Türkiye'nin sonu Yunanistan'ınki gibi olabilir ... | SCW - Seat Club World - Seat, Seat Forum Türkiye
Sizlere daha iyi hizmet verebilmek için ANDROİD ve İOS mobil uygulamamız yayına başlamıştır. BURAYA tıklayarak uygulamaya gözatabilirsiniz.

Türkiye'nin sonu Yunanistan'ınki gibi olabilir ...

Konu, 'Yurttan Haberler' kısmında dgkndmrr tarafından paylaşıldı.

 1. dgkndmrr

  dgkndmrr
  SCW ÜYESİ

  Mesajlar:
  3.517
  Beğenileri:
  584
  Ödül Puanları:
  113

  Independent’ta ‘Türkiye’de korkunç bir ekonomik balonun büyüdüğü ve sonucun Yunanistan gibi olabileceği öne sürüldü

  Independent on Sunday gazetesinin dünya sayfalarında yer alan, Patrick Cockburn imzalı yorum yazısının başlığı “Türkiye’nin ekonomik mucizesi sona ermek üzere mi?”
  Bu soruya cevap aranan yazının alt başlığı ise, makalenin özeti gibi:
  İslami demokrasiye model olarak gösterilen Türkiye, komşularının bocalamakta olduğu bu dönemde, aşırı kendine güvenin kurbanı olabilir.
  Cocburn makalesinde Türkiye’de son on yıl yaşanan bazı önemli gelişmeleri sıralamış:
  Ordunun siyaset üzerindeki etkisinin sınırlanması, seçimlerle işe gelmişlerin ülkeyi yönetmesi ve Türkiye’nin dünyanın en büyük 15. ekonomisi haline gelmesi.
  Cocburn bu parlak tablo sebebiyle birçok yorumcunun, Türkiye’nin Arap Baharı’yla yeniden biçimlenen Müslüman dünyasına örnek olabileceğini düşündüğünü ve bu durumun Türkiye’de büyük bir iyimserlik yaratmakta olduğunu vurgulamış.
  “İrlanda ve Yunanistan gibi”
  Yazar, Türkiye’de artmakta olan kendine güveninin yakın geçmişte İrlanda ve Yunanistan’da hâkim olan ancak şimdilerde dağılan hissiyata benzediğine dikkat çekmiş.
  “Bu ülkeler ve Türkiye, yoksulluk dış göç verme gibi tarihi gerçekler yaşamış ve toplumsal psikoloji bu karanlık günlerin geride kaldığına artık ‘bolluk ve refah’ dolu yeni bir yaşama ulaşıldığına kolaylıkla ikna olmuştu” demiş Cocburn.
  Bu aşırı kendine güvenin, korkunç ekonomik balonlar yarattığını anlatan Cocburn, Yunanistan ve İrlanda’da balonların patladığını hatırlatmış.
  Ve Türkiye’de benzer bir sonucun yaşanıp yaşanmayacağına dair fikir yürütümüş.
  Büyümekte olan Türkiye ekonomisinin esasen yabancı sermaye girişine dayandığını ve kısa süre içinde bu akışın sona erebileceğini belirten yazar, dış siyaset alanında da sorunlu bir dönemin başlayabileceğini savunmuş.
  Cocburn’e göre, çatışmalı konularda kazananların yanında durmayı tercih eden Türkiye dış politikasının özellikle Libya örneğinde bu tercihini açık ettiğini ve Suriye politikasının da benzer bir tavır değişikliğine sahne olduğunu vurgulamış.
  Cocburn ayrıca Türkiye’nin Irak’ta Sünniler yanında tavır almasının, Bağdat’la olan ilişkileri tehdit ettiğine dikkat çekmiş.

  “AB süreci halen önemli”
  Dış politikadaki yalpalamanın bir sebebinin de ekonomik büyümeden kaynaklanan aşırı kendine güven olduğunu belirten yazar, tüm bu tablo içinde Türkiye’nin Avrupa Birliği üyelik sürecinin halen hayati olduğunu söylemiş.
  Ankara’nın AB üyeliği motivasyonuyla ülkedeki reformları gerçekleştirdiğini ve uluslararası sermaye akışını bu sebeple hızlandığına dikkat çekmiş.
  AB sürecinin durmasıyla reformların sona erdiğinin, Kürt meselesi ve Kıbrıs konularının çıkmaza girdiğinin altını çizen Cocburn, AB’nin Türkiye için halen en büyük ticaret ortağı olduğunu hatırlatmış.
  Yazar şöyle demiş “Türkiye’nin Orta Doğu’daki fırsatları çok çekici görünsede geri dönüşü fazla olmayabilir.”
  Cocburn yazısını şöyle noktalamış:
  “Türkiye’nin kendine güven hissi yüksek ancak istikrarlı olmayan bir bölgede.
  Ekonomi için de, genel olarak da şunu söyleyebiliriz ‘Türkiye mucizesi’, hayal kırıklığına dönüşebilir.” (BBC Türkçe)
   
  Anıl Fuat Ulkem ve altıpatlar bunu beğendi.
 2. fnasif

  fnasif
  SCW ÜYESİ

  Mesajlar:
  5.482
  Beğenileri:
  285
  Ödül Puanları:
  83
  muhakkak bu tarz yorumlar olacaktır, şahsi fikrim güncel duruma ve geçmişe bakacak olursak bir İrlanda yada Yunanistan olmamız pek muhtemel görünmüyor. Yazılanların alayı asparagas diyemem ama gerçeklik payı vasat seviyelerde diyebilirim.
   
 3. Turhal

  Turhal
  SCW ÜYESİ

  Mesajlar:
  694
  Beğenileri:
  136
  Ödül Puanları:
  43
  ekononominin büyüdüğüne inanmıyorum. bugün hala hatay"da sel olunca ıspanak 2 tl"den 3,5 tl"ye çıkıyo
  herşeye zam geiyo sürekli hemde. büyük ekonomi olunca böyle olmuyo benim bildiğim :confused:
  cocburn amcam türkiyedeki cari ağıçın ne kadar olduğunu bilmiyo galiba
  yada asgari ücretin ne olduğunu ?
   
  dgkndmrr ve altıpatlar bunu beğendi.
 4. kamikaze

  kamikaze
  SCW ÜYESİ

  Mesajlar:
  1.910
  Beğenileri:
  251
  Ödül Puanları:
  83
  Soyada bak, yazıyı anla yani Cockburn puhaha , İstanbul un tek ilçesi, koca Yunanistana bedel bu birrrrrr, azcık tarihe baksın, Yunan diye bir tam bağımsız millet yoktur, hep dışardan beslenmiştir, evin kahyası gibi, herkes yerini, görevini bilecek, Almalara sorsan bir kaşık suda boğacaklar, haftada 40-45 saat çalışanlar, günde 2 saat öğle molası veren, haftada yarım yamalak 30 saat çalışan yunana bakmaktan bıkmış durumda, son dvos zirvesinde; bırakın bu yunan ekonomisini batağını, biz işimize bakalım da denmiş, adaları falan satsınlar ödesinler, beyaz ker*** eve 500.000öğrroğhh kredi veren İtalayan bankaları yansın dertlerine....
   
  Bunu beğendi. fnasif bunu beğendi.
 5. eneSene

  eneSene
  SCW ÜYESİ

  Mesajlar:
  1.285
  Beğenileri:
  300
  Ödül Puanları:
  83
  Ben bu tarz haberlere pek ehemmiyet vermiyorum. Elin gavuru ne bilecek benim memleketimde işlerin nasıl yürüdüğünü nasıl döndüğünü. Felaket tellallığından başka birşey değil. Türkiye'de kimine göre hükümet işe yaramaz 10 senedir anamızı ağlattı, ekonomimiz gün geçtikçe kötüye gidiyor, kimine göre de bu hükümetten önceki hükümetler ile kıyaslayıp birileri birilerinin kafasına bişeyler fırlattığında allak bullak olan bir ekonomiden bu hallere geldik, 10 sene önceki dolar, euro, yakıt fiyatları şimdiye göre çok farklı olmasına rağmen farklı kriterleri gözeterek bu hükümetin süper olduğunu düşünenler var. Sonuç olarak felaket tellalığı yapan hiçbir ülke Türkiye'den daha iyi durumda değil. Herkes önce kendi söküğünü diksin ondan sonra başkasına baksın.
   
 6. fnasif

  fnasif
  SCW ÜYESİ

  Mesajlar:
  5.482
  Beğenileri:
  285
  Ödül Puanları:
  83
  Çağlar abi, Yunanistan adaları satarsa Almanya sınır komşumuz olur:D Asıl şenlik İrlanda ilk battığı haberleri geldiginde Türkiye satış için teklif verseydi o zaman olacaktı. Dünyada şok etkisi yapardı eminim:D
   
 7. kamikaze

  kamikaze
  SCW ÜYESİ

  Mesajlar:
  1.910
  Beğenileri:
  251
  Ödül Puanları:
  83
  Keşke alsaydık, ama o satış hikayelerinin çoğu palavra, milletin ödediği vergiler ile ülke/şirket kurtarınca, ajitasyon için çıkarılan haberler bence
  Gm in 30milyar dolar borcu vardı, vergilerden gelen paralar, özel sektöre kaydırıldı, ardından adamlar galerideki nadide arabalarını satışa çıkardılar, geliri? 8milyon , anaokul esprisi gibi :eek:
   
  Bunu beğendi. fnasif bunu beğendi.
 8. 007

  007
  SCW ÜYESİ

  Mesajlar:
  2.619
  Beğenileri:
  85
  Ödül Puanları:
  48
  Çok güzel açıklama. Ağzına sağlık abi.
   
 9. Anıl Fuat Ulkem

  Anıl Fuat Ulkem
  SCW ÜYESİ

  Mesajlar:
  257
  Beğenileri:
  41
  Ödül Puanları:
  28
  Almanya: AAA durağan
  Avusturya: AA negatif
  Belçika: AA negatif
  Kıbrıs Rum Kesimi: BB negatif
  İspanya: A negatif
  Estonya: AA- negatif
  Finlandiya: AAA negatif
  Fransa: AA negatif
  Yunanistan: CC negatif
  İrlanda: BBB negatif
  İtalya: BBB negatif
  Lüksemburg: AAA negatif
  Malta: A- negatif
  Hollanda: AAA negatif
  Portekiz: BB negatif
  Slovakya: A durağan
  Slovenya: A negatif
  Türkiye: BB durağan


  Bu notlara bakıcak olursak, bizim basınımızda abartılan gibi şahane bir ekonomiye sahip değiliz... Ticaret açığı çok tehlike düzeylerde.. işsizlik boyutlarıda yüksek.. ayrıca asgari ücret bahsi geçen ülkelere göre yerlerde.. Her dönemde olduğu gibi sadece iktidar veya muhalefet partilerinin yandaşlarının büyüdüğü bir ortam. eğer ki ithalat azaltılamazsa durum vahim.. Herkese saygılar..
   
 10. eengineer

  eengineer
  SCW ÜYESİ

  Mesajlar:
  580
  Beğenileri:
  114
  Ödül Puanları:
  43
  bu haberleri yemezler artik...
   

Sayfayı Paylaş