Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

Yağ uyarisi

atillayalcin

Kayıtlı Üye
Arkadaşlar,

Az önce otobanda gelirken yağ seviyesini kontrol edin uyarısı geldi araçta. Sarı ünlem işareti lambası yaktı. Durup dururken bu uyarı neden geldi anlamadim. Bir yerden yag kaçağı mi var acaba bilmiyorum. Araç 26000 km de. Bu uyarı geldikten sonra 50 km kadar daha yol yaptım mecburen. Bu kadar yol gittiğim için birseye sebebiyet vermiş olabilir miyim acaba ?

Anlaşılan pek bilen yok :)

Az önce servisle görüştüm. Bakım zamanına son birkaç kilometre kala yağ eksiltmesi normalmiş. Bunu da ilk defa duydum. Yarım litre kadar yağ ekleyin, tekrar eksiltirse servise çekeriz arabayı dediler.

Anlaşılan pek bilen yok :)

Az önce servisle görüştüm. Bakım zamanına son birkaç kilometre kala yağ eksiltmesi normalmiş. Bunu da ilk defa duydum. Yarım litre kadar yağ ekleyin, tekrar eksiltirse servise çekeriz arabayı dediler.
Aynı olay benim de başıma gelmişti, yetkili serviste 15 bin bakımı yaptırmıştım yanlış hatırlamıyorsam 23 bin kilometredeydi sarı renk yağ uyarısı verdi. çağrı merkezini aradım yarım litre ile 1 litre arasında yağ eklememi söylediler. sanırım bu motor tiplerinde kronik bir hastalık var. Daha sonra aracımı 2 kez özel serviste bakım yaptırdım hiçbir uyarı ile karşılaşmadım. ustamın söylediğine göre yetkili servislerde aracın yağını olmasını gerektiğinden az koyabiliyorlarmış, eksik yağ ile çalışırsa da eksiltme yapar demişti.

Aynı olay benim de başıma gelmişti, yetkili serviste 15 bin bakımı yaptırmıştım yanlış hatırlamıyorsam 23 bin kilometredeydi sarı renk yağ uyarısı verdi. çağrı merkezini aradım yarım litre ile 1 litre arasında yağ eklememi söylediler. sanırım bu motor tiplerinde kronik bir hastalık var. Daha sonra aracımı 2 kez özel serviste bakım yaptırdım hiçbir uyarı ile karşılaşmadım. ustamın söylediğine göre yetkili servislerde aracın yağını olmasını gerektiğinden az koyabiliyorlarmış, eksik yağ ile çalışırsa da eksiltme yapar demişti.

Belki de ondandır bilmiyorum. Şimdi Castrol Edge 5W-30 aldım. Bakalım tekrar eksiltme yapacak mı göreceğiz.
2 servisle görüştüm. Biri Çorlu Çalışkan diğer ise Yenibosna Altur. Çorlu'daki bakım zamanına birkaç kilometre kala normal dedi. Altur ise TSI motorda bu normal, böyle şeylerle karşılaşıyoruz dedi.

Performanslı araçlarda bir kısım yağ eksiltmesi normaldir bunun anormal düzeye gelip gelmemesi biraz biz kullanıcıların elinde motor soğukken fazla gazlamamak gerek 0.5 litreye kadar eksiltme normal olarak görülür

Arkadaslar merhaba, konuyu hortlatiyorum. 2016 1.2 tsi ibizamla e5te ilerlerken yag bakim uyarisi sari lamba yandi ve yaklasik 20km daha kullandim, araci ikinci el almistim yil dolsada 15000 olmadigindan ilk bakima sokmamistim, sonrasinda bazi maddi sikintilar sebebiyle bi hayli de erteledim ve arac suan 16500 km de. Bu yag uyarisi geldikten sonra mecbur servisten bakim icin randevu aldim. Araci servise goturene kadar da yaklasik 20km yol yapacagim, bu durumda yag eklemek zaruri midir yoksa zaten serviste degiseceginden sikinti cikmaz diye dusunebilir miyiz? Bunu sormamin amaci, fiat serviste calismis bir arkadasim, sari lamba uyaridir, uzun yol yapmayacagin icin yag eklemene gerek yok diyor. Burada okuduklarimdan sonra ise acikcasi kararsiz kaldim, icim rahatlasin diye en azindan yarim litre eklemeyi dusunuyorum

Bu mesaj SCW - SeatClubWorld mobil uygulaması ile gönderilmiştir.

Hiç cebinden artı olarak boşuna para verme. Zaten serviste vereceksin. 20 km yol fazla uzun değil. Her ihtimale karşı yağ çubuğunu kontrol et.

• Beğen
Reaksiyonlar: oas
Herkese selam, bugün aynı şey benimde başıma geldi. 30000 km bakımından sonra yaklasık 9000 km sonra aracım yag uyarısı verdı. Kontrol ettigimde dibindeydi. 1LT kadar yag eklettım servise goturdum. Kendileri bunun normal oldugunu bakıma yakın zaman kala yapacagını soyledıler ama daha 6000km var. Ayrıca cok basan biri de degilim. Uzun yola cıktıgınız da boyle bırseyle karsılassanız daha cok sıkıntı olabılecegını dusunuyorum. Bir oneride 530 yerine 540 yag kullanma oldu. Daha kalın yag kullanma konusunda fikri olan varmıdır acaba?

Aşırı yağ yakması normal değildir kullanıma göre 0.5 zorlarsan 1 litre civarı yağ yakabilir performanslı araçlar olduğu için. Motor yağı ısınmadan ani hızlanmalardan kaçının

Aşırı yağ yakması normal değildir kullanıma göre 0.5 zorlarsan 1 litre civarı yağ yakabilir performanslı araçlar olduğu için. Motor yağı ısınmadan ani hızlanmalardan kaçının
Motor ısınmadan ani hızlanma yapan biri değilim. Ortalama tuketım 6.1lt sehır ıcı. Gercekten sakin kullanıyorum. Bu yuzden anlayamadım. Umarım bakımda ekstra bişey çıkarmaz.

Geri
Üst Alt