Yağ Katkıları Yararlı mı? | SCW - Seat Club World - Seat, Seat Forum Türkiye

Üyelerimizin Albüm Fotoğrafları

 1. Ataşehir
Sizlere daha iyi hizmet verebilmek için ANDROİD ve İOS mobil uygulamamız yayına başlamıştır. BURAYA tıklayarak uygulamaya gözatabilirsiniz.

Yağ Katkıları Yararlı mı?

Konu, 'Teknik Destek' kısmında kfy tarafından paylaşıldı.

 1. kfy

  kfy
  Administrator

  12.713
  5.337
  113
  Yağ Katkıları Yararlı mı?

  Günümüzde hepsi de birbirinden mükemmel olduğunu iddia eden bir çok yağ katkısı satışa sunulmuştur. Özellikle televizyonda gece yarısı reklam kuşaklarını istila eden bu ürünler gerçekten işe yarıyor mu?Şimdi şunu düşünelim:

  Shell, Mobil gibi araştırma ve geliştirmeye yılda milyonlarca dolar bütçe ayıran ve hatta dünyanın en iyi kimyagerlerini istihdam eden dev şirketler bu sihirli formülleri bulamıyorlar da yağ katkısı üreten firmalar mı sadece bu sihirli formüllere sahip?

  Aynı şey otomobil üreticisi firmalar için de geçerli. Eğer bu mucize katkılar gerçekten motor gücünü arttırıyor, ya da en azından yakıt tüketimini azaltıyorsa neden otomobil üreticisi firmalar her otomobil başına bir kutu da bu katkılardan eklemiyorlar?

  Üçüncü olarak, bu mucize yağ katkılarından hiç biri tanınmış yağ üreticilerinin markasını taşımamaktadır. Sonuç olarak, yağ üreticisi firmalar en iyi karışımı elde edebilmek için zaten her yıl milyonlarca dolar harcamaktadır.

  Dolayısıyla yaptıkları bu harcamanın sonucunu diğer ufak firmalardan daha iyi aldıklarına emin olabilirsiniz. Ayrıca zaten kaliteli bir yağ, üretim aşamasında 10’a yakın katkı ile zenginleştirilmektedir. .

  Ancak deterjanlar, pas önleyiciler, aşınma azaltıcılar, antifriz vs. örnek verilebilir. Yani, kullanmakta olduğumuz yağın içerisinde bir bakıma yağ katkıları zaten fazlasıyla vardır.

  Öyle ise ne olduğunu bilmediğimiz katkılara neden para ödeyelim? Üstelik motora bırakın yararlı olmayı, zarar verme ihtimalleri varken.. Bu zarar iki türlü olabilir: Birincisi zaten yağın içerisinde olan bir maddeyi içeren katkı ekliyor ve bu maddenin oranını aşırı derecede arttırıyorsunuzdur, ikincisi de yağın içinde hiç olmayan bir maddeyi ekliyorsunuzdur, bunun da sonuçları iyi olmayabilir. İsterseniz piyasadaki yağ katkılarının içinde genel olarak en çok bulabileceğiniz iki maddeyi inceleyelim:


  TeflonKimi yağ katkıları başlangıçta işe yarıyor gibi görünse de, Teflon gibi partiküller içeren katkılar zamanla yağ filtresini tıkayabilirler. Yağ filtresinin tıkandığını gösteren bir uyarı ışığı da olmadığına göre...

  Çinko
  Diğer bir çeşit yağ katkısı ise çinko içerenlerdir. Çinko genelde tüm motor yağlarında motordaki aşınmaya karşı koruyucu madde olarak bulunmakta ve motorda metal-metale temas eden yüzeylerde koruma görevi görmektedir.

  Normalde sık karşılaşılmayacak bir durum olan metal-metale sürtünme anında koruyucu görev görmesi için bilinen tüm markaların yağları zaten çinko içermektedir. O halde neden daha fazlasını ekleyelim?

  Motor yağına eklenen daha fazla çinko daha iyi koruma sağlamayacak, sadece metal-metale temas aşırı derecede fazlaysa korumanın süresini uzatacaktır.

  Yağınıza daha fazla çinko içerikli yağ katkısı eklemek silindir valflerinde kalıntı oluşturmaktan ve bujilerinizde ateşleme sorununa sebep vermekten başka bir işe yaramayacaktır.
  Alıntıdır
   
  plajhavlusu ve - 48 - bunu beğendi.
 2. babaerkan

  babaerkan SCW Üyesi

  1.429
  183
  63
  Teşekkürler Cezmi abi..çeşitli katkılara ve tartismalarına kapak olacak nitelikte bilgiler..
   
 3. YCO

  YCO SCW Üyesi

  22.341
  79
  48
  teşekkürler Abi'm.. :eek:key:
  şu zamana kadar hiç katkı koymadım..koymam da..
   
 4. fnasif

  fnasif SCW Üyesi

  5.483
  284
  83
  bilgiler için teşekkürler Cezmi Abi.
   
 5. REİS38

  REİS38 SCW Üyesi

  6.334
  1.469
  113
  teşekkürler motor silk midir nedir ondan koydurmayı düşünmüştüm ama şimdi vaz geçtim. çok haklılar bence
   
 6. Byefsane

  Byefsane SCW Üyesi

  3.557
  59
  48
  Cezmi baba Teşekkürler Hiç koymadım katkı vs dahada koymam :)
   
 7. ugurcoskun28

  ugurcoskun28 SCW Üyesi

  493
  93
  28
  teşekkürler baba.yağ kampanyan devam ediyor mu?
   
 8. effect1903

  effect1903 SCW Üyesi

  1.052
  80
  48
  Motorsilk motor yağı katkısı değildir, metal katkısıdır.. Yüksek km'li araçlarda silindir bloğunda sürtünmeden kaynaklanan çizikleri veya boşlukları doldurur ve sürtünmeyi en aza indirir.. Ben kullanmadım ama kullanmayı düşünüyorum, bu ürünün savunucusu değilim ancak motor yağı katkısı ile metal katkısını birbirinden ayırarak yorumlamak gerekir.. Ayrıca birşeyi tam anlamıyla araştırmadan önyargıyla yaklaşarak kesin yargılarla konuşmanında doğru olmadığını düşünüyorum..
   
 9. yalcingedik

  yalcingedik SCW Üyesi

  1.127
  115
  63
  eline sağlık abi
   
 10. WizarD

  WizarD SCW Üyesi

  141
  25
  28
  yağ katkısı aldım ama bu bilgiden sonra koymaktan vazgeçtim paylaşım için teşekkürler:eek:key:
   

Sayfayı Paylaş