıktı "arabayı kendi yerinde yıkama adıyla", 3 tane kartal alırsınız, 3 tane de buharlı yıkama makinesi ve süpürge, cihazı ve süpürgeyi bagajda tutarsınız, 3 adam çalıştırırsınız müşteri size telefon açar gider evinin önünde yıkarsınız, dükkan kirası olarak da ufak bir dükkan size yetecektir o da sadece sizin elemanlarınızın ve sizin oturacağınız kadar. Bu sistem istanbulda bir firma tarafından uygulanıyor ve sanırsam da tuttu, ben ankaraya getirmeyi planlıyordum ( sanırsam şu an yapan yok ) ancak askerlik var önümde. Ancak bu fikir ısparta'da tutar mı bilemem.

Geri
Üst Alt