Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

Xenon ve Otomatik Seviye Sensörü (tüvtürk)

SaLToN

Kayıtlı Üye
Arkadaşlar aracımı 2 ay önce aldım 3 ay öncede muayeneden geçmiş. Araçda xenon far mevcut aldığım kişi xenon farlarla muayene olduğunu hiçbir sorun yaşamadığını söyledi. Bende tuvturk ü aradım ve aracımdaki xenon farın muayeneme etkisi olurmu diye sordum onlarda bana aracınızda otomatik seviye sensörü (tümseklerde farın uzunluğunu ayarlayan zımbırtı) varsa problem olmayacağını söyledi. o ana kadar bende böyle bir sensörün varlığından habersizdim ve aracın içerisinde far ayar düğmesi olduğunu söyledim onlarda hayır sensör olması gerekir dedi.

Şimdi benim aracımda bu sensör varmıdır?
Eğer yoksa 3 ay önce aracı muayeneden nasıl geçirdiler.
Olup olmadığını nasıl öğrenebilirim?

cevaplarınız için teşekkür ederim.

BUDA TÜVTÜRK ÜN AÇIKLAMASI.
http://www.haber7.com/haber/20120201/Ayarlanamayan-xenon-fara-TUV-yok.php

o sensör genelde sonradan takılanlarda olmuyor galiba.Cünkü muayeneden geçen görmedim sonradan takılan xenonla.

Sonradan takılan xenonla muayeneden geçemezsiniz. Orjinali gibi olmaz çakmaları göze çok etki yapar orjinalı o kadarda yapmaz.

Ben geçemedim, muayene istasyonunun dışındaki elektrikçide xenon ları söktürüp normal ampul taktırdım, tekrar muayeneye girdim ve geçtim. Sonra elektrikçide xenon ları mı geri taktırdım. Sonuç bir önceki muayenemde xenonlar ile geçtim ancak yazınki muayenemde geçemedim.

Arkadaşlar aracımı 2 ay önce aldım 3 ay öncede muayeneden geçmiş. Araçda xenon far mevcut aldığım kişi xenon farlarla muayene olduğunu hiçbir sorun yaşamadığını söyledi. Bende tuvturk ü aradım ve aracımdaki xenon farın muayeneme etkisi olurmu diye sordum onlarda bana aracınızda otomatik seviye sensörü (tümseklerde farın uzunluğunu ayarlayan zımbırtı) varsa problem olmayacağını söyledi. o ana kadar bende böyle bir sensörün varlığından habersizdim ve aracın içerisinde far ayar düğmesi olduğunu söyledim onlarda hayır sensör olması gerekir dedi.

Şimdi benim aracımda bu sensör varmıdır?
Eğer yoksa 3 ay önce aracı muayeneden nasıl geçirdiler.
Olup olmadığını nasıl öğrenebilirim?

cevaplarınız için teşekkür ederim.

BUDA TÜVTÜRK ÜN AÇIKLAMASI.
Ayarlanamayan 'xenon far'a TÜV yok - OTOMOBİL Haberleri

2012 Öncesi xenonları sorun eden yoktu fakat yeni yeni bütün muayene istasyonlarında xenon yasağı hasıl oldu..

Ben size Tüvtürk'ün ne demeye çalıştığını anlatayım eğer aracınıza sonradan mercekli yada merceksiz Xenon far takıp bunu ucuz yoldan elde etmişseniz yani orijinalinde yok ise zenon yani far beyni ve yükseklik ayar sensörleri eksik ise far yıkamada olsa mercekde olsa yada olmasa sonradan takılan xenonlarla muayeneden geçmenize izin vermiyorlar bu sebeple muayeneye gitmeden önce xenon ampullerinizi halojen ampullerle değiştirerek gitmenizi tavsiye ederim sanayide bu işin size maliyeti en fazla 20 tl olacaktır :eek:key:

Bilginiz dahilinde değilse de artık biliyorsunuz ki; eğer aracınızda bu sensörden yoksa size nacizane tavsiyem normal halojen ampülleri takıp en azından önce kendi, sonra da başkalarının hayatını trafikte riske atmamanız olur. Muayene öncesi elektrikçiye gidip ampül değiştirerek, muayeneden geçtikten sonra yine xenon ampülleri takmakla ancak kendimizi kandırmış oluruz.

ben 2 sene önce geçmiştim Meğer yasa değişmiş oğrenmiş oldum tşkrler

Haftaya benimde muayene var...Biraz önce bende xenonları söktürüp sarı ampülleri taktırdım,çok tuhaf geldi gözüme sarılar.. :)

araç 11 ayda muayeneden geçmiş aracı aldığım kişide iş arkadaşım. ben bu şekilde götürdüm muayeneye hiçbir sorun yaşamadım dedi.
bu seferde benim kafama takıldı acaba araçda sensörmü var yoksa tüv bir istisnamı yapmış.

araç 11 ayda muayeneden geçmiş aracı aldığım kişide iş arkadaşım. ben bu şekilde götürdüm muayeneye hiçbir sorun yaşamadım dedi.
bu seferde benim kafama takıldı acaba araçda sensörmü var yoksa tüv bir istisnamı yapmış.
arkadaşım bence sana endogru cevabı aracı aldıgın arkadaşın verecektir eger varsa o biliyordum çünki oda test ediyolar.varsa on dan geçmiştir biz ne söylesek muallak ta kalır

Geri
Üst Alt