Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

Yabancı plakalı aracı olanlara müjde!

Dısardan araba getırıp burda kullanmak o kadar da kolay degıl buraya gore belkı ucuz olabılır ama getırılen ulkenın de vergılerı var.Ayrıca yanlısım yoksa eger aynı zamanda getırılıcek ulkede calısma ıznını olması lazım kısının orası ıle bır bagının olması gerekıyor.
Bugune kadar cıfte vatandas olanlar genellıkle 6 ay burda kalıp donduklerınde arabanın 6 ay da orada yatmasından dolayı dıger gelıslerınde baska bır araba ıle gelıp donusumlu kullanıyorlardı en basıt ama masraflı olcabılcek yontem buydu 2 sene olursa en azından gır cık dertlerı olmaz kısa zaman aralıklarında

yabancı plakalı arabayı sadece sahipleri kullanıyor diye birşey yok ben dayımın arabasıyla radardan ceza yedim eğer sadece sahipleri kullanıyor olsaydı bana o yüzden de ceza kesmeleri gerekirdi...

emin misin gorkem ?? cezayı yerken dayın aracta mıydı ?

arkadaşlar bir gümrükcü olarak konuya açıklık getireyim

bu olay zaten var fakat bu aracı getirebilmen için yurt dışında çalışma iznin olması gerek ve yurt dışında çalıştığın şirketin türkiye ayağı varsa seni görevli olarak göndermesi gerekli ve konsolosluktan onaylı görev belgen olması gerek ve belgende de mutlaka süre yazar belitilen süre 5 yıla kadar olabilir

eğer bu şekilde yurda görevli bir şekilde gelecekseniz aracın yurtta kalma süresi 6 ay veya 2 yıl değil görev süren iz kadardır.

gurbetci vatandaşlarımız için ise maksimum 6 ay veya araç sigortası 6 aydan az ise araç sigortası kadar süre verilir 6 aydan fazla burda kalırlarsa özel durumlar hariç oturumları ve çalışma izinleri iptal olur.

yeterince açıklayıcı olmuştur inş. bahsedildiği gibi yani halkın dilinde dolaştığı gibi kolay bir durum olsaydı 15 yıldır bu işin içindeyim yerli araca binmezdim.

normalde yabancı plakalı araçları sabininden başkaları kullanabilir fakat her hangi birkaza anında yurt dışı sigortası araç sahibi değilse masrafların belli bir kısmında ödeme yapmıyor.

sadece sakat aracı olarak gelen araçları sadece ruhsa sahibleri kullanabilirler oğlu bile olsa yıkamayabile götürmüş olsa aacı bağlarlar ve kaçakçılıktan mahkeme yolu gözükür.

Hak sahibi dışında taşıt kullanabilecek kişiler
MADDE 15 – 1) (02.08.2008 tarihli ve 26955 sayılı R.G. – Seri No 9 Tebliğ ile değişik) Bu Tebliğ kapsamında getirilen taşıtlardan;
a) Turistik kolaylıklardan faydalanılarak geçici olarak ithal edilen taşıtlar, taşıt sahibinin eşi veya usul ya da füruu olan ve ikamet yeri Türkiye Gümrük Bölgesi dışında bulunan kişilerce,
b) Belirli bir süredeki görevi yerine getirmek veya öğrenimde bulunmak üzere gelenler ile Türkiye’de geçici olarak oturma iznini haiz emekli yabancılar tarafından geçici olarak ithal edilen taşıtlar, taşıt sahibinin eşi veya usul ya da füruu olan kişilerce,
(2) Belirli bir süredeki görevi yerine getirmek üzere Türkiye’ye gelen kişi tarafından özel bir hizmet akdi ile taşıt sürücüsü olarak istihdam edilen Türkiye Gümrük Bölgesinde yerleşik kişi tarafından,
(3) Yukarıda belirtilen kişiler dışında taşıt sahiplerinin de araçta bulunması koşuluyla seyahat süresince üçüncü şahıslarca,
kullanılabilir.
(4) Ayrıca, belirli bir süredeki görevi yerine getirmek veya öğrenimde bulunmak üzere gelenler ile Türkiye’de geçici olarak oturma iznini haiz emekli yabancılara ait taşıtlar için düzenlenen Geçici Trafik Tescil Belgelerine "satılamaz" kaydının yanı sıra, "Ruhsatta adı kayıtlı kişi, eşi veya usul ya da füruu olan ve ikamet yeri Türkiye Gümrük Bölgesi dışında bulunan kişiler dışında başka kişilerce kullanılamaz" ibaresi konulur. Bu maddenin ikinci fıkrasında belirtilen kişilere ait taşıtın özel bir hizmet akdi ile istihdam edilen kişi tarafından kullanılmasına gümrük idaresince izin verilmesi halinde, bu durumda Geçici Trafik Tescil Belgesi"nde belirtilir.

:)yasa cıksın her sartı saglarız sız canınızı sıkmayın:D

örnek olarak arkadaşım almanyadaki dayısı sayesinde 2008 CLS cdi getirdi 28.000 euro şaka gibi dayısı burada vekalet vererek kimlerin kullanacağını beyan ettirdi o şekilde kullanıyorlar aman aman bi zorluk yok dedi arkadaşım akrabanız varsa işiniz kolay bu sayede ;)

yanımda değil di bu olan birşey benim ailemde herkes almanyada dogup orada büyüdü hepsi almanyada yaşıyorlar yani her yaz hemen hemen 10 tane yabancı plakalı araba gelir hepsinide yazın kullanıyorum ben

2000 de 98 model golf 4 TDI aracı dayımdan satın aldık 6ay burada kaldı tekrar giriş çıkış yapması gerekince dayımla gönderdik ve sattı orada hatta giriş çıkışıda illa ki almanyadan geldi diye oraya yapması şart değil suriyeye girip çıksak dahi yeterliydi

Kosova'nın yada komşu ülkelerin sahibinden.com'unu bilen varmı :D

Geri
Üst Alt