Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

yakıt tüketimim neden birden bire arttı..

ahi_engineer

Kayıtlı Üye
arkadaşlar aracım 2006 tdi stylance 75 lik

2 ay öncesine kadar aracım çok az yakarken
şimdi mesela 50 tl ye 11-11.5 litre ile 150 km gitmeye başladı..
buda çok fazla..
yol bilgisayarında tüketim 10 lt nin üstüne çıktı
bir anormallik var ama anlamadım..
bu arada bakım zamanı gelmedi henüz
son bakımın üstünden 4000 km falan oldu tahmını..

sizce yakıt tüketimi neden böyle birden bire arttı...???

Devamlı kısa mesafe kullanıyorsan aracı ondanda olur ilk çalıştırmada fazla yakıyor velet 13.8 falan:) sonra ortalama düşmesi lazım 50 tl max250km anca yapıyorum :eek:key:

mevsimler, kışlık lastik falan yakıt oranını değiştirir ama anormal değişim olmaz en fazla 1,5-2 lt falan oynar. ama en büyük etken arabanın bakımı ve kişinin kullanma alışkanlığı etkiler yakıtı. örnek olarak kışın araba tam ısınmadan (takribi 1,5-2 dakika kadar) hareket etmek, motor ısınmadan ısıyı açmak falan yakıtı artırıyor...

Devamlı kısa mesafe kullanıyorsan aracı ondanda olur ilk çalıştırmada fazla yakıyor velet 13.8 falan:) sonra ortalama düşmesi lazım 50 tl max250km anca yapıyorum :eek:key:

evet kaan..her gün sabah 3 gidiş öğlen 3 geliş toplam 6 km banko yapıyorum..
tabii estralar günün diğer saatlerinde oluyor..
ama bu kadar fark olurmu bak aramızda 100 km var..korkunç bir km::((((​

evet kaan..her gün sabah 3 gidiş öğlen 3 geliş toplam 6 km banko yapıyorum..
tabii estralar günün diğer saatlerinde oluyor..
ama bu kadar fark olurmu bak aramızda 100 km var..korkunç bir km::((((​

Dsg benim araç çok devirlide kullanmam genelde ama bende anlamadım :confused::confused:

kışın baya fark ediyor yakit ayni araç ile yazin tam depo 900 km gösteren yol bilgisayari kiş mevsimlerinde tam depo ile 650 km göstermekte bende korkarak gaza basiyorum

• Beğen
Reaksiyonlar: nqs
Bende geçenlerde buna benzer bir konu açtım. Aracım Leon fr 1.4 tsi.. Şehiriçi kısa mesafeler ve buz gibi hava arabanın yakıt sarfiyatını artırıyor. Geçen aya oranla havalar biraz daha iyi bu ay ve ortalamalarım buna istinaden düşmeye başladı.

80 hp'lik TDI var bendede.. şehir içi kısa mesafe kullandığımda 40 liralık mazota 71 km'de lamba yaktı araç :)

bugün bahçelievlerden kavacık riva anadolu kavağı falan gittim geldim 100 km yol yaptım..

trafiğede girdim çoğunlukla zaten anadolu kavağı dağ yolu 5,3 ortalamayla gittim geldim.

havalar ve kullanımla alakalı motor soğukken kullanmak özellikle felaket yakıt tüketimi dizel motorda :)

Geri
Üst Alt