Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

Uzun yolda ve karışık kullanımda yakıt tüketimi verilerim :)

SD-Ibiza

Kayıtlı Üye
Merhaba arkadaşlar. Uzun zamandır yakıt tüketimini hesaplamak için uğraşıyordum. Bayram tatilinde memlekete gidip geldim. Yola çıkmadan önce depoyu doldurdum. Gittiğimde hemen benzin alamamıştım ve ancak 610 kmdeyken (yaklaşık 400 kmsi uzun yolda, 210 kmsi de karışık kullanımdı) tekrar doldurdum depoyu, 180 liralık benzin aldı. Bana çok gibi geldi ve bu yüzden dönüşte sadece uzun yolu hesaplamaya çalıştım. Bu nedenle 324.8 km uzun yol yaptıktan sonra tekrar benzin aldım. Depo 82.5 liralık benzin aldı. Şimdi tekrar doldurdum. Şehir içini hesaplamaya çalışıcam :) Sizce bu değerler nasıl? Bu arada arabam 2013 - İbiza 1.4 Reference, aşağı yukarı 4 bin kmde.

verileriniz mükemmel benzinli bir araç için. fazla yaktığını hiç düşünmemelisiniz:)

Bndede 1.4 referance 2009 bnznli ben genelde 30 tl benzin aliorum onlada sehirici 85-90 km yol yapiorum araba 30,000 de gecen gun babam ist kuşadasina full gtti yaklaşik 820 km yol yapmiş bir depoyla

en son uzun yolda km de 28 kuruş yaktı ortalama Nazilli - Samsun arası. 3 kişiydik fazla yük yoktu. Full klima açıktı. Gelirken ise aynı yolda 32 kuruş yaktı 2 kişiyle ama araç tıka basa doluydu, full klima yine.

2-3 hafta önce uzun yola çıktığımda 190 litreye doldu depo... 190 litre ile gecenin bu saati yanlış hatırlamıyorsam 740 km yaptım ve benzin uyarı ışığı yandı. (4 kere uzun yol yaptım hepsindede bu değere yakın değer aldım)
Madem ibiza konusu kullananlara sorayım
1- Bu benzin uyarısı çıktıktan sonra normal hız ile şehir dışı ve dur kalk ile şehir içi kaç km daha gidebiliriz. (önemli bir soru, ben en fazla 20 km felan yapıp sonra doldurmuştum yolda kalma korkusundan)
2- Benzin uyarısı çıktığında biliyorsunuz ki benzin göstergesinde 2 çizgi yanıyor gözüküyor. Bir başka forumda okumuştum, gösterge 1 çizgiye düşmeden benzin bitiyormuş öylece kala kalıyormuşsun. ben hiç cesaret edip bunu denemedim bilen veya deneyen oldu mu bunu :D

İbizacılar nereye gitti. Yok mu sorularıma cevap verecek ?

2-3 hafta önce uzun yola çıktığımda 190 litreye doldu depo... 190 litre ile gecenin bu saati yanlış hatırlamıyorsam 740 km yaptım ve benzin uyarı ışığı yandı. (4 kere uzun yol yaptım hepsindede bu değere yakın değer aldım)
Madem ibiza konusu kullananlara sorayım
1- Bu benzin uyarısı çıktıktan sonra normal hız ile şehir dışı ve dur kalk ile şehir içi kaç km daha gidebiliriz. (önemli bir soru, ben en fazla 20 km felan yapıp sonra doldurmuştum yolda kalma korkusundan)
2- Benzin uyarısı çıktığında biliyorsunuz ki benzin göstergesinde 2 çizgi yanıyor gözüküyor. Bir başka forumda okumuştum, gösterge 1 çizgiye düşmeden benzin bitiyormuş öylece kala kalıyormuşsun. ben hiç cesaret edip bunu denemedim bilen veya deneyen oldu mu bunu :D

Bora hocam öcelikle merhabalar.
yakıt veriniz benimki ile hemen hemen ayni bende 1 depo yakıt ile 700km civari yol gidiyorum.
benzin uyarisi çıktığı anda depoda daha 6-7 litre yakıt olduğunu biliyorum, bununla da uzun yolda ortalama 100km yol gidilebilir fakat şehir içinde bu değer neredeyse yarı yarıya düşebilir.
2. soruya gelince daha 1 çizgiye düşmeden benzinin bittiği falan yok. Benim geçen yaz tatil dönüşü başıma gelmişti araçta 2 çizgi benzin vardı, gideceğimiz yere de az bir mesafe kalmıştı o yuzden gittiğimiz yerde yakıt alırım demiştim lakin orasıda biraz tenha bir yermiş benzin istasyonu bulamadım.Dönüş zamanı geldiğinde yakıt göstergesi tek çizgiydi. Tam tatil beldesinden çıktığımız anda o tek çizgide boşalmıştı eyvah şimdi yandık dedim. en yakın yerleşim yerine tam 30 km civarı yol vardı, arabada 4 yetişkin ve 15 yaşlarında bir genç vardı.bagaj da doluydu yollar desen 13-15 km civari rampalı seyretti ve ben o yakıt göstergeli full boş şekilde 30 km yol yapmıştım ve nasıl olduğunu anlayamadım, allah yardımcımız oldu belkide bilemiyorum.
Ama her ihtimale karşı 1 çizgi kaldığı zaman işlek yerde değilsek eğer en yakın yerden yakıt almalıyız diye düşünüyorum.

Bora hocam öcelikle merhabalar.
yakıt veriniz benimki ile hemen hemen ayni bende 1 depo yakıt ile 700km civari yol gidiyorum.
benzin uyarisi çıktığı anda depoda daha 6-7 litre yakıt olduğunu biliyorum, bununla da uzun yolda ortalama 100km yol gidilebilir fakat şehir içinde bu değer neredeyse yarı yarıya düşebilir.
2. soruya gelince daha 1 çizgiye düşmeden benzinin bittiği falan yok. Benim geçen yaz tatil dönüşü başıma gelmişti araçta 2 çizgi benzin vardı, gideceğimiz yere de az bir mesafe kalmıştı o yuzden gittiğimiz yerde yakıt alırım demiştim lakin orasıda biraz tenha bir yermiş benzin istasyonu bulamadım.Dönüş zamanı geldiğinde yakıt göstergesi tek çizgiydi. Tam tatil beldesinden çıktığımız anda o tek çizgide boşalmıştı eyvah şimdi yandık dedim. en yakın yerleşim yerine tam 30 km civarı yol vardı, arabada 4 yetişkin ve 15 yaşlarında bir genç vardı.bagaj da doluydu yollar desen 13-15 km civari rampalı seyretti ve ben o yakıt göstergeli full boş şekilde 30 km yol yapmıştım ve nasıl olduğunu anlayamadım, allah yardımcımız oldu belkide bilemiyorum.
Ama her ihtimale karşı 1 çizgi kaldığı zaman işlek yerde değilsek eğer en yakın yerden yakıt almalıyız diye düşünüyorum.

Merhabalar hocam. Yazını gülümseyerek okudum. Valla zor anlar yaşamışsın ha bitti ha bitecek korkusuyla araba sürmek zor :) Ama bu tek çizgiye düşme muhabettini öğrendiğim iyi oldu. Ben hiç tek çizgiye düşürmedim korkumdan hep iki çizgideyken dolduruyorum. Bu aralar arabaya tüp taktırmayı düşünüyorum acaba senin aklında ya da diğer ibiza kullanıcılarında böyle bir fikir var mı ? Sizce ibizaya en uygun lpg kiti hangisi ve herhangi bir güç kaybı yaşar mıyız bunlar beni çok düşündürüyor.

Merhabalar hocam. Yazını gülümseyerek okudum. Valla zor anlar yaşamışsın ha bitti ha bitecek korkusuyla araba sürmek zor :) Ama bu tek çizgiye düşme muhabettini öğrendiğim iyi oldu. Ben hiç tek çizgiye düşürmedim korkumdan hep iki çizgideyken dolduruyorum. Bu aralar arabaya tüp taktırmayı düşünüyorum acaba senin aklında ya da diğer ibiza kullanıcılarında böyle bir fikir var mı ? Sizce ibizaya en uygun lpg kiti hangisi ve herhangi bir güç kaybı yaşar mıyız bunlar beni çok düşündürüyor.

valla bi aralar tup taktirmayi dusunuyodum fakat aracin garantisi devam ediyor daha bi yandan da seytan hic kurcalatma arabanin sagini solunu motorunu diyor :) orjinalligi bozulmasin istiyorum ama diger yandan da malum benzin fiyatlari aldi basini gitti. Gerci bizim araclar fazla yakmiyor yine de benzin fiyati pahali oldugu icin sikinti oluyo. hele uzun yolda bayagi bi ekonomik bizim araclar. Hele su garanti bi bitsin belki bende lpg ye gecerim. Seatlarla lovato LPG kitlerinin cok uyumlu oldugunu duyuyorum etrafimdan, onun haricinde brc markasini da epey bi ovuyolar. Ben taktirirsam lovato taktiririm heralde. guc kaybina gelince artik teknoloji bayagi ilerledi lpg kiti takilan araclarda eskisi gibi guc kaybi olmuyor. Enistemde lpg li skoda fabia vardi 2005 cekiste herhangi bir dusme olmadigini soylemisti.

Geri
Üst Alt