vites aralıkalrı | SCW - Seat Club World - Seat, Seat Forum Türkiye

Üyelerimizin Albüm Fotoğrafları

 1. Ataşehir
Sizlere daha iyi hizmet verebilmek için ANDROİD ve İOS mobil uygulamamız yayına başlamıştır. BURAYA tıklayarak uygulamaya gözatabilirsiniz.

vites aralıkalrı

Konu, 'Leon 5F (2013+)' kısmında jerax01 tarafından paylaşıldı.

 1. jerax01

  jerax01 SCW Üyesi

  16
  2
  3
  Arkadaşlar vites değiştirme aralıklarınız nedir ?? ( hızamı bakarsınız yoksa devir sayacına mı ? )


  1,4 tsi : bir , iki , ...

  1,2 tsi : bir , iki , ...
   
 2. warwold

  warwold SCW Üyesi

  50
  18
  8
  ben devir saatine bakardım önceki aracımda, ama yeni leonda durum biraz farklı. yol bilgisayarı sana ne zaman vites değiştimen gerektiğini söylüyor zaten. yanlız şöyle bir durum var; yeni leoda vites değiştirme aralıkları çok az, özellikle 80-90 dan sonra 6. vitese geçilmesini istiyor. bir kaç arkadaşa bende danıştım, wosvogenin yeni motoru olan TSI motorların yakıtı fazla harcamasının önüne geçilmesi için vites değiştirme aralıklarını düşük tuttuklarını söylüyorlar. nekadar doğrudur bilemem :)
  .
  ben aracın yol durmuna (yokuş yukarı, aşağı veya düz...vs) ve yük durumuna bakarak aracın çekiş gücünde değişme durumunu da dikkate alarak araca en uygun hangi vites ise ona göre değiştirmeye çalışıyorum. Zaten aracı belli bir süre kullandıktan sonra kendin nezaman vitesi değiştireceğine karar veriyorsun. her aracın beygir ve torku farklı olduğundan kendin vites değiştirme tarzını belirleyeceğini düşünüyorum. bazı arkadaşlarım kullanma şekli bana uymuyor mesela, şöyle ; ben araçtan ses gelmesini sevmem ve sakin ve uygun viteste kullanırım, kimiside motoru bağırttıra bağırttıra kullanır ve arabayı yorar, bu bana ters !
   
 3. #ismail

  #ismail SCW Üyesi

  4.877
  1.861
  113
  Vites aralıkları derken amacınız nedir. Spor kullanım mı? Ekonomik kullanım mı? Rodaj süresi kullanımı mı? Motor açmak için mi? Ve bunun gibi sorular. Siz ne istiyorsunuz?
   
 4. memet_one

  memet_one
  Administrator
  V.İ.P Admin

  8.736
  6.303
  113
  İlk zamanlar da yol bilgisayarını dinledim rodaj zamanı geçtikten sonra kendi sürüş sitilime göre değiştiriyorum.
   
  Bunu beğendi. 1 kişi bunu beğendi.
 5. jerax01

  jerax01 SCW Üyesi

  16
  2
  3
  Araba yeni 1 haftalik oldugu icin oncelikle rodaj icin, sonra ekonomik surus icin, zaten sports surusu cogumuz biliriz..

  Araç rodajini iyi yapmak motoru iyi ayarlamak yakiti az yaktirmak bence bir sanat..sahsen ben yapamadigim icin soruyorum..
   
 6. safaks

  safaks SCW Üyesi

  269
  30
  28
  Sesi dinlerim.
   
  Bunu beğendi. 1 kişi bunu beğendi.
 7. bora55

  bora55 SCW Üyesi

  1.729
  865
  113
  Yol bilgisayarınız vites atmanızı sesli mi uyarıyor? Yoksa mesala 4'ten 5'e atacaksanız 5 ve yanında yukarı doğru ok mu çıkıyor.
  Arabayı ilk aldığımda devir saatine bakıyordum ama şimdi az buçuk anlıyorum ne devir saatine bakıyorum ne de ses dinliyorum. Sadece içimde ki sese kulak veriyorum :D (bir ara gözüm hep yol bilgisarındaydı acaba ne zaman vites atmamı söyleyecek diye) Bu arada yol bilgisayarına uyarsanız mesala bazen yokuş yukarı çıkıyorum 4 ile. bilgisayar diyor 5'e at. 5'e atıyorum haydaaaaa araba bayılıyor. Onun için yol bilgisayarınada pek bakmayın derim...
   
 8. egeyıldızı

  egeyıldızı SCW Üyesi

  80
  28
  18
  devir saati ve araba motor sesine göre ayarlarım vites aralıklarını...
   
 9. Agave

  Agave SCW Üyesi

  350
  153
  43
  araba bayılacak gibi olursa ya da yokuştayken 4te yüklenince araç 3e düşür diyor zaten. Yol bilgisarı o anki sürüş profilinize göre sizi yönlendiriyor.
  Ben ekonomik kullanırken genellikle gaza fazla yüklenmeden, devri 1600-1900 arasında tutmaya çalışıyorum. Motor da rahat ediyor.
   
 10. -scorpion-

  -scorpion- SCW Üyesi

  22
  12
  3
  2013 ibiza 1.4 kullanıcısıyım, aracım 1800 km ye dayandı ilk 1000 km yi mümkün mertebe sıkıştırmadan rahat ve yol bilgisayarına uyarak kullandım. Sonrasında yolu buldukca yapıştırdım lakin sonradan bir şey farkettim. Her zaman gidip geldiğim mesafeyi, yapıştırınca yakıtı 1.4 olmasına rağmen içtiğini gördüm ki hele kadran 190 - 200 lerdeyken yol bilgisayarına hiç bakmayın durum içler acısı veriler veriyor :D Malum benzinin 5 tl yi geçtiği bir ülkede artık ekonomi için deviri yol bilgisayarına göre ayarlar oldum o da tırlar gibi 100 metrede 3 vites attırtıyor :D Bilmem açıklayıcı olabildimmi ;)
   

Sayfayı Paylaş