Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

Yağ pompası zinciri

byanmaz

Kayıtlı Üye
Arkadaşlar,
Bir kaç haftadır, motordan aralıklı metalik bir sürtünme sesi geliyordu. Bir servise gösterdim, sesin normal olduğunu söylediler. Bir başkası arabayı lifte kaldırıp v kayışını sökerek sesi dinledi ve yağ pompası zincirinin ses yaptığını durumun ciddi olduğunu söyledi. Diğeri, ya triger rulmanının ya da yağ pompasının yaptığını, her halükarda bir an önce yaptırmam gerektiğini söyledi. Zincir için zaten trigeri sökeceklerini söylediler. Trigeri 10bin km, 5 ay önce değiştirtmiştim. Sonuçta açıp bakmalarını istedim. Triger setinde sorun çıkmadı. O sebeple karter söküldü ve yağ pompası zincirine bakıldı. Gösterdiklerine göre, zincir bollaşmış, zincir gerdirmesi sonuna kadar açılmış ve zincir, gerdirmenin üstündeki plastik parçayı aşındırmıştı. Zincir, gerdirme, avare rulmanı ve kasnak rulmanı değişti (340 tl). 150 tl de işçilik tuttu ve ses kesildi.

Yurtdışı forumlarda zincir kopardığı için motor yaptırmak zorunda kalan tdi motor sahiplerinin şikayetleri var. sanırım 2008'den sonra vw zincir sistemini çarklı sisteme dönüştürmüş. Bizden sorun yaşayan olup olmadığını merak ettim.

ses şurdaki videolardaki gibiydi. motor sesinin arkasında metalik bir ses var. kafayı kayışa kaptırmadan iyice kaputa sokunca, aşağılardan geliyordu.:) :
http://www.myturbodiesel.com/1000q/b5/oil-pump-failure-passat-tdi.htm

geçmiş olsun..bu işlemleri nerede yaptırdınız?sakıncası yoksa paylaşırmısın

Teşekkürler.
Doğrudan zincir teşhisini maslaktaki bosch olcayto servis koydu. ancak işçilikleri çok pahalıydı, oraya yaptırmayı düşünmedim. periyodik bakım için bile 70 lira aldılar, bu işlem için fiyat sormadım bile. ikinci triger ya da zincir teşhisini ikitellide küçük bir servis koydu. dolapdere sanayi sitesinde "teknik oto". daha önce ufak tefek bir kaç şey için gitmiştim, güven vermişlerdi. vw işi yapıyorlar.

isabet..teknik oto iyidir hayırlısı olsun sorunsuz kullanmanı dilerim

Teşekkürler. arka poryalar, airbag sargısı, yağ pompası derken yaklaşık 1000 tl beklenmeyen masraf çıkardı son 3 ayda. artık hurdasını çıkarana kadar binmezsem içim rahat etmeyecek:)

Geri
Üst Alt