Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

VW’den silindir kapatarak yakıt tasarrufu

plajhavlusu

Kayıtlı Üye
[h=2]Volkswagen yeni 1,4 litrelik TSI motoruna 2012’den itibaren silindir kapama teknolojisi ekleyecek.[/h]
110905%20tsi.hlarge.jpg

ntvmsnbc
Güncelleme: 15:14 TSİ 05 Eylül. 2011 Pazartesi

Böylece VW yüksek sayıda üretilen dört silindirli bir motora, silindir kapatma yakıt tasarrufu teknolojisi ekleyen ilk üretici olacak.
Bu sistem 1400 ile 4000 devir/dakika arasında, motor düşük veya orta yük altındayken dört silindirden ikisini kapatıyor.
Şirket EU6 uyumlu motorun 100 kilometrede 0,4 litre yakıt tasarrufu sağladığını, VW’nin durdurma-çalıştırma sistemiyle birleştiğinde bu değerin 100 kilometrede 0,6 litreye yükseldiğini iddia ediyor.

güzel bir düşünce ama 100 km de 0,6 lt için de değer mi o da ayrı tartışma konusu

9 göreceğine 8 görür :) 1.4 tsi o zaman 1.2 tsi gibi yakar işte Enes abi, 100 kilometrede 2-3 lira kâr benim gibi günde 100-200km yapan biri için gayet hoş bişi aslında :D

1.4 tsi'a silindir kapama teknolojisi uyguluycaklarına 1.2 tsi'a silindir açma teknolojisi uygulasalarmış devamlı yakıt tasarrufu istendiğindede performans elde edilmiş olurdu vergidende avantaj:)

Ben bu silindir kapatma teknolojisini Camaro nun belgeselinde izlemiştim.Yanlış hatırlamıyorsam bu teknoloji yeni motorlarında kullanılıyor.Belli hızlarda 8 silindir yerine sadece 4 silindir çalışıyor.

ya ben bu silindir kapatma olayını tam çözemedim iki silindir hareket halindeyken diğer ikisi çalışmıyor mu :confused:

ya ben bu silindir kapatma olayını tam çözemedim iki silindir hareket halindeyken diğer ikisi çalışmıyor mu :confused:

Aynen öyle abi, 2 silindire benzin işenmiyor :D Ki büyük ihtimalle uzun yolda 100 sabitle giderken filan çalışır. Şehir içinde 60la sabit,40la sabit giderken çalışır. Ve o durumda 125hp güçle gitmez araç, güce ihtiyaç duymadığın için 2 silindire benzin işemeyip gücüde azaltır. Böylece ekonomik bir sürüş gerçekleşir. Küçük motorda iyi bir etki yaratılacağını düşünmüyorum ya. Can'ın dediği gibi Camaro'da güzel bir etkisi olur :)

Aynen öyle abi, 2 silindire benzin işenmiyor :D Ki büyük ihtimalle uzun yolda 100 sabitle giderken filan çalışır. Şehir içinde 60la sabit,40la sabit giderken çalışır. Ve o durumda 125hp güçle gitmez araç, güce ihtiyaç duymadığın için 2 silindire benzin işemeyip gücüde azaltır. Böylece ekonomik bir sürüş gerçekleşir. Küçük motorda iyi bir etki yaratılacağını düşünmüyorum ya. Can'ın dediği gibi Camaro'da güzel bir etkisi olur :)

ama murat o benzin işenmeyen silidirler yine hareket halinde olacak sonuçta aynı kranka bağlı hatta benzin işenmeyen silindirlerin hareketini yine diğer silindirler üstlenecek daha fazla yakıt sarfiyatı oluşmayacak mı :confused:

Onun da bi yöntemini bulmuşlardır abi, ama sabit hızda giderken güce ihtiyaç duyulmadığı için ekonomik olur ama gaza yüklendiğinde güç gerektiği için silindirler açılır :) youtube'da filan videosu varsa çalışma prensibinin izleyelim :) şuan işim olmasa kafa yorarım da akşama belki bakınırım nasıl bişimiş diye :D

yanlış hatırlamıyosam eski s600 mercedes ler de vardı 12 silindirin 6 sı kapatılıyodu 4 silindirde işe yararmı görcez bakalım

Geri
Üst Alt