Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

Yakıt Hakkında ki Düşünceleriniz ?

dmRhn

Kayıtlı Üye
Arkadaşlar biliyorsunuz daha yeni Seat Ibiza 1.2 Benzin 2010 Model aldım ve en son denemelerim ile birlikte 30x100rpm 'i geçmemek 1000Km. boyunca dayandım ve geçmedim gerçekten Izmir 'den çıkarak Istanbul 'a gelene kadar 300TL benzin masrafım oldu yani Km. başına 0,3 Krş. yaktı. Sizce bu durum çok mu yoksa normal mi duruma göre? Benzini daha tasarruflu kullanabilmenin yöntemi nedir, LPG geçmek istemiyorum zaten şuanda bütçede buna uygun değil.
Fikirlerinizi bekliyorum...

Yani dostum benzinde tasarruf için devirli kullan gaza çok basma bence benzinli kullanımda aracının yaktığı benzin normal.Keşke benzin fiyatları normal olsa hep benzinde kullanabilsek, arada benzine alıyorum tadına doyum olmuyor araç kendine geliyor hissediyorsun bunu. Gaz kullanımı da ucuz işte son ana kadar bitmesini beklersem deponun 80 liraya falan doluyor ki bu durumda da 400 km yapıyorsun ki bence harika:) Sakin kullanım her zaman yakıtta tasarruf sağlar verebileceğim en önemli tavsiye bu olabilir:D

Iyi de üstad bu zaten en sakin kullanımı :) 3000 devri geçmeden ( 90-100km. Hız ) kullanımda yapılan tüketim şehir içi tüketimi daha net olarak ölçemedim sık kullanmadığımdan dolayı arabayı :D Fakat şu bir gerçek ki dediğin gibi benzinin tadı bir başka, şirketin dizel renault fluence'leri var binince bile o motorun sesinin verdiği rahatsızlık yeterli. Ayrıca sen lpg 'de depoyu 80 liraya doldurup 400km. yol yapıyorsan hemde 1.6 Leon ile bence harika demen çok normal :D Benim tek avantajım istanbul'da oturuyor olmam ve hız yapma şansımın çok olmaması, birde sadece hafta sonu 1 gün kullanıyor olmam :D

benim de aracım 1.2 TSI Leon ben de yakıttan müzdaribim. Ama asıl olay benznin pahalı olması belki de...
Uzun yolda 4.9 gösteriyor internette ama ben uzun yolda da şehir içinde de 7.5 lt'nin altına pek düşemiyorum. Ankara bi de yokuşlu memleket yokuşu gördümü artıyor değerler.
Çoğu zaman 40 kuruş u buluyor ortalama yakıtım.
Tüp takmak da istemiyorum. Ama bilmiyorum nasıl olacak araca gönül rahatlıüıyla binemiyoruz arkadaş

Şimdi kardeş sonuç olarak aracının yakıtı normal.Evet İstanbul'da yaşıyor olmanın yakıtta cok acı bir faturası var.Dizel konusunda fiesta dizeldi önceki aracım yakıt olarak o da çok yakmazdı ama benzin-lpg çok az yakıyor,ses konusunu söylemiyorum bile araç çalışmıyor gibi geliyor:D. Bizim burada trafik sakin ki ben Tarsus-Mersin arası bile otabana çıkıyorum:D senin için şehir içi tüketim önemli normal bir değer alabilirsen ki zor zaten kralsın:D ama ölçtüğünde sonucu paylaş merak ediyorum:eek:key:

30Açıkcası dediğin gibi düşünüyorum bende bugün benzin 4,57 yada 4,58 arasında değişiyor bir çok farklı benzin istasyonlarında 20-30krş. oynayabiliyor ama güvenemiyorum bu istasyonlara. Seninde dediğin gibi malum benzin pahalı ama yapacak birşey de yok, kaldı ki Ankara diyorsun yokuşun bol olduğu bir memleket daha fazla artıyor yakıt tüketimi haklısın işte bunda da yapacak birşey yok. Aracı alırken ya Dizel seçilecekti yada ne bilim başka birşeyler yapılması gerekiyordu. Sağlık olsun diyelim :) Benim aracım teknik araştırmalara göre Km. 'de 0,21 yemesi gerekirken 0,30krş yiyor bir türlü anlamıyorum :D Ben taktırmayı düşünmüyorum tüpü sevmiyorum çünkü.

Şimdi kardeş sonuç olarak aracının yakıtı normal.Evet İstanbul'da yaşıyor olmanın yakıtta cok acı bir faturası var.Dizel konusunda fiesta dizeldi önceki aracım yakıt olarak o da çok yakmazdı ama benzin-lpg çok az yakıyor,ses konusunu söylemiyorum bile araç çalışmıyor gibi geliyor:D. Bizim burada trafik sakin ki ben Tarsus-Mersin arası bile otabana çıkıyorum:D senin için şehir içi tüketim önemli normal bir değer alabilirsen ki zor zaten kralsın:D ama ölçtüğünde sonucu paylaş merak ediyorum:eek:key:

Dur bakalım önümüzdeki hafta sonu cumartesi yada pazar günü tekrar bir deneme sürüşüne çıkarım eğer vaktim olursa çok sık araba kullanan birisi değilim :) Sözlümle gezmek yada ihtiyaç anında acil durumlarda kullanmak adına aldım arabayı :D Yakıt tüketimi normal diyorsun bakalım bencede normal ama teknik özelliklerinde Km. başına 0,21 yakması gereken araba 0,30 yakıyor düşünüyorum düşünüyorum bu adamlar nasıl 0,21 'i tutturmuşlar anlamıyorum :D

Bende 2009 model 1.2 reference kullanıcısıyım.aracımı genelde sakin kullanırım %90 25x100rpm geçmeden kullanıyorum.her sabah gittiğim yol üzerinde 8-9 tane trafik lambası var ve çoğunada takılıyorum :) Bu şekilde kullanmama rağmen 45 lt benzin ile 830 km gidiyorum.Benzinimi her zaman opetten alırım benim yakaladığım en iyi değer şu ana kadar 830 km oldu.Ama kışın durumlar çok değişiyor :(

Bende 2009 model 1.2 reference kullanıcısıyım.aracımı genelde sakin kullanırım %90 25x100rpm geçmeden kullanıyorum.her sabah gittiğim yol üzerinde 8-9 tane trafik lambası var ve çoğunada takılıyorum :) Bu şekilde kullanmama rağmen 45 lt benzin ile 830 km gidiyorum.Benzinimi her zaman opetten alırım benim yakaladığım en iyi değer şu ana kadar 830 km oldu.Ama kışın durumlar çok değişiyor :(
Ali baya iyi bir değer bence, ben depoyu açıkcası şuana kadar hiç fullemedim, yalnız baktığımda 45Lt benzin ile o kadar iyi değer yapar mı bilmiyorum tek bildiğim işte 300TL ile 1000Km. yol yaptım 30x100rpm 'de, bu uzun yol için olan değer. Şehir içinde zaten henüz fazla kullanma vaktim olmadı gerçekten en son pazartesi akşam arabayı otoparka bıraktım bugün perşembe daha belki bu akşam yeni kullanırım 20 km. felan :D fazla kullanmaya vaktim olmuyor. Bakalım birde kışın denemek lazım arabayı, hoş 60.000 bakımı henüz yapılmadı belki onunda etkisi vardır diye düşünüyorum.

Bakımdan sonrada değişebilir durumlar Demirhan abi .Benim devir düşük olduğundan dolayı az yaktığını düşünüyorum :eek:

Geri
Üst Alt