Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

Vekaletle satılan aracın devralınmaması

aykutx

Kayıtlı Üye
Herkese Merhaba,
2011 öncesi araç satışları yüksek maliyetli olduğundan vekalet ile satış gerçekleşiyordu. Oto galericiler hep bu şekilde araçları alıp satıyorlardı.
Bende 2009 Yılında sahibi olduğum bir aracı otogalericilik yapan bir şahsa verdim. Parasını aldım ve vekalet ile aracı teslim ettim. Ancak yıl 2012 maliyeden gelen bir mektupla ayıktım. Aracım halen benim üzerime ve galerici aracın satışını yapmamış. Arac 2009 ve 2010 yıllarında sigortası yapılarak, vergileri ödenerek kullanılmış. Geçmiş yıldan borcu yok yada cezası sadece 2012 birinci vergi taksidi ödenmemiş. ve 2011 yılında sigorta yapılmamış.

Aracı alan şahıslara ulaşamıyorum. Noterden aldığım vekalet örneği var sadece elimde. aracı nasıl üstümden çıkartabilirim? aracı hurdaya çıkartabilmem için ruhsata,plakaya ve aracın kendisine sahip olmam gerekiyormuş. Çalıntı diye ihbar yapsam, bulunsa suçlu duruma düşermiyim. Canım ülkemde bu durumda kurtulabiliceğim bir yasa kanun yada prosedür varmıdır? Mahkemeye mi vermem gerekiyor.

Öncelikle geçmiş olsun. hocam satış verilmeden araç verilirmi hiç? neyse olan olmuş artık. öncelikle trafik şubenize gidin aracınızın trafikten çekilmesi için dilekçe verin. böylelikle polis aracı ilk gördüğü, bulduğu yerde aracı bağlar, size getirir. (tabi sahte plaka takıldıysa bulmaz işi çok zor olur). Arabayı satan galeriyle görüşün, satın alan kişiye ulaşmaya çalışın kesinlikle. Başınıza daha büyük iş almadan bence bir an önce harakete geçin. Mazallah o araçla birisine çarpıp, hayatına mal olsalar, ilk sizi bulurlar...

galericide iş bitiyor.. geri kalan yollar biraz sıkıntılı.. telefon adres vs bulursanız şahane.. bu arada galeri ile satış sözleşmesi muhakkak yamışınızdır.. noterden olması gerekmiyor. o elinizde bulunsun..
aslında habil abinin dediği gibi.. allah muhafaza birine çarpsa adam başınız belaya girer.. şu aşamada kaza vs ye karşı.. noterden ihtar çekebilirsiniz aracın satışının yapımadığına dair galeriye.. bağlayıcı değildir ama aracı sattığınızı gösterir en azından.. cezadan fln yırtamazsınız ama.. dediğim gibi kaza vs de sorumluluk bakımından faydası olur. masrafı ise 100 lira olur..
birde bel altı olacak ama. bir arkadaşınıza senet verin o da senedi takibe geçsin ve aracın üstüne yakalamalı haciz koydursun.. araç eds ye girerse alır getirirler.. bu sefer alıcı sizin peşinize düşer.. ama masrafı güncel değil ama 500 tl yi geçer.. gerçi dönüp adamdan istersiniz.. zamanında geçireydi üstüne..

galericide iş bitiyor.. geri kalan yollar biraz sıkıntılı.. telefon adres vs bulursanız şahane.. bu arada galeri ile satış sözleşmesi muhakkak yamışınızdır.. noterden olması gerekmiyor. o elinizde bulunsun..
aslında habil abinin dediği gibi.. allah muhafaza birine çarpsa adam başınız belaya girer.. şu aşamada kaza vs ye karşı.. noterden ihtar çekebilirsiniz aracın satışının yapımadığına dair galeriye.. bağlayıcı değildir ama aracı sattığınızı gösterir en azından.. cezadan fln yırtamazsınız ama.. dediğim gibi kaza vs de sorumluluk bakımından faydası olur. masrafı ise 100 lira olur..
birde bel altı olacak ama. bir arkadaşınıza senet verin o da senedi takibe geçsin ve aracın üstüne yakalamalı haciz koydursun.. araç eds ye girerse alır getirirler.. bu sefer alıcı sizin peşinize düşer.. ama masrafı güncel değil ama 500 tl yi geçer.. gerçi dönüp adamdan istersiniz.. zamanında geçireydi üstüne..

Hocam hepsi faydalı bilgiler, ağzına sağlık. Bel altı dahi olsa, başka yapılacak birşey yoksa, şu senet şıkkı denenebilir....

Allah yardımcın olsun. trafik şubeye git ve danış olmadı bir avukar aracılığı ile aracına uluşmaya çalış masraflı olacak ama ilerleyen zamanlarda aracın ne işe karışacağı belli olmaz kazsı var belası var ama bu durumu bir an önce resmiyete dök.

Tesekkurler arkadaslar. Yarin notere tekrar gidip danisicam. Arac mersin otobanda ceza yemis kgs de anlasilan istanbulda degil. Galeriye ulasip once guzellikle olmadi bel alti bir yolla halledicez. Tabi sizin baska fikirleriniz varsa onlarida goz onunde bulundurabiliriz.

Geri
Üst Alt