Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

yüksek viteste çekiş düşme

agape666

Kayıtlı Üye
merhabalar arkadaşlar benim araçta yuksek viteste 4-5 vitesler ozellikle çekiş sorunu yaşıyorum ozellikle 4 viteste 3000 deviri cok zor ve ağır geçiyor hafif rampada ise 3000 deviri geçmek mumkun değil hele arabada 2-3 kişi varsa 300 deviri bulamıyorum
, ufak viteslerde de eski serilği yok sorun ne olabilir sizce arabam 10.000 km de yağı kontrol etttim ekillme vardı yağı değişti ama aynı

motor hacmi, vites dişlilerin tork oranından bence. vede dizel olmasındandır. tam bilmiyorum ama tahmin ettğim kadarıyla motor hacmi ile pistonların gücü doğru orantılıdır. vites dişli oranları çok uzun ve ufak oldupğunda küçük dişliyi hareket ettirmek için kullanılacak piston gücü yetersizdir.

kısaca küçük silindirle büyük silindiri döndürmeye çalışmak ile büyükten küçüğü çevirmek arasındaki gereken kuvvet çok farklı. çekiş kuvvetinin düşmesi yakıt ekonomisi açısından dişlilerin uzun tutulup torku düşürmektendir.
benim düşüncem bu yöndedir. tamamen pistonların yetersiz kalmasından. sonuçta araba 1 tondan fazla bi ağrılğa sahip ve yukarı rampadan bahsediyoruz. ve bunu neredeyse 1.5 litrelik bi pet şişedeki su kadar motordan bekliyoruz :) misal bendeki golf 1.6 ama yukarı rampada 1.viteste 5-6 saniyede 0dan 50 ye kadar acaip bi serilikte yakalıyo 2dede aynı şekilde ama 4-5 den sonra özellikle 100 den sonra çekemiyo. heleki 1.4 lük ibizamda hiç çekemiyoo :) misal 5de 100 giderken biranda kickdown yapıp 4 e insem bile 6000 devire kadar arabada bi hareketlenme olmuyo çünkü dişli oranları ve motor hacmi bukadarına izin veriyo

bana göre tek sorun yakıt kalitesi... kesinlikle yakıt aldığınız yeri değiştirin ne marka olursa olsun...yakıtı başka yerden alıp deneyin farkı görürsünüz...

Bende sorun yok açıkçası.. çekiş lpg olmasına rağmen gayet iyi.. ancak aracın motorunu beygirini torkunu, aracın ağırlıyla kıyaslamak orantılamak lazım.. ibizalar daha hafif leonlardan.. yaşadığınız çekiş sorunu dediğiniz durum bence normal olması gereken bir durum. sonuçta 1.6 motor.. turbolu bile olsa yüksek viteste fazla birşey beklememek lazım.. ama daha önceye göre bir performans düşüklüğü söz konusuysa o konuda bir şey diyemem. filtreler ve benzeri ekipmanlara bakılabilir veya en kötü servise götürülebilir..Birde video buldum ancak hangi kasa bilmiyorum.. buna göre kıyaslama yapılabilir.
<br>[video=youtube_share;-h6MzMR1Nco]http://youtu.be/-h6MzMR1Nco[/video]

slm senin aracın dizel zaten 4500 devirde gaz kesiyor ve kesiciye giriyor ve 3 bin devirden sonra çok şey beklememek lazım araçtan..
bende 4000 e kadar çıkıyorum ama ne alıyorsam 3300 e kadar alıyorum..ondan sonra bir sonraki viteste kayıp yaşamak için devri bitiriyorum..
bunun dışında bu olay eskiden yoksa turbonun hortumlarına baktırmak lazım

araçta cekişle ilgili surekli problemlerım oldu kimi zaman düzeliyor kimi zaman araç tepkisizleşiyor ilk dizel aracım sanırım bir yerde hata yapıyorum şüphelendiğim 2 sey var yakıtı bilgisayar 20 km gosterene kadar almıyorum bide kalkıslarda devirsiz kalkıyorum araç titreme yapıyor bunlar sorun teşkil edermi

Geri
Üst Alt