Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

Yakıt değerlerim ibiza 1.4 100 HP

ibizada 55 litre ( genleşme tankı ile birlikte ) yakıt deposu var

1020 km mesafe ile hesaplarsak ortalama 100km mesafede 5.5 litre civarında yakmış araç
aracın yol bilgisayarında gözüken ortalama değer 6.6lt civarı 1020 km mesafe gitmek için 6.6 * 10 dersek toplamda 66 litre yakıt harcamak gerekiyor
yol bilgisayarı bence çok şaşırtıyor...

o nasil bi dizel oyle caner hocam, hemde 1.2 motor. Cok yakiyo bence

kış dönemi uzun süre rölanti kalorifer soğuk kış lastikleri falan ondandır dedim. ama yazında 5 lt civarı geziyor ama o kataloglardaki 3.4 ler 3.9 lar hayal aldığımdan beri 4.1'in altına inemedim belki benden kaynaklı bilmiyorum. :(

Ben de beklediğimden daha iyi olan tüketim değerlerimi paylaşayım istedim; tatilde 2004 model 1,4 Ibiza 75HP benzinli aracımla yaklaşık olarak 2000 km'lik yol yaptım. Öncelikle aracımı hangi şartlarda kullandığımı söyleyeyim; sürekli gündüz yol aldım ve sabah erken saatler hariç (bir kaç saat) sürekli 20 derece civarlarında klima açık olarak yolculuk yaptım (toplasan yaklaşık 24-25 saatlik yolculukta 4-5 saat kapalı kalmıştır). Tüketimi sürekli olarak deponun fullenmesi yöntemi ile hesapladım. her yola çıkışta depoyu fullledim, 2 yetişkin ve bir bebek ile bagaj ve boş kalan koltuklar da eşya ile dolu olarak seyahat ettim.

ilk yolculuk Gaziantep-Ankara arası ve bolu taraflarına yapılan 220 km'lik piknik gezisi... otobandaki hız ortalama 120 km/saat, otoban harici 110 km/saat yollar az çok biliniyor, hesaplanan tüketim değerim 6,1 lt/100km olarak gerçekleşti.

ikinci yolculuk Ankara-Alanya/Kargıcak taraflarına yapılan seyahat... otoban zaten yok, normal yolda genel olarak 110 km/saat, torosları gecerken virajlı, inişli çıkışlı yol ile beraber hesaplanan tüketim değerim 5,8 lt/100km olarak gerçekleşti.

üçüncü ve son yolculuğum da Alanya/Kargıcak-Gaziantep arası yapılan seyahat... Alanya-Silifke arası zaten herkesin malumu meşhur inişli çıkışlı ve bol virajlı dağ yolu... Mersin-Gaziantep ise sürekli otoban... henüz depoyu fulleyemediğim için kesin değeri hesaplayamadım ancak şunu söyleyebilirim; dağ yolunda gidebildiğim kadar hızlı ve tutarlı gittim, Mersin-Gaziantep (290km) arası ise Allah ne verdiyse diyelim siz anlayın (klima da hala açık)... yola depoyu fulleyerek çıkmış idim, Gaziantep'e 60-65 km kala gösterge çeyrekten biraz aşağıda duruyorken ne olur ne olmaz hesabı ben 10 litre (50 liralık) kadar daha benzin aldım. depoyu dediğim gibi gelince daha fullemedim tam net değil ama tahmini hesabım 7 lt/100km kadar ya da 0,1 daha fazla yanılma payı olabilir.

Not:Aracımı alalı 3 ay kadar oldu; aldıktan hemen sonra önlere yeni michelin lastik aldım, diğerleri ise iyi ve yeni durumda idi, rot ayarını yaptrıttım. yola çıkmadan 1 hafta önce yalnızca triger setini Gaziantep-Şahintaş yetkili serviste 444 tl ve 4 taksit ile değiştirttim. Aracımın yağını ve suyunu aldığımda ve yola çıkmadan önce de kontrol etmiş idim iyi olduğu için değiştirtmedim. Yine yola çıkmadan önce polen ve hava filtresini de 2 arkadaş ile değiştirdik (klima bi harika idi). 185/60/R14 lastiklerimde önlere 32 psi ve arkalara 30 psi hava ile seyahat ettim. bilgi olması açısından normalde şehir içinde önlere 31psi ve arkalara 29 psi olarak kullanıyorum.

Muhabbetle...

benzinliler için bu güne kadar yanlış bildiğim bir konuyu yazmak istedim (dizeller için kesin bilgiye sahip değilim, kullanım kitapçığına bakın dizeller için)
diyorki aracı çalıştırın ve direk yola devam edin ,motor rolatide daha geç ısınıcaktır ve aşınma da daha fazla olacağını yazıyor ,yani motorun ısınmasını beklemeyin düşük devirde tabiki bu motorun ömrü için sağlıklı olduğunu söylüyor , aynı zamanda da yakıt olarakta yol bilgisayarından yakıtta çok fark ediyor .

çok iyi değer ben daha uzun yolda bile 10'un altını göremedim normal günlük değer 12.5 falan bu işte bi terslik var :D

ibiza 1.4 16v 105hp 2003 jantlar 17'' son susturucu iptal bunlar bukadar etkiliyebilirmi ya.

Geri
Üst Alt