Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

turbolu aracında lpg kullananlar içeri lütfen..

Ne kadarda olacağını bilemiyorum ne yazıkki.Sonuçta her arabanın motor yapısı da farklı.Zaten buna bağlı olarak her turbo motorda lpg de takılamıyor.Takılıyor ama verim alınamıyor.Misa Tfsi ların enjektör sistemi doğrudan yanma odasına yakıtı püskürtücek şekilde yapılmıştır.Yüksek basınçlı benzin pompası vardır.Sistemi aynı verimde çalıştıran lpg sistemleri olmadığı için de performansta düşüşler gözlemlenir.Wideband bağlamanın en büyük faydası hava yakıt karışımını gözlemleyerek ayar yapılabilinecek olmasıdır.Arabasında lpg olan 10 kişiye sor ama wb bağlandımı diye o ne derler:) Doğru ateşleme zamanı yeterli,doğru AF oranı olduğu sürece verim alınabilir.Lpg nin zaten geri kalan olumsuzluklarını saymaya gerek yok.Kapalı otoparklara giremezsin,feribota binemezsin.Arabanda simit tank bile olsa ekstra ağırlık demektir bu.Ayrıca stepneyi ya bagajında açıkta kullanmak zorunda kalırsın ya da komple çıkarırsın arabadan.Lpg nin de bakım masrafları vardır.Belli periyotlarda bakımlarını yaptırmak da maddi külfettir.

Kalibrasyonu iyi yapılmış bir Lpg nin hiçbir şekilde motora zararı yoktur. Fakat nekadar kalibrasyonu iyi olursa olsun %3 ila %5 arası güç kaybı vardır. opet aygaz kullanan araçlar ın + sı daha fazladır. Çünkü bir motorun kendini yağlayamadıgı tek yer subaplarıdır. Opet aygaz ın içindeki mevcut katkı subap yağlamasını benzin de yağladıgından daha fazla yağlamaktadır. Sizlere önerim aygaz kullanmanızdır.

Kalibrasyonu iyi yapılmış bir Lpg nin hiçbir şekilde motora zararı yoktur. Fakat nekadar kalibrasyonu iyi olursa olsun %3 ila %5 arası güç kaybı vardır. opet aygaz kullanan araçlar ın + sı daha fazladır. Çünkü bir motorun kendini yağlayamadıgı tek yer subaplarıdır. Opet aygaz ın içindeki mevcut katkı subap yağlamasını benzin de yağladıgından daha fazla yağlamaktadır. Sizlere önerim aygaz kullanmanızdır.

kendi adıma konuşuyorum aygaz dan aldığım zaman km olarak daha az yol yapıyorum shell den aldığım zaman daha uzun gidiyor sebebi nedir acaba
eğer söylediğiniz doğruysa aygaz dan alayım

yokmu hiç aracında lpg olan turbolu lpg li kimse :) bi benmi düşünüyorum bunu

abi aygaz enjektörleri çabuk tıkıyor diyorlar içindeki katkıdan dolayı..doğrumudur..

Dogrudur. Katkı enjektörlere ve geçtiği gas ekipmanlarına yagımsı bir artık bırakıyor. Çözümü zamanında filitre değiştirmek. :)

Ben araca kiyamiyorum lpg takmaya ill ekonomi istiyorsam ayni modelde dizel secenegine gecerim

Bende kıyamıyorum bi yandanda kıysammı diyorum kıymassam daha çok yüklüyecem daha zarar cebe :) kıyarsamda sonuçlarından korkuyorum zarar gibi vs vs iki ucu boklu değnek misali :)

Arkadaşlar TSI motorlarda kullanılan kitler motor koduna göre ve tüm TSI'ler için mevcut değilmiş. TSI motorlarda LPG kullanımı ve elde edilen tasarruflar için bir açıklama aşağıda (2a Mühendisliğin sitesinden):

SDI kitlerimiz ile şehir içi kullanımda normal sıralı kitlerimizden %5 civarı daha az tasarrufunuz olur. Şehirler arası yolculuklarda ise yaklaşık olarak ayni olur. Araçların lpg tüketimini her zaman ayni şartlardaki benzin tüketimi ile kıyaslamak doğru olur. Normal sıralı sistemlerde litre olarak ayni şartlarda aracın benzin tüketiminden max.%20 daha fazla lpg tüketimi olabilir. SDI kit de ise bu oranı kurmak zordur. Çünkü SDI kitlerimiz rölanti dönüşünde 2000 devir civarında yaklaşık 1 sn benzin gönderir. Araç rölanti durumuna geçtiği zaman 10 sn benzinde çalışır 10 sn içinde gaz pedalına basılmaz ise otomatik olarak lpg ye geçiş yapar. 10 sn den daha önce hareket edilir ise sürenin dolmasını beklemeden hareket ile beraber otomatik olarak lpg geçiş olur. Bahsettiğimiz şartlardaki benzin kullanımı miktarı araca, kullanıcıya ve yol şartlarına bağlı olarak değişir. Bu yüzden kesin tasarruf oranı söylemek zordur. Fakat basit olarak normal sıralı sistemlerden %5 civarı daha az tasarrufunuz olur diyebiliriz. Bilginize saygılar

Geri
Üst Alt