Xenon ve Otomatik Seviye Sensörü (tüvtürk) | SCW - Seat Club World - Seat, Seat Forum Türkiye
  • Merhaba Ziyaretçi hoşgeldin !
    Forumdan daha fazla yararlanmak için buradan kayıt olunuz
    Hello Welcome to Guest!
    Register here to benefit more from the forum

Xenon ve Otomatik Seviye Sensörü (tüvtürk)

SaLToN

Kayıtlı Üye
Arkadaşlar aracımı 2 ay önce aldım 3 ay öncede muayeneden geçmiş. Araçda xenon far mevcut aldığım kişi xenon farlarla muayene olduğunu hiçbir sorun yaşamadığını söyledi. Bende tuvturk ü aradım ve aracımdaki xenon farın muayeneme etkisi olurmu diye sordum onlarda bana aracınızda otomatik seviye sensörü (tümseklerde farın uzunluğunu ayarlayan zımbırtı) varsa problem olmayacağını söyledi. o ana kadar bende böyle bir sensörün varlığından habersizdim ve aracın içerisinde far ayar düğmesi olduğunu söyledim onlarda hayır sensör olması gerekir dedi.

Şimdi benim aracımda bu sensör varmıdır?
Eğer yoksa 3 ay önce aracı muayeneden nasıl geçirdiler.
Olup olmadığını nasıl öğrenebilirim?

cevaplarınız için teşekkür ederim.

BUDA TÜVTÜRK ÜN AÇIKLAMASI.
http://www.haber7.com/haber/20120201/Ayarlanamayan-xenon-fara-TUV-yok.php

RickPierOneiL

Kayıtlı Üye
o sensör genelde sonradan takılanlarda olmuyor galiba.Cünkü muayeneden geçen görmedim sonradan takılan xenonla.

LeonStyle

Kayıtlı Üye
Sonradan takılan xenonla muayeneden geçemezsiniz. Orjinali gibi olmaz çakmaları göze çok etki yapar orjinalı o kadarda yapmaz.

eneSene

Kayıtlı Üye
Ben geçemedim, muayene istasyonunun dışındaki elektrikçide xenon ları söktürüp normal ampul taktırdım, tekrar muayeneye girdim ve geçtim. Sonra elektrikçide xenon ları mı geri taktırdım. Sonuç bir önceki muayenemde xenonlar ile geçtim ancak yazınki muayenemde geçemedim.

Çöllü

Forumdan Uzaklaştırıldı
Arkadaşlar aracımı 2 ay önce aldım 3 ay öncede muayeneden geçmiş. Araçda xenon far mevcut aldığım kişi xenon farlarla muayene olduğunu hiçbir sorun yaşamadığını söyledi. Bende tuvturk ü aradım ve aracımdaki xenon farın muayeneme etkisi olurmu diye sordum onlarda bana aracınızda otomatik seviye sensörü (tümseklerde farın uzunluğunu ayarlayan zımbırtı) varsa problem olmayacağını söyledi. o ana kadar bende böyle bir sensörün varlığından habersizdim ve aracın içerisinde far ayar düğmesi olduğunu söyledim onlarda hayır sensör olması gerekir dedi.

Şimdi benim aracımda bu sensör varmıdır?
Eğer yoksa 3 ay önce aracı muayeneden nasıl geçirdiler.
Olup olmadığını nasıl öğrenebilirim?

cevaplarınız için teşekkür ederim.

BUDA TÜVTÜRK ÜN AÇIKLAMASI.
Ayarlanamayan 'xenon far'a TÜV yok - OTOMOBİL Haberleri
2012 Öncesi xenonları sorun eden yoktu fakat yeni yeni bütün muayene istasyonlarında xenon yasağı hasıl oldu..

Ben size Tüvtürk'ün ne demeye çalıştığını anlatayım eğer aracınıza sonradan mercekli yada merceksiz Xenon far takıp bunu ucuz yoldan elde etmişseniz yani orijinalinde yok ise zenon yani far beyni ve yükseklik ayar sensörleri eksik ise far yıkamada olsa mercekde olsa yada olmasa sonradan takılan xenonlarla muayeneden geçmenize izin vermiyorlar bu sebeple muayeneye gitmeden önce xenon ampullerinizi halojen ampullerle değiştirerek gitmenizi tavsiye ederim sanayide bu işin size maliyeti en fazla 20 tl olacaktır :eek:key:

Ziya

Kayıtlı Üye
Bilginiz dahilinde değilse de artık biliyorsunuz ki; eğer aracınızda bu sensörden yoksa size nacizane tavsiyem normal halojen ampülleri takıp en azından önce kendi, sonra da başkalarının hayatını trafikte riske atmamanız olur. Muayene öncesi elektrikçiye gidip ampül değiştirerek, muayeneden geçtikten sonra yine xenon ampülleri takmakla ancak kendimizi kandırmış oluruz.

BurakK

Kayıtlı Üye
ben 2 sene önce geçmiştim Meğer yasa değişmiş oğrenmiş oldum tşkrler

schumi

Kayıtlı Üye
Haftaya benimde muayene var...Biraz önce bende xenonları söktürüp sarı ampülleri taktırdım,çok tuhaf geldi gözüme sarılar.. :)

SaLToN

Kayıtlı Üye
araç 11 ayda muayeneden geçmiş aracı aldığım kişide iş arkadaşım. ben bu şekilde götürdüm muayeneye hiçbir sorun yaşamadım dedi.
bu seferde benim kafama takıldı acaba araçda sensörmü var yoksa tüv bir istisnamı yapmış.

arthur

Kayıtlı Üye
araç 11 ayda muayeneden geçmiş aracı aldığım kişide iş arkadaşım. ben bu şekilde götürdüm muayeneye hiçbir sorun yaşamadım dedi.
bu seferde benim kafama takıldı acaba araçda sensörmü var yoksa tüv bir istisnamı yapmış.
arkadaşım bence sana endogru cevabı aracı aldıgın arkadaşın verecektir eger varsa o biliyordum çünki oda test ediyolar.varsa on dan geçmiştir biz ne söylesek muallak ta kalır