Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

Vites Geçişi ve Rodaj Hakkında Soru

noyan

Kayıtlı Üye
Merhabalar..

Siz değerli SCW üyelerine 2 tane sorum var, vereceğiniz cevaplar benim için oldukça önemli.:D Aracım 1.2TSI Copa Plus;

Soru 1- Araç tam olarak 1100 kmde. Aracı aldığımdan beri yol bilgisayarındaki vites yükselt talimatlarını uyguladım bu yüzden oldukça düşük devirde kullandım aracı. Daha sonra forumdan edindiğim bilgilere göre ilk 1500 kmde bu kadar düşük devirlerde kullanmak motor açısından iyi olmadığı yönünde. Hatanın neresinden dönersen kardır misali artık yüksek devirde kullansam zararımı telafi edebilir miyim? Ortalama olarak kaç devirde kullanmamı önerirsiniz?

Soru 2- Araçta vites geçişlerinde sarsma oluyor. Debriyajı çabuk bırakıyorsundur diye yorumlar gelecektir ama özellikle dikkat ettim sarsma yapmaması için 2 saniye falan debriyajda durmam gerekiyor ki bunun debriyaj balatalarının sağlığı açısından iyi olacağını düşünmüyorum. Sizlerin araçlarında da özellikle 2. ve 3. vitese geçerken sarsma olup olmadığını paylaşırsanız sevinirim.Son olarakta şöyle bir durum var; aracı aldığımda vites geçişleri çok rahat oluyordu şimdi vites değiştirirken vites kutusunda sanki pürüzlenme var gibi daha sert atmam gerekiyor vitesleri. Bu neden kaynaklanır acaba, yardımcı olursanız sevinirm.

Okuyup zaman ayırdığınız için teşekkür ederim.

aracını yüksek devirlerde kullanma kardeşim en nihayetinde 1.2 motor ve şanzımanında o orantıda.cupra,boca değil..sarsma konusunu buradan ne yazsak seni tatmin etmez srv.yanına birini alarak tecrübeye çıkın ve şanzıman yağını kont.ettir veya değiştir SHC 75w90
diğer arkadaşların yazacaklarıda çok önemli elbet hepsini harmanlayıp bir sonuç çıkartırsın.bu benin düşüncem 1.2 tsı tecrübem yok..
senden ricam koyu karakter kullanma.teşekkürler

kardeşim bildiğim kadarıyla ve 12000km de kullanıcı olarak yorum yapayım;
1. soruna göre vites göstergesi artık tüm araçlarda mevcut amacı tamamen ekonomidir.tabi rampada ve inişlerde uygularsak motoru çok yorarız.bana göre en mantıklısı orta şekli ne çok düşük göstergeye uyulması ne de çok devirli olmamasıdır.
rodaj olarak herkes tamircilerde dahil 2000 km ye kadar devirsiz zorlamadan kullanın diye.bunun yerine ben 6000 km de yağını servis dışı değiştirdim ve benzinli araçtan siyah yağ çıktı.onu öneririm tamamen keyfi...
2. soruna gelirsek benim de aracım öyle vites geçişleri sorunluydu.ilk olarak paspasa dikkat et.kavramayı tam halıdan yapsın. ikincisi her zaman birinci ve geri vitese takarken tıpkı kamyon buçuklaması gibi çift debriyaja baskı uygulamanı öneririm.birde tamirci söylemişti uyguladım motor bölümünde vites geçiş yayları var onları ince yağla elinle yağlarsan biraz faydası oluyor...

kitapçıkta 1.2 tdiiçin ilk 1500 km ani hızlanma, yüksek devirmlerde kullanma ani fren vs yapmayın yazıyordu. rodajdan sonra yüksek devirde arabayı sıkıştırmamı soylemişti bir arkadaşım ama pek yapmadım. benim aracın debriyajı dipte o nedenle sonuna kadar basıyorum ama bu durum bende de arada sırada oluyor.

Arkadasim bende yeni leon var bin km ye kadar normal kullanmam soylendi vites cubuklarina uymadim ama sikistirmadimda bin ikiyuz km yi gectikten sonra yavas yavas sikistirmaya basla ama birden sikistirma birinci seferde 120 yi gecme en az 20 dakika 70 veye 90 km ye in sonra 4 uncu viteste 120 5 inci viteste 160 yap ucuncu seferde 4 uncu viteste 140 5 inci viteste 160 km yap bundan sonra vites cubuklarina uyma 1500 ve 2000 devirde en az 1000 km kullan sonra yukaridaki anlattiklarimi 20 ser km artirarak tekrar yap 20 dakika bu sekilde kullan en son olarakta ayni uygulamayla birlkte son hiza kadar zorla ama 5 dakikayi gecma sonrada devirli kullanabilirsin

Tamam çok teşekkür ederim yorumlarınız için. Söylediklerinizi göz önünde bulunduracağım. Birkaç gün içinde arabayı servise götürüp kafama takılan şeyleri onlarla da paylaşacağım. Sonuçları buraya yazarım. Tekrardan teşekkür ederim.

2.vites sorunsuz en ufak 0.1 şiddetinde sarsma olmadan gerçiriyorumda 3den sonra hep küt diye vuruyor :(

4.vites de 4000devir ile 130km/h hızı verebilmesi çok iyi :) çoğu araba 5.viteste 3500-4000arası 120km/h veriyor..
5.viteste 130 dan sonra çok yavaş hızlanıyor.

5.vitese gelene kadar senin 130 u coktan geçmen lazım o yüzdendir yavas hızlanması :)

düşük devirlerde olduğu için sarsılıyor 3000-3500 e getirirsen sarsmıyor 2 den 3 e bendede aynı sorunlar var scirocco da bile sarsmaması ben çok şaşırtıyor arabanın çok hafif olduğundan böyle olduğunu düşünüyorum. vites geçişleri bendede var aldığımdan beri sebebini bilmiyorum ama 1 saat boyunca 1 ve 2. vitesleri kullanırsam o sorun diğer viteslere kayıyor eğer hepsini kullanırsam 1 gene dediğiniz gibi oluyor konuyu takipteyim benim aracımda rodajda

ha bu arada hızlanmada 2. viteste 100 görüyo 4 te 130 görüyodur heralde :cool:

yok ben kendi kullanışıma göre söyledim sadece :D

babamın golf v 2.0 5.vites 4000 devir=120km/h
benim ST 1.4 5.vites 4000=145km/h

Geri
Üst Alt