Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

yeni araç alan arkadaşlar için ( 0 km)

yeni bir motorun rödajda zorlanmamasının bence de önemi var ancak rödajda sıkıştırılarak kullanılan motorun rödajda kitabına göre kullanılan motordan daha iyi yada kötü gider diye bir söylemde çok yanlış.... hiçbir emsal araç aynı emsaldeki bir araçla aynı gücü ve kuvveti gösterecek diye bi kaide de yok malesef yani burdan şunu çıkarırsak daha doğru olur rödaj yapan yada yapmayan her emsal motor birbirini az bi farkla geçebilir ve bu rödaj yapıp yapmamaya bakmaz bence... ben araçlarımı hep sıfır aldım hayatımda ilk defa bu aracımı 2.el aldım ve hiçbir sıfır aldığım araçta aracı rödaj süresinde zorlamadım ancak hiçbir aracım rödaj süresi sonrası bana gitmeme yada motor arızası çıkarmadı ve emsalleriyle gayet makul şekilde yürüdü ve hiç kafamda soru işareti yaratmadı.... burda fikirleri karalamayın sadece fikirlerinizi paylaşın burda doğru olan budur....
serhat kardeşim konuda karalama yapdığımı sanmıyorum ben sadece kendimden bir örnek verdim. fikrine karsı değilim senin bildiğin sana doğrdur. rodajın sebebi aracın düzgün açılması çalışmasıysa ben düzgün ötesi açmayı seviyorum :) art niyetim yok garanti süresi bittiğinde karşılaşacağım sorun varsa garanti kapsamında olsun yeter

Rodaj konusunu netlıge kavusturmak ıcın bırısı cıksın maıl atsın Vw e bu arabanın motoru toplandıktan sonra ne kadar kullanılıyor test edılıyor dıye sorun olsun bıtsın.Eskılerde rodaj vardı yenılerde yok demekte bana gore fazlası ıle celıskılı b dusunce.Bugun yapılan ıcten yanmalı motorla 30 sene oncesınde yapılan arasında ne fark vardı.Net bılgı seklınde bana dersenız vw fabrıkası bundan 30 sene once urettıgı arabanın testını yapmıyordu ama artık yapıyor o yuzden arada fark var o zaman eyvallah derım.Ama 0 km alınmıs b arabanın ben oncesınde 1000km test edıldıgını hıc sanmıyorum.Rodaj denılen olay marsa basıp motoru bosta calıstırmak degıldır,ısıtıp sogutmak bellı aralıklarla arabayı yola cıkarıp kullanmaktır.Bu bahsettıgım olayı fabrıka gerceklestırebılır mı pekı mantıken ? Arabaların elınıze gecmeden once yapmıs oldugu b kac kmlık surus hıc bsey ıfade etmez.En basıtınden soyle dusunmek lazım yenı araba ılk etapta yag eksıltır bunun nedenı de adı ustunde yenı olması motorun ıcıne yagın ıyıce nufuz etmesınden ılerı gelır.Madem bu arabaların rodajları onceden yapılıyor neden araba galerıden cıkıp 1000km gıttıgınde yag eksıltmıs oluyor ? Uzaga gıtmeyelım bos blok toplayalım yenı gomlekler cakalım,kol pıston degısleım segmanlar atılsın halı hazır b sekılde arabaya koyalım motoru.Yagını suyunu koyduk marsa bastık araba calısmaya basladı rodaj yoktur mantalıtesı ıle o zaman bu motorla bız tapa gaz gıdıcekmıyız ? Evet cevabını veren olursa yıllardır modıfıye sektorunde buyuk ısler yapmıs fırma ve kısılerı aptal yerıne koymus olur cunku hıc bırıde rodaj yoktur demıyor:)

maile gerek yok zaten kullanım klavuzlarında her aracın bu konuda bilgi vardır. genelde 1000km ye kadar zorlamayın vs yazar.

Belli bir nedeni varki Emrenin bahsettiği ibareleri kullanım klavuzuna koymuşlar.

Belli bir nedeni varki Emrenin bahsettiği ibareleri kullanım klavuzuna koymuşlar.

olurmu alp aramızda bazı arkadaşlar var vw mühendislerini çıkarsn işten bizim arkadaşları alsn onlar daha iyi biliyorlar boşuna yazmş almanyadaki mühendisler o kadar yazıyı

son bir kez daha diyorum bu almanlar onlar bunlar son kullanıcının insafına rodaj denilen şeyi bırakacak kadar aptallar yada ben bu videolardan yağsız silindir testlerini yanlıs görüp motor toplandıkdan sonra bizim yapamayacağımız devirlere kadar çıkararak hani yağın silindirlere işlemesi eksilmesi o bu önemsemeden basmalarına anlam veremiyorum. motorlar aracın üzerine konuldukdan sonra birde dyno testleri dış kullanım testleri haric. siz biliyorsunuz. şu formdaki amacımız herseyi yazılı bulabildiğimiz halde o zmn neden kendi aramızda tartısıyoruz? kapatalım formu olsun bitsin. bazen gülünecek sorularla karşılasıyoruz bilmemek ayıp değil ama onu yargılamıyoruz ama diyorsunzuki komik gelecek soruları soran adam aracının dört dörtlük rodajını yapabilecek kapasitede ve almanda size sizin uzman kullanısınıza bırakacak kadar aptal. rodaj ve kullanım değerleri garanti süresinde aracın mümkün olduğunca hor kullanılmadan firmaya masraf çıkarmadan geçmesini istenilen bir süreçdir. garanti süresinden sonra zaten çoğu araç ya km den dolayı yada seneden dolayı kapsamdan çıkar her değişim için para kazanırlar. birde dün bir konu vardı 5 yıl mahkeme sürmüs adamın aracının ağrızasını firma sıfırıyla değişmesi gerekdiğiyle alakalı o mahkemeye çıkan firma yetkilileri aracı düzgün kullanmadığı için arıza yapmısdır dememismidir sizce? sonuc yenisi verilecek sebep test edip onayladığın sattıkdan sonra garanti kapsamındaki aracın kaza haric her türlü arızanın giderilmesinin garantisidir.
şimdi size ikna edeceğini yine düşünmüyorum ama bir kaç video:
son olarakda yağsız silindir testi:

anlatamadıgım bazı arkadaşlarında kafasının almadıgı kapasitesinin yetmediği olay şu

ulan arkadaş bu adam üretmiş piyasaya sürmüş kullanım klavuzunada onu yazmış eyvallah sende aldın bende aldım sen bu adamın dediklerine harfiyen uydun ben ise tek kelimesini iplemedim tapagaz gittim benim arabam bugün 87bin kmde neden birşey olmadı???????? beni geçtik şansıma öyle denk geldi bişey olmadı peki bu adamlardan sen daha mı zekisin koskoca fabrika milyonlarca araç satıyor bu kullanıcıların hepsinin harfiyen buna uymama ihtimalini ve uymadıgı taktirde araca bir zarar geldiğinde adının kötüleneceğini düşünemiyor mu? sen rodaj var diyorsan sen öyle devam et ben rodajsız kullandım ben tapagaz gittim birşey olmadı bi eksiğim yok aksine fazlam var 250-300rpm. sanada zorla rodajın olmadıgını kabul ettirmeye çabalamıyorum beynin alır almaz o senin problemin bana burada kendi doğrularını kabul ettirmeye kalkma yazmışsın çizmişsin eline koluna sağlık hadi şimdi işine gücüne bak hatta mühendis oluyormuşsun git sen vw ye burada yazdıklarını kopyala gönder seni işe alsınlar

Ayrıca şunada nasıl kafan basmıyor onu anlamıyorum sen iş makinelerinin içindesin hergün.... o makineler üretiliyor hiç rodaj yapılmadan belirli bir saat çalıştırılmadan mı sana satılıyor? sende operatöre güvenip o nasıl olsa rodajını yapar diye direkt teslim ediyorsun???? adam makineye çıkar çıkmaz rodaj modaj dinlemez işin durumuna göre tam yükte çalıştıırır makineyi

Can senin verdiğin örnekte boş blok toplayalım dediğin olay zaten sizin showroomdan aldıgımız arabalarımızın öyle oldugunu iddaa ettiğinize geliyor boş blok topladıgında sen topluyorsun bizim showroomdan çıkardıgımız arabaları fabrika üretiyor yani o adam rodajını yapıp gönderiyor senin sanayideki usta yada en kral modifiyecin boş bloğu topladıgında sana hadi ilk marşa sen bas keyfine göre kullan demeyecek heralde. biz burada fabrika üretimi sıfır araçtan bahsediyoruz

Geri
Üst Alt