Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

vıtesle ılgılı bır soru

atay78

Kayıtlı Üye
arkadaslar bısey danısmak ıstıyorum sıze ben ısıklardan 600-700 metre once vıtesı bosa atıp ısıklara oyle gıdıyorum arkadasım hata yaptıgımı ve vıtes le yavaslamamı soledı vıtesle nasıl yavaslanır acaba vıtes kucultulerek mı

bırde kompresyon ne demek

vitesi boşa atarak yavaşlarsan hem fazla yakıt harcarsın hemde fren balata ve diskini çabuk yıpratmış olursun artı şanzıman devre dışı kaldığı için dişlilerin frenleme etkisi hiç olmadığı için tehlike oluşturur...
bu büyük vasıtalarda yapılırsa ölüm tehlikesi bile sayılır örnek yüklü bir kamyon vitesi boşa attığında havalı fren işe yaramaz ancak vites yardımıyla şanzımanı dağıtmadan aracı durdurabilir şanzımanın önemi diyelim...

bunu bende ogrensem ıyı olur cunku ben de genellıkle bosa atmayı sevıyorum ve oyle duruyorum:eek:

dedem rahmetli demekki doğru öğretmiş büyük aracı kamyonunu kullandırırken sakın boşa sallama demişti yavaşlarken bile bütün alt devir viteslere doğru küçült ki kamyonu yavaşlat derdi...
vitesle yavaşlama:bir atın dizginleri gibidir...

tamam bosa atmamayım dıyelım vıtesteyken yavaslasam ve ısıga geldıgımde durmaya yakın bosa alsam ve frene bassam olmazmı bır sıkıntı olur mu bole

yavaşlarken bile bütün alt devir viteslere doğru küçült ısıga geldıgınde durmaya yakın bosa al hiç bir sorun bence olmaz ama mesafeyi uzatırsan yani daha erken boşa alırsan araba salıncak gibi hızla öne doğru boşalır dikkatsizlikle kaza riskin artar ama vites de olursa frenleyerek debriyaja basmas san bile ancak stop eder kaza önlenir

tampon tampona yokuş aşağı inerken debriyaja tam basıp yokuşta duraklayarak inmek tek yoldur değil mi..ben boşa atmadan debriyaja tam basıyorum böyle durumda

debriyaja tam basıldığında zaten boşa atmakla farkı kalmıyor kiii örneğin vites 6 da takılı olsun yokuş aşağı iniyorsunuz ama debriyaja tam bastınız aynı boş gibi olur araç şanzıman etkisiz olur ama yokuş aşağı vitesi 2 ye alıp debriyajı bıraktığınızda şanzıman devrede gaz vermeden belli bir dişli freniyle iner güvenli olur...

500 metrelik yokuşu 5 dakikada inebildiğim bir trafikten bahsediyorum :)

bu da bişey mii yaa daha güzel yöntem söyleyeyim sana 2 dakikaya düşer: vitesi boşa al kontağı kapat araba stop etsin hızlıca kontağı yarım çevir direksiyon kilitlemesin diye işte sana kamikaze sonra allaha emanet inebilirsin...en hızlı ve tehlikeli yöntemdir tabi tasarrufludur da yakıt sıfır fren hidrolik hiç çalışmaz puhaha

Geri
Üst Alt