Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

tuningte estetik ve bilimsellik...

irfancollu

Kayıtlı Üye
16 yıllık gözlemlerim sonucu TR de tuning olayının malesef gelişmediğini ve anlayışın hala en cahil haliyle devam ettiğini görmekteyim , oto tuning olayına bilimsel yaklaşılmadığı sürece başarı sağlanması ve kaliteli işler yapılması mümkün değildir.

hızlanabilirken aynı oranda durabilmeli-
aracınız kaymazken yeterince esneyebilmeli-
görüntünün altında tüm ayarların stabil olması ve herşeyden öncelikli trafikte kendi hayatınızı ve diğer bireyleri tehlikeye atmamalısınız yaptığınız işlerle.

TR piyasasında başlıca gördüğüm yanlışlıklar , fren sistemine yatırım yapılmaması , amortisör yaylar üzerinde gereksizce tansiyon bozucu işler yapılması , doğru lastik seçimi yapılamaması ve ayarları üzerinde durulmayışı , otomobil aydınlatma sisteminin yanlış kullanılması , jant seçimlerinde ölçülerin dikkate alınmayışı...

bu benzeri konular TR piyasasında tuningin gelişiminin önündeki başlıca nedenler , üzülerek bakıyorumki yıllar içinde ilerleyeceğimize dahada geriye gittik bu konuda , daha iyi otomobillere sahibiz ( inanılmaz fazla vergiler ödeyererek ) ancak daha eğitimsiz bir kullanıcı kitlesi ve daha eğitimsiz zevksiz bir tuning camiasına dönüşmüşüz bence.

saygılarımla
irfan çöllü

çok haklısınız...araba sahibi bilmeyebilir.ama sanayideki lastikci,tuningci vs bunu müşteriyi bilgilendirmesi cok önemli.gerci onlarda bişi bilmiyorlar :) internet araştırmaları bu konuda birebir.dunyada bircok otomobil forumları bulunmakta.sora sora araştıra araştıra insanları öğretmeliyiz.bu forumlar onun için var.ama gene de forumda da karşılaşıyoruz gene satıcıların dediği oluyor :) olan gene vatandaşın cebine kesesine oluyor.eğitim bilgi şart.sanayiler iyi para basıyor

Bu konuyu daha önce de dile getirmiştik biz ne kadar söylesekte satıcıya inanan çok arkadaş oluyor sonuçta aracın gücünü artırmak basit mesele önemli olan o güçte aracı durdurmak basit örnek vereyim normal balata yerine spor seramik balata kimse kullanmıyor neden peki orjinale göre fiyatı biraz yüksek diye ondan sonra araç durmadı diyorlar bunu bilinçli yapacak usta var ama ona bile gidilmiyor yada fiyat yüksek diye birşey olmaz diyorlar

kurye ile elden teslime verildi

Bu konuyu daha önce de dile getirmiştik biz ne kadar söylesekte satıcıya inanan çok arkadaş oluyor sonuçta aracın gücünü artırmak basit mesele önemli olan o güçte aracı durdurmak basit örnek vereyim normal balata yerine spor seramik balata kimse kullanmıyor neden peki orjinale göre fiyatı biraz yüksek diye ondan sonra araç durmadı diyorlar bunu bilinçli yapacak usta var ama ona bile gidilmiyor yada fiyat yüksek diye birşey olmaz diyorlar

kurye ile elden teslime verildi
örnek vermek gerekirse isim verip rencide etmek istemiyorum @seckin2001 aracı okadar yukledı bı spor fren sıstemı seramık balata koymadı araçın maşallahı var bastımı gidiyor ama durmuyor :D :D

ortam artk satıcı için para tüketen için hava olmuş ne ne işe yarar ilgilenen pek yok. Yıllardır offroad camiası içindeyim burada da yazdıklarının aynısı.İri yarı usa aracı al tak jant lastiği çık caddeye

Fren zaten belki de motora başlamadan önce yapılması gereken konudur. Sağlam fren için güçlü bir araca da gerek yok, normal araçta da güzel balatalar kullanılmalı. (hoş orjinali pahalı diye yan sanayi balata taktırılıyor ülkemizde, geçenlerde gördüm yeni kasa merso s600 ama frenler ötüyor, orjinal parça ile öyle bir şey mümkün mü?) Motor güçlendirilecekse sadece balata da yetmez, 2/4 pistonlu sistemlere geçilmeli, kauçuk borular çelik ile değiştirilmeli vs vs. ama o kadar frene yatırım yok ki ülkede, aradın mı parça bile bulamıyorsun adam akıllı. Ben istiyorum mesela çift pistonluya geçmek ama güvenilir bir kaynaktan parça bulamadım henüz.

Dün izlediğim bir belgeselden örnek vereyim ben de, 2 tane Subaru Forester'ı kıyaslıyorlardı, biri fabrika çıkışı halinde, biri de yaylardan 1'er bakla kesilerek alçaltılmış, 70km ile giderken kazık fren ile durma mesafesi testini 2 araca aynı koşullar altında uyguladıklarında yayları kesik araç güvenli durması gereken mesafede duramayarak engele çarptı, yani nedir, aracın alçak olması yol tutuşunun arttığını ya da aracın daha güvenli olduğu anlamına gelmiyor.

Ya da benim şahsen en ayar olduğum konulardan biri, sonradan takılan xenon farlar, yav tamam takıyorsunuz, yapmayın etmeyin, sığmadı diye şu ampülün önündeki şapkayı kestirmeyin, sığmadıysa ya yerine oturacak modelini araştırın, ya da taktırmayın arkadaş, kendin güzel göreceksin diye kimseyi kör etmeyin, insanlar salak değil heralde 2500 TL ile 7-8000 euro arasında para ödüyorlar xenon/led farlara, 200 TL'lik kit ile bu iş olsa kimse uğraşmaz heralde o işlerle...

Bu işler para işidir.Ama gel gör ki!Adam 100'lık egzos 200'lık yayla aracının daha güzel olduğunu düşünüyor.Hatta dediğiniz gibi performans bile düşüyor.Ben hava filtresi ile ilgili test izledim.Orjinal hava filtresi daha fazla bg veriyordu.Açık hava filtresine göre

Bu işler para işidir.Ama gel gör ki!Adam 100'lık egzos 200'lık yayla aracının daha güzel olduğunu düşünüyor.Hatta dediğiniz gibi performans bile düşüyor.Ben hava filtresi ile ilgili test izledim.Orjinal hava filtresi daha fazla bg veriyordu.Açık hava filtresine göre

Hocam çok güzel demişsiniz, misal açık hava filtresinin ingilizcede adı CAI - Cold Air Intake (Soğuk Hava Girişi) 'dir. Bunun olayı da motorun ısısından etkilenmeyeceği bir yere koymaktır. Hatta ABD'de falan bazı civic'lerde görmüşsünüzdür, farı söküp oradan hava filtresi çıkarırlar sıcaktan etkilenmesin motora direkt olarak serin hava çeksin diye, bizde motorun yanında boş yer var diye oraya çekerler boruyu, ne oldu? bağıran ama gitmeyen bir araç elde ettik :)

Tabi ülkemizde ön sis farı 10 arka sis farı 25 bg katıyor arabaya :)

Daha önce denk gelmemiş olanlar için örnek

Geri
Üst Alt