Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

YARDIM sıfır fr 1.4 tsi RODAJ YAKIT

:) ben onu alır almaz gectım bile :) cok uzun surelı deıl ama zaman zaman 140 150 yaptım mersinden urfaya gelirken. ama zaten o süratlerde bıle devır saatı cok yükselmedi yanlış hatırlamıyosam 3500 devırlerde o süratlere ulaşıyor araba. 3500 devırde de aracın cok zorlanmış olmaması gerekıo sanırsam. yanılıyormuyum yoksa?

Aracı 1-2k devirleri arasında kullandığınızda 6-7 litre gibi değerleri net olarak görebilirsiniz buda şehir dışında 90-100 km demek oluyor 2k devirin üzerine an,i hızlanmalar ile çıkıldığında motorun bir diğer özelliği olan performans karakteri ortaya çıkıyor dolayısıyla litre ortalamasıda hemen 9-10 litrelere kadr dayanıyor şehir içinde 7-8 litrelerde dolaştığım istanbul trafiğinden sonra tatil başlangıcında balıkesire gelirken bu performans hissinden yakıtı unutup kafama göre gazlama isteği ve bunun verdiği keyif beni 8.2 ortalamaya kadar götürdü ama geçenlerde bi 60 km lik mesafede de en fazla 100 le gidince 6 literyide gördüm çok rahat demem o ki siz keyifle sürmek istemezseniz yol bilgisayarının yakıt ortalaması kısmını kafanızdan atıp aracın tadını çıkaracaksınız.. eğer ekonomi yapsın isterseniz yol bilgisayarından an be an takip edip hızınızı ona göre ayarlıycaksınız..

Ama şu bir gerçek dizel motorların bile 7-8 litre ortalamalar gördüğü günümüzde bana 8 litre çokda abartı gelmiyor benzinde zira zaten araç yakmıyor benzinin litresi olmuş 5 lira tabi bunun 3 lirası da vergi :mad:

Öncelikle aracınız hayırlı olsun, güle güle kullanın. Aynı aracı ben de daha üç gündür kullanan biri olarak aynı rodaj dönemi (her ne kadar eskisi gibi 'rodaj' diye anılmasa da) içerisindeyim.
Bu dönem içerisinde aracın kullanımına dair kişisel görüşüm ve benim şahsi tutumum şudur:

1- Aracın ilk 2000-3000 km.'de fazla zorlanmaması ve Infotainment ekranında tavsiye edilen vites değişimlerine uyulması.
2- 1/3 ile kasıt şu: Aracın maksimum hızı olan 197 km/s'in 2/3 ü geçilmemesi, yani başka bir deyişle 131 km/s'in üzerine pek çıkılmaması.
Aslında hızdan çok, devrin önemi var burada. Devir 3500 rpm'in üzerine hiç bir viteste çıkartılmamalı, hatta araç mümkün mertebe 1800-2500
rpm arasında, değişken şekilde kullanılmalıdır.
3- Ani hızlanmalar, ani frenler ve sert kullanımdan kaçınılmalıdır.
4- 2500-3000 km.'de aracın yağ ve yağ filtresinin değiştirilmesi, motorun ömrü açısından iyi olur. Çünkü her ne kadar günümüz döküm teknolojisi
ve talaşlı imalat çok gelişmiş olsa da, taşlama çok iyi yapılıyor olsa da, mikron boyutunda çapaklar üretimden sonra motorun içinde kalacaktır.
Yağlama elemanları bunlara ne kadar az süre maruz kalırsa, yüzey pürüzsüzlüğü açısından o kadar iyi sonuçlar alınır.
Bu dönemden sonra aracın motorunu yavaş yavaş, kademeli olarak açmak (3500-4000-4500 rpm gibi) motor ömrü için iyidir. Tabi takdir sizin.

Şu an için benim aracım da şehiriçi 8,4-8,6 civarında yakıyor. Dolayısıyla söylediğiniz değerlerin çok anormal olduğunu düşünmüyorum.

Rodajla ilgili 50 farklı konu mevcut. Konu açmadan eski konuları araştıralım.

Yakıt 5000 km den sonra oldukça iyileşir. 1500 km den sonra bilinçli bir şekilde rodaj yapılırsa seri olur. Motor gaz kesinceye kadar devirlenmelidir, ayrıca son hız yapılmalıdır. Tabii müsait bir yolda.
Aracınız hayırlı olsun, kazasız belasız kullanın.

:) ben onu alır almaz gectım bile :) cok uzun surelı deıl ama zaman zaman 140 150 yaptım mersinden urfaya gelirken. ama zaten o süratlerde bıle devır saatı cok yükselmedi yanlış hatırlamıyosam 3500 devırlerde o süratlere ulaşıyor araba. 3500 devırde de aracın cok zorlanmış olmaması gerekıo sanırsam. yanılıyormuyum yoksa?

Öncelikle aracınız hayırlı olsun, güle güle kullanın. Aynı aracı ben de daha üç gündür kullanan biri olarak aynı rodaj dönemi (her ne kadar eskisi gibi 'rodaj' diye anılmasa da) içerisindeyim.
Bu dönem içerisinde aracın kullanımına dair kişisel görüşüm ve benim şahsi tutumum şudur:

1- Aracın ilk 2000-3000 km.'de fazla zorlanmaması ve Infotainment ekranında tavsiye edilen vites değişimlerine uyulması.
2- 1/3 ile kasıt şu: Aracın maksimum hızı olan 197 km/s'in 2/3 ü geçilmemesi, yani başka bir deyişle 131 km/s'in üzerine pek çıkılmaması.
Aslında hızdan çok, devrin önemi var burada. Devir 3500 rpm'in üzerine hiç bir viteste çıkartılmamalı, hatta araç mümkün mertebe 1800-2500
rpm arasında, değişken şekilde kullanılmalıdır.
3- Ani hızlanmalar, ani frenler ve sert kullanımdan kaçınılmalıdır.
4- 2500-3000 km.'de aracın yağ ve yağ filtresinin değiştirilmesi, motorun ömrü açısından iyi olur. Çünkü her ne kadar günümüz döküm teknolojisi
ve talaşlı imalat çok gelişmiş olsa da, taşlama çok iyi yapılıyor olsa da, mikron boyutunda çapaklar üretimden sonra motorun içinde kalacaktır.
Yağlama elemanları bunlara ne kadar az süre maruz kalırsa, yüzey pürüzsüzlüğü açısından o kadar iyi sonuçlar alınır.
Bu dönemden sonra aracın motorunu yavaş yavaş, kademeli olarak açmak (3500-4000-4500 rpm gibi) motor ömrü için iyidir. Tabi takdir sizin.

Şu an için benim aracım da şehiriçi 8,4-8,6 civarında yakıyor. Dolayısıyla söylediğiniz değerlerin çok anormal olduğunu düşünmüyorum.

Bu cordobacı hastalığı sanırrdım Fr cılarda da vukuu bulmuş Araçlarınız hayırlı uğurlu Olsun fakat Avatar Eklemeden imza Resmi yüklemeden inanın sizi daha iyi tanıyamıyoruz rica etsem avatar resmi ve imzanızıda ekleseniz :eek:key:

Doğru, vakit olmamıştı ona. Şimdi hallolmuş olması lazım.

ben rodaj süresine inananlardan değilim...ilk leonumu 2 yaşındayken diğer leonumu sıfır aldım. sıfır aldığımı alır almaz bastım abi. 3 sene kullandım hiç sorun yaşamadım. istediğim zaman istediğim hıza çıkıyordum. son devirde yaptım zorladımda..ben alırken aldığım yerde aynen bunları söyledi. bu olaylar eskide kaldı bence. tabi bu benim fikrim, yada ben birşey yaşamadığım için böyle düşünüyorum.

benim aracım 2100 km de... suan genel ortalama 7,5 lt....

bir depoyla 700 km gördüm ev - iş arası ortalama 70-120 km hız..

...

Geri
Üst Alt