Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

Yağ problemi???

abdulzuzu

Kayıtlı Üye
Merhaba arkadaşlar,
2004 model cordoba signo kullanıcısıyım.Sıkıntım şu ki aracımda normalin üstünde yağ yakma problemi var.En son yedi ay önce aracı bu problemle iyi bir ustaya götürdüm.10/40 koydu ve bunun en az on bin kilometre gitmesi gerektiğini söyledi.Olmazsa motoru açmamız lazım dedi.Sonraki masraflar malum:rolleyes:Yağı koyduğunda kilometre 90 bindeydi ben askere gidip döndüm araba kardeşimdeydi şimdi kilometre 97 bin.Ustanın söylediğine göre hala aynı yağın gidiyor olması gerekiyodu ama iki kere daha ikaz lambası yanmış ve yağ eklemiş kardeşim.Şimdi sorum şu ki motoru açtırmamı mı önerirsiniz yoksa arabayı satmamı mı?Satarsam bu halde araba ne kadara alıcı bulur?Aslında arabamdan çok memnunum ne yapacağımı şaşırdım doğrusu:(Önerilerinizi bekliyorum.Bu arada arabam Lpg'li olduğu halde şehir içi 200-220 yakıyo her türlü bakım ve ayarlamayı yaptırdığım halde sizce normal mi:confused:

Cordoba ve ibizalarda aynı sorun mevcut...Yüksek devirli kullanmaktan kaynaklanıyor olabilir...Bu sorunu ben dahil burda bir çok kişi yaşayıp paylaştı...Sorun olacağını sanmıyorum...

geçmiş olsun yağ eksilme motorda hoş bir durum değil ekzozdan beyaz duman atıyor mu? öncelikle buna bakmak lazım..bunun dışında motor üflüyor mu buna bir bakın..
yağ değişimi geldiğinde motor silk koyup kurtaracak mı bir bakın isterseniz...

aracın km sine göre yağ yakması bana anormal geldi.öncelikle aracın yağ yakıp yakmadığından emin olmak lazım.belkide bir yerlerden kaçırıyordur.
yakıt olarak da şehir içinde gayet normal.zaten lpg de o kadar zamlandıki araçlar ne yapsın...

aracın km sine göre yağ yakması bana anormal geldi.öncelikle aracın yağ yakıp yakmadığından emin olmak lazım.belkide bir yerlerden kaçırıyordur.
yakıt olarak da şehir içinde gayet normal.zaten lpg de o kadar zamlandıki araçlar ne yapsın...

Benim aracın kmç si daha düşüktü ilk yağ ikazı verdiğinde 70 bin küsürdü...Doğuş oto da geniş kapsamlı baktırdım ve arabanın hiç bir yerinde sorun olmadığı söylendi...Yağ ilave ettirip yine kullanmaya devam ettim ve bidaha ikaz vermedi çok şükür...Dediğim gibi büyük ihtimalle yüksek devirlerde kullanmadan kaynaklı olabilir...Yine de geniş kapsamlı baktırmak gerek,belkide bi yerinde sorun da olabilir...

geçmiş olsun yağ eksilme motorda hoş bir durum değil ekzozdan beyaz duman atıyor mu? öncelikle buna bakmak lazım..bunun dışında motor üflüyor mu buna bir bakın..
yağ değişimi geldiğinde motor silk koyup kurtaracak mı bir bakın isterseniz...

Hocam acemiliğimi mazur gör zira teknik olarak çok cahilim:eek:Egzozdan beyaz duman çıkmıyor ; ama "Motor üflemesi" ve "Motora silk koymak" terimlerinin cevabını nasıl vereceğimi bilmiyorum açıkcası:)Biraz daha ayrıntılı anlatabilirseniz mutlu olurum:eek:key:Bilgileriniz için şimdiden teşekkürler

Vallahi hocam son olarak yağ koydurdum yine sıkıntı verirse ustaya mecburen açtıracağım motoru:(Çünkü zaten usta, araç 90 bindeyken : "Biraz daha yoğun bir yağ koyuyorum en az on bin gitmesi lazım." dedi.Bende beş bin gitti yine ışık yandı:rolleyes:Yedi bine kadar iki kere daha yağ eklendi.Yakında istasyondan benzine ilave yağ almaya başlayacağım yav:kizgin:Sızdırma olsaydı usta anlardı diye düşünüyorum hocam:confused:Sizce bu motor açtırma riskli bir iş mi?

1. Motoru üretenin bilgisi yeterince vardır diye kabul edip, ürtenin tavsiye ettiği özelliklerde yağ konur, daha kalını/incesi konmaz, motoru yer bitirir
2. yağ lambası çeştili sebepler ile yanar, 7000 km de kaç litre yağ eklenmiş bilemem ama, yaklaşık 12-15 litre yağın egzosdan kaçması için, dikiz aynanızdan sadece duman izlemeniz gerekirdi?
3. Yağ seviye çubuğuna bakınca, seviye nerede şu anda?

Yağ seviyesi yeterli konuyormu ki araca onu merak ettim cünkü bakımda bende bir miktar fazla yoağ konduğu söylendi ( cubukta bükümün en üst kısmı ) 2000 km kadar kullanıldığında bir miktar azalacağını ve normal sevilere ineceği yaklasacağı ve yağ ışığı yakmıyacağı söylendi Sanırım 4 lt yağ katıldı ancak 4.2 lt ye kadar alabiliyor motor kapasitesi olarak

1. Motoru üretenin bilgisi yeterince vardır diye kabul edip, ürtenin tavsiye ettiği özelliklerde yağ konur, daha kalını/incesi konmaz, motoru yer bitirir
2. yağ lambası çeştili sebepler ile yanar, 7000 km de kaç litre yağ eklenmiş bilemem ama, yaklaşık 12-15 litre yağın egzosdan kaçması için, dikiz aynanızdan sadece duman izlemeniz gerekirdi?
3. Yağ seviye çubuğuna bakınca, seviye nerede şu anda?
Hocam vallahi ben ustanın yalancısıyım.Egzozdan duman çıktığına şahit olmadım:confused:Şu an yağ seviyesi bükmlü bölümün iki parmak üzerinde;)

Geri
Üst Alt