Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

Yardımlarınızı Bekliyorum..

007cemal

Kayıtlı Üye
Yeni araç alacağım ve tercihimi leon tarafında kullanma kararındayım ilk defa seat alacağım için bilmediğim noktalar var. 40-45.000 tl değerindeki bir çok araç 2007 model civarında ama leon grubuna baktığımda hasar kaydı vb durumlara takılmazsam 2012 model bile alabilirim tutulan motor hangisi ? 1.2 1.4 1.6 tdi tsı otomatik manuel gibi neler olmazsa olmazı. Tsı olursa lpg sorunu yaşamayacağım motor gibi bilgilere ihtiyacım var lütfen konu hakkında yardımcı olurmusunuz.. Şimdiden Teşekkürler.

Merak ettiğim için soruyorum, siz 40-45 bin arası hangi araçlara baktınız ve 2007 modeller?
Ya da hangi araçlarla leonu kiyasladiniz.
Çünkü siz şunu demeye getiriyorsunuz.
Ben 40-45 bin arası araçlara bakıyorum, x y z araçları var ve 2007 model ama leon o fiyata 2012 model.
Merak ettim. Piyasaya hakim değilim

Bu mesaj SCW - SeatClubWorld mobil uygulaması ile gönderilmiştir.

Eski araciniz neydi biraz konforsuz bir arabadir ona gore alin

SCW - SeatClubWorld kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Merak ettiğim için soruyorum, siz 40-45 bin arası hangi araçlara baktınız ve 2007 modeller?
Ya da hangi araçlarla leonu kiyasladiniz.
Çünkü siz şunu demeye getiriyorsunuz.
Ben 40-45 bin arası araçlara bakıyorum, x y z araçları var ve 2007 model ama leon o fiyata 2012 model.
Merak ettim. Piyasaya hakim değilim

Örnek vermek gerekirse golf,polo,megane 2 bmw e46, astra H kasa gibi bu araçların iç dizayn, genişlik vb. Konularda leona nazaran daha küçük olduğunu düşünüyorum. Tabikide genişlik bagaj hacmi gibi konularda megan ve bmw hariç. 2007 modeli örnek olarak söyledim kast etmek istediğim 2006-2010 aralığı gibiydi. Bu konuda leon kıyaslama sebebim aynı paraya daha yüksek model daha genç bir araç alma düşüncesi. 2009 ve üzeri modeldeki leonlarda direksiyon ve iç görünüş sunroof cabası tabikide.

Eski araciniz neydi biraz konforsuz bir arabadir ona gore alin

SCW - SeatClubWorld kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Megane 2 Hb, Bmw e36 modellerine sahiptim geçmişte.

Yorumlarınız için ayrıca teşekkürler

Baştan söyleyeyim ben de Megane 2 ve E46 da kullandığım araçlar arasındaydı.

Burada bana kızanlar olacak ama (Kendi aracım olduğu için söylemiyorum.
2006-2012 (MK2) Leonlar
2013- 2018 (MK3) Leonlara kıyasla amortisör, koltuk konforu, trim sesi hatta iç işçilik kalitesi açısından çok daha rahat ve sessizdir ama MK3 ün de hakkını yemeden tasarım ve daha az yakıt ile kesinlikle öne geçiyor.

@007cemal
1.2 TSI - ayda 15000 km den çok yapanlar için idealdir.
1.4 TSI - Hem çok yakmayayım ama performanslı olayım diyenler için idealdir.
1.6 TDI - Aylık 15000 km den fazla yol yapanlar için tercih edilebilir. Bakımları düzgün yapılırsa ve temiz yakıt alınırsa uzun yıllar ve km ler problemsizce götürür.
2.0 TFSI (Cupra) - Standart Leon gibi görünür ama tam bir performans makinesidir. Ufak dokunmalarla ciddi HP ler alınır.
Bir arkadaşım dokunma işini biraz abartarak Corvette ler/Ferrariler ile yürüyor.

Genel olarak TSI motorlar muadillerine oranla daha az yakıt sarfiyatı vardır ve daha performanslıdır.
Audi A3 ve Volkswagen Golf/Jetta ile Seat Grubu araçlarının gerek motor gerek karoser olarak bir çok parçası aynıdır. Ne de olsa Vag grubu.
Konfor ve malzeme kalitesi olarak da bu iki markadan çok değil bir tık aşağıdadır buna karşın fiyatları da bir tık aşağıdadır.

2009 ve öncesi MK2 kasanın makyajsız halidir. Stop ve farlarda küçük değişiklikler varken, kokpit tamamen farklıdır.
2009 öncesi (makyajsız) 1.6 dizel motor yoktur fakat makyajsız kasada 1.6 düz motor vardır ve LPG rahatlıkla bağlanabilir.
Tsi motorlara her ne kadar lpg bağlanıyor dense bile lpg siz olanlarında yakıt sarfiyatı düşüklüğü
veya lpg nin motora uyum sorunu nedeni ile tsi lpg li araç çok fazla değildir.
Zaten 1.2 Tsi motoru 1.6 TDI lar kadar yakar (abartısız) ve onun kadar da gider.

Seat, Volkswagen'in gölgesinde kaldığı için ve şu an 40-45'li yaşlardakilerin ispanyol arabası algısını tam olarak silemediği için
piyasa fiyatı biraz daha düşük ama Saf bir Alman aracıdır ve Volkswagen ile kalite farkı çok azdır.

Gidip de aynı fiyata Ford focus alacağına veya Opel in, peugeot un falan saçma sapan araçlarına 50 bin vereceğine
Akıllı davranıp Vag grubu bir araç alınabilir.Modeline göre 2006-2009 arası 50 bine kadar 2010-2012 arası 60 bine kadar
2013 ve sonrası da 90 bine kadar model, km, boya, kaza vs... kriterleri göz önüne alınarak temiz bira araç bulunur ve güzel bir bakımla yıllarca binilir.

Son düzenleme:
Baştan söyleyeyim ben de Megane 2 ve E46 da kullandığım araçlar arasındaydı.

Burada bana kızanlar olacak ama (Kendi aracım olduğu için söylemiyorum.
2006-2012 (MK2) Leonlar
2013- 2018 (MK3) Leonlara kıyasla amortisör, koltuk konforu, trim sesi hatta iç işçilik kalitesi açısından çok daha rahat ve sessizdir ama MK3 ün de hakkını yemeden tasarım ve daha az yakıt ile kesinlikle öne geçiyor.

@007cemal
1.2 TSI - ayda 15000 km den çok yapanlar için idealdir.
1.4 TSI - Hem çok yakmayayım ama performanslı olayım diyenler için idealdir.
1.6 TDI - Aylık 15000 km den fazla yol yapanlar için tercih edilebilir. Bakımları düzgün yapılırsa ve temiz yakıt alınırsa uzun yıllar ve km ler problemsizce götürür.
2.0 TFSI (Cupra) - Standart Leon gibi görünür ama tam bir performans makinesidir. Ufak dokunmalarla ciddi HP ler alınır.
Bir arkadaşım dokunma işini biraz abartarak Corvette ler/Ferrariler ile yürüyor.

Genel olarak TSI motorlar muadillerine oranla daha az yakıt sarfiyatı vardır ve daha performanslıdır.
Audi A3 ve Volkswagen Golf/Jetta ile Seat Grubu araçlarının gerek motor gerek karoser olarak bir çok parçası aynıdır. Ne de olsa Vag grubu.
Konfor ve malzeme kalitesi olarak da bu iki markadan çok değil bir tık aşağıdadır buna karşın fiyatları da bir tık aşağıdadır.

2009 ve öncesi MK2 kasanın makyajsız halidir. Stop ve farlarda küçük değişiklikler varken, kokpit tamamen farklıdır.
2009 öncesi (makyajsız) 1.6 dizel motor yoktur fakat makyajsız kasada 1.6 düz motor vardır ve LPG rahatlıkla bağlanabilir.
Tsi motorlara her ne kadar lpg bağlanıyor dense bile lpg siz olanlarında yakıt sarfiyatı düşüklüğü
veya lpg nin motora uyum sorunu nedeni ile tsi lpg li araç çok fazla değildir.
Zaten 1.2 Tsi motoru 1.6 TDI lar kadar yakar (abartısız) ve onun kadar da gider.

Seat, Volkswagen'in gölgesinde kaldığı için ve şu an 40-45'li yaşlardakilerin ispanyol arabası algısını tam olarak silemediği için
piyasa fiyatı biraz daha düşük ama Saf bir Alman aracıdır ve Volkswagen ile kalite farkı çok azdır.

Gidip de aynı fiyata Ford focus alacağına veya Opel in, peugeot un falan saçma sapan araçlarına 50 bin vereceğine
Akıllı davranıp Vag grubu bir araç alınabilir.Modeline göre 2006-2009 arası 50 bine kadar 2010-2012 arası 60 bine kadar
2013 ve sonrası da 90 bine kadar model, km, boya, kaza vs... kriterleri göz önüne alınarak temiz bira araç bulunur ve güzel bir bakımla yıllarca binilir.

Çok teşekkürler, vakit ayırıp bu detaylı bilgileri paylaştığınız için.
Leon Cupra versiyondan bilgim var arkadaşımda 500+ hplik var deneyim sahibiyim. Benim için aile ön plan olduğundan 1.2 1.4 1.6 kararsızlıklarım vardı. Verdiğiniz bilgilere istinaden Orta seviye performans’a sahip olabilmek için 1.4 veya 1.6 yönünde tercihimi kullanmayı düşünüyorum. 2009-2012 arası belirttiğim bütçe dahilinde Mk2 makyajlı kasa alabiliyorum makyajsızlardaki kokpit çok itici yada çok eski bir görünüme sahip bence bu yüzden kesinlikle makyajlı istiyorum. Lpg konusundada malum ülkemizde akar yakıt fiyatları neredeyse anlık değişim göstermekte litre fiyatlarıda çok yüksek ve yakıt türleri arasında fiyata nazaran litre farkları oluşmakta bu sebeple Lpg kullanma düşüncesindeyim malum satış sitesinde mk2 makyajlı modellerde lpg takanları gördüm maliyetininde 4 bin tl civarında olduğunu ilan açıklamalarında belirtmişler. Tsı’ların uyum problemlerini duyduğum için bunuda sormak istedim. Leona bineceksek ya lpgsiz yada bu işe 3-5 bin tllik bir bütçe ayırıp profesyonel bir sistem taktıracağım. Cevabınız için tekrar teşekkürler

Yeni araç alacağım ve tercihimi leon tarafında kullanma kararındayım ilk defa seat alacağım için bilmediğim noktalar var. 40-45.000 tl değerindeki bir çok araç 2007 model civarında ama leon grubuna baktığımda hasar kaydı vb durumlara takılmazsam 2012 model bile alabilirim tutulan motor hangisi ? 1.2 1.4 1.6 tdi tsı otomatik manuel gibi neler olmazsa olmazı. Tsı olursa lpg sorunu yaşamayacağım motor gibi bilgilere ihtiyacım var lütfen konu hakkında yardımcı olurmusunuz.. Şimdiden Teşekkürler.

Güç aramıyorsan 1.4 atmosferik lpgli kullanmış biri olarak ekonomik lpg de üzmez performans istiyosan 1.2 tsi alınabilir

Geri
Üst Alt