Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

vites devirleri?

tolgabes64

Kayıtlı Üye
merhabalar. Bugüne kadar hep 0-20 =1; 20-40 = 2; 40-60 = 3; 60-100 = 4; 100+ = 5 İle kullandım ama dün kitapçıkta max tork/devir görünce o devirde kullandım ve sanki arabanın benimle yaşadığı hissine kapıldım. Golf 2.0 150hp de araç çekmiyo diye sinir olurkn bu tork da arabada 5 kişi + bagaj olmasına rağmen inişli çıkışlı virajlı yollarda çok seri şekilde tepkiler vermeye başladı. Max tork 4000d/dk.. İbizada henüz denemediö. Kitapçığa bakmam gerek ama müthiş birşeydi. İlk yöntemle araç 120 5.viteste 5000 devirlere gelirlen şimdi 90 ile 3.vites 3800 devirde ve pedal her hareketime uyum sağlayabiliyor. Öbür türlü pedala yükleniyodum hiçbirşey olmuyodu sürkli devir dahada düşerek çekemiyodu :) Asıl soru max tork da kullanırken ki zararı ne olur? 4000 yerne 3800de arttırıyorum. Dedemdd 50 ile 5.viteste gidiyo ne fark var? 1900-2000 devirde gidiyo

Faydaları
araç devrinde kullanıldığı ve tekere güçünü ilettiği için tutuşu yere basışı daha iyidir...kontrol sendedir..motoru sağır alıştırmazsın...

Zararları
araç çok yakar-yıpranması artar...

bunun dışında kitapçıkta öyle kullanın diye mi yazıyor..yoksa mx tork bu devirde--max bg gücünü bu devirde mi alırsınız diyor...

olaya şu açıdan bakalım..
aynı iki araç
biri DSG li diğeri manuel...
eğer manuel için kitapçığına böyle kullan diye yazıyorsa...
ben dsg de kullanırken araç neden daha 70-80 gelmeden 6 ncı vitese atıyor....
yani acaba kitapçıkta öyle mi kullan diyor yoksa verilerini mi vermiş

senın bugune kadar kullandıgın sekıl ekonomık olanı suankı kullanıs seklın ıse tamamen arabayı yıgdırmadan perfrmansını kullanabıldıgın kullanma seklı.o sekılde kullanma arabana zarar vermez ama yakıt sarfıyatın artar.atmserı arabada duzenlı bakımlarını yaptıgın surece kolay kolay motru eskıtemezsın

yok araç kitapçığında kutu içerisinde not:aracı erkenden birsonraki büyük vitese yükseltmek yakıt sarfiyatını azaltır. Golf Dizellerde ise 1900 yazıyor. Zaten tam max torkda değilde 4000 yerine 3500 civarı arttırıyorum. Normalde de zaten yol bilg. 55 de 5.vites istiyo

çok bir zararının olacağını sanmıyorum ama yakıt tüketimin belirgin şekilde artar ancak genel olarak dizel araçların devirli kullanılması öneriliyor.

düşük devir ekonomi, yüksek devir performans sağlar.. genellikle 4000-5000 devire ulaşıldığında zaten araba üretebileceği maksimum gücü (tork&beygir) üretmiş olur, dolayısıyla 6-7-8bin devirlerde kullanmak arabayı bağırtıp yıpratmaktan başka bir işe yaramaz ki ben buna karşıyım, yazıktır günahtır yine de kişinin kullanım zevkine kalmıştır :) şahsen 3500-4000 devir dolaylarında vites değiştirme yanlısıyım, çok düşük devirde vites arttırırsan araba yığılır bu da ekonomi yapmaktan çok arabayı zorlamak olur, dolayısıyla gaza abansan bile istediğin gücü üretecek devire sahip olmadığından bi işe yaramaz.. keza çok yüksek devirler de arabayı zorlamaktan başka bişey yapmaz, motorun ömrünü kısaltır.. en güzeli arabanın rahat gittiği, zorlanıp tıkanmadığı bir devirde kullanmaktır diye düşünüyorum, bunu da zamanla arabanı tanıyarak yapacaksındır, o zaman devir saatine bakmaya bile gerek duymazsın :)

ben golf mkv 2.0 150hp için söylemiştim devir saati 8 e kadar max tork 4000d/dk ben 3500-3800 arası arttırıyorum. ibiza da nasıl olacak onu merak ediyorum deneme fırsatım olmadı :) 1.4 85 HP

ben gecen gün bi abiyle yarıştım ısıklarda denk geldi honda civicti onda işte hava filitresi performans eksozu filan filan vardı ısıkta kalktım 5-6 binde vites attım sanki 6 binden sonrası tamam zararda zaten o devirden sonra araba gitmiyor gibi oluyor sadece bagırıyor bu max torkları Hangi devir arasında alıyoruz onlarda vites değiişimi yapsak cok etkisi olurmu yoksa 6 binde atmaya devam hayatımda ilk defa yarıştım ondada geçtim Arabaya bi kere daha aşık oldum :D:cool:

ben golf mkv 2.0 150hp için söylemiştim devir saati 8 e kadar max tork 4000d/dk ben 3500-3800 arası arttırıyorum. ibiza da nasıl olacak onu merak ediyorum deneme fırsatım olmadı :) 1.4 85 HP

öncelikle hayırlı olsun diyim o zaman dostum :) bende 1.2 TSI 105hp ibiza coupe var, düşük devirlerde oldukça yüksek performans sağlıyor, yüksek torku ve turboşarjı sayesinde 1.2'lik motordan 1.6'lık hatta biraz abartayım 1.8'lik motor performansını çok rahat alıyorsun.. her ne kadar turbo kaç devirde devreye giriyor bilmesem de 1500-2000 devirin üzerine çıkmama fazla gerek kalmıyor kullanırken.. zaten DSG şanzıman da mümkün olduğunca çabuk vites değiştiriyor.. tabi bu ekonomik takılmak isteyenler için yoksa "S" modunda yada tiprtoniğe aldığında tam bir canavara dönüşüyor :eek:

senin arabana da baktım dostum, maks. tork 3800 devirde sağlanıyor.. yanlış hatırlamıyorsam 7000 devir çeviriyordu, yani önceki arabandan çok da büyük bir devir farkı hissetmeyeceksindir, lakin torku ve beygiri doğal olarak daha düşük, ama bu daha da ekonomik olduğu anlamına gelir ve ufak motor sayesinde vergiden de nispeten yırtmış sayılabilirsin golften sonra.. bence güzel bir tercih yapmışsın tekrardan hayırlı olsun, kazasız belasız kullanırsın inşallah.. yalnız müsadenle bir şey öğrenmek istiyorum, neden 1.2 tsi yada 1.4 tsi tercih etmedin acaba?

yok 2 arabam var. hem ibiza hem golf. 2 arabayla devam bugün ibizadad denedim zaten :) 3500 de wuu :) anlık tüketim 7-8 lerde geziniyordu

Geri
Üst Alt