Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

Turbo lag bu mu oluyor acaba yardım eder misiniz?

eneserol

Kayıtlı Üye
Arkadaşlar aracımda son bi kaç aydır bu olayı yaşıyorum kafama takıldı sizlere de sorayım istedim her ne kadar servise danışmak istesem de uğraşmak istemedikleri için normal diyeceklerinden eminim.

aracımı 4k -5k rpm aralığında herhangi bi viteste kullandığımda ayağımı gazdan çekip tekrar bastığımda ivmelenme gecikiyor yani motor sesini alıyorum ama arabamın ivmelenmesi 0.5 - 1 sn gibi gecikiyor. ilk başlar da yakıttan olabileceğini düşünüp farklı istasyonlardan yakıt alıp öyle de denedim ama giderek kafama takıldı bu olay sizce aracım turbo lag mı oluyor :( eğer turbo lagsa nedeni ne olabilir aracım da herhangi bir motor modifikasyonu yok

bahsettıgın gaz tepsı zaten,sonucta tellı gaz kelebegı yok arabanda ve ust devırlerde sen torktan mahrum kalmaya baslıyosun,arabanın 2k-4k arasındakı ıvmelenmesını 4-5k arasında bekleme zaten

Aracınızda küçük bir turbo var ve 4k-5k devirler yüksek devirler. Aracınız o devirlerde normal koşullarda lag yapmamalı. Kontrol şart.

Turbo lag: tam gaz verilir ama turbonun basınç basabildiği devirlerde bile olsa performansta gecikme yaşanır..

Spool: Turbo belli bir rpm'e kadar tam basınç basamaz, basmaya başladığı noktaya spool denir..

yok zaten 2 - 4k arasındaki ivmelenmeyi beklemiyorum ama bu bahsettiğim gecikmeden sonra araç o kadar olmasa da bi ivmelenme gösteriyor dediğiniz gibi gaz kelebeği telli olmadığı için mi bu böyle yoksa bi sorun mu var çözemedim başka bir 1.4 tsi kullanma şansım da olmadı karşılaştırayım o yüzden bu konuyu açayım dedim.

Turbo lag devirle alakalı bişey değil. Ayağınızı her gazdan çekip bastığınızda olur. Ayrıca Can'ın da söylediği gibi telli gaz kelebeği yok sizin araçlarda. Bu yüzden gaz tepkisi biraz geç oluyo. Bir sorun olduğunu zannetmiyorum.

teşekkür ediyorum fikir beyan eden arkadaşlara umarım dediğiniz gibi bir sorun yoktur

Turboyla alakalı değil ama buna benzer bi sorun bendede şöyle oluyor;
araba rölantide iken gaz verdiğimde bazen rölanti biraz düşüp sonra yükseliyor, hatta sanki stop etmeye yeltenir gibi oluyor, tepedeki aydınlatma lambasının hafif azaldığını görebiliyorum. saliselik bi olay belki.. ama bazen yapıyor bazen yapmıyor.. yapmadığı zaman gaza dokanır dokanmaz direk devir yükseliyor, gecikme olmuyor..

Turboyla alakalı değil ama buna benzer bi sorun bendede şöyle oluyor;
araba rölantide iken gaz verdiğimde bazen rölanti biraz düşüp sonra yükseliyor, hatta sanki stop etmeye yeltenir gibi oluyor, tepedeki aydınlatma lambasının hafif azaldığını görebiliyorum. saliselik bi olay belki.. ama bazen yapıyor bazen yapmıyor.. yapmadığı zaman gaza dokanır dokanmaz direk devir yükseliyor, gecikme olmuyor..

Sizin araçtaki bi sorun. Rölanti düzenleyici tarzı bişey varsa ondan kaynaklı bi sorun olabilir. Ya da şarj dinamosuyla, akü ile ilgili bi sorun olabilir.

Arkadaşlar aracımda son bi kaç aydır bu olayı yaşıyorum kafama takıldı sizlere de sorayım istedim her ne kadar servise danışmak istesem de uğraşmak istemedikleri için normal diyeceklerinden eminim.

aracımı 4k -5k rpm aralığında herhangi bi viteste kullandığımda ayağımı gazdan çekip tekrar bastığımda ivmelenme gecikiyor yani motor sesini alıyorum ama arabamın ivmelenmesi 0.5 - 1 sn gibi gecikiyor. ilk başlar da yakıttan olabileceğini düşünüp farklı istasyonlardan yakıt alıp öyle de denedim ama giderek kafama takıldı bu olay sizce aracım turbo lag mı oluyor :( eğer turbo lagsa nedeni ne olabilir aracım da herhangi bir motor modifikasyonu yok

Enes araç kaç km de bilmiyorum fakat aynı konuyu ben cordobada yaşadım sanırım sendeki ile bende ki problem gibi debrijayajı kontrol ettirmeni tavsiye edebilirim.

bende de gaza basdıkdan sonra devir 2 sn sonra ilerlemeye başlıyordu baktırdım problem yok dediler fakat 1 hafta sonra debriyaj seti hakkın rahmetine kavuştu yolda kaldım çekici ile servise kaldırıp yeni debriyaj seti ve baskı balata değişti.

Enes araç kaç km de bilmiyorum fakat aynı konuyu ben cordobada yaşadım sanırım sendeki ile bende ki problem gibi debrijayajı kontrol ettirmeni tavsiye edebilirim.

bende de gaza basdıkdan sonra devir 2 sn sonra ilerlemeye başlıyordu baktırdım problem yok dediler fakat 1 hafta sonra debriyaj seti hakkın rahmetine kavuştu yolda kaldım çekici ile servise kaldırıp yeni debriyaj seti ve baskı balata değişti.

aracım henüz 8600 km de ama ayrıca debriyajla ilgili kafama takılan bir durum da var. aracı ilk aldığım da debriyajım ortalarda kavrıyordu ama şu aralar debriyajım baya bi yukarı da kavrama başladı bunu da çözemedim :confused:

Geri
Üst Alt