Tüm Zamanları En Kötü 10 Otomobili.. (ABD) | SCW - Seat Club World - Seat, Seat Forum Türkiye

Üyelerimizin Albüm Fotoğrafları

 1. Ataşehir
Sizlere daha iyi hizmet verebilmek için ANDROİD ve İOS mobil uygulamamız yayına başlamıştır. BURAYA tıklayarak uygulamaya gözatabilirsiniz.

Tüm Zamanları En Kötü 10 Otomobili.. (ABD)

Konu, 'Yurttan Haberler' kısmında YCO tarafından paylaşıldı.

 1. YCO

  YCO SCW Üyesi

  22.341
  79
  48
  01: AMC Pacer

  [​IMG]

  ABD’de 1970’lerde petrol sıkıntısı vardı ama Amerikalılar Cadillac genişliğinden vazgeçemiyordu. American Motor tasarımcılarının tuhaf çözümü, kompakt görünen, görece az benzin yakan ama Cadillac kadar geniş Pacer oldu. Otomobilin ön yolcu kapısı sürücü kapısından 9cm daha uzundu ve aracın toplam yüzeyinin yüzde 40 oranında cam olması ciddi sorunlar yaratıyordu.

  02: Yugo

  [​IMG]

  Eski Yugıoslavya yapımı Yugo, ABD pazarına 3,990 dolar fiyatla giriş yaptı. Düşük gelirli Amerikalılar için nimet gibi görünen bu ürün, kısa süre sonra çok popüler bir fıkra konusuydu. Çünkü yapım kalitesi oldukça düşük, parça dayanıklılığı da neredeyse aylarla ölçülüyordu.

  03: Ford Pinto

  [​IMG]

  Ciddi bir yapım hatası sözkonusuydu ve Pinto’lar “yanma tehlikesi olan oto” olarak halkın belleğine kazındı. Gazeteler alev almış Pinto fotoğraflarının ve içinde ölen kişilerin akrabalarının peşinde koşarken, art arda davalara hedef olan Ford Motor Co. 1976 ev sonrası tüm modelleri piyasadan çekti.

  04: Pontiac Aztek

  [​IMG]

  Aslında motor ve aksam olarak hiç de başarısız olmayan ve kullananların sevdiği Aztec, yine de bir tasarım faciası olarak yorumlandı. Otomobil meraklıları Aztec’i o kadar “çirkin” buldu ki firma sadece 115,000 satıştan sonra onu satıştan çekerek yerine Torrent’i sürdü.

  05: Chevrolet Vega

  [​IMG]

  General Motors’ın kompakt oto pazarına girişi Vega ile oldu. Ancak firma “az benzin harcayan otomobil” özelliğini nekadar vurgulasa da Vega halk arasında “çok yağ tüketen canavar”olarak ün yaptı. Söylentiye göre firma merkezindeki 15 kilometrelik kesintisiz bir pist sürüşünde Vega’lardan biri resmen yağsız kalıp dökülmüştü.

  06: AMC Gremlin

  [​IMG]

  Pacer gibi Gremlin de AMC’nin cesur girişimlerindendi. Bu kez daha ufak hacimli yapılan otomobil, tüm ciddi mekanik problemlerine ve acayip tasarımına karşın 675 binlik bir satış rakamına ulaşabildi.

  07: Corvair

  [​IMG]

  Motoru arkada olan Corvair’in tasarımcıları, karizma itibarıyla Avrupalı üreticilerle rekabeti hedefliyordu. Ancak süspansiyon sistemi ve motor aksamı her hızda oldukça dengesiz ve tehlikeli bir sürüşe neden oluyordu. İsim takmayı seven otomobil kritiklerinin Corvair’e yakıştırdıkları sıfat “katil” oldu.

  08: AMC Matador

  [​IMG]

  1974’te Car&Driver dergisinin editörleri tarafından en stil sahibi otomobil seçilse de, önceki tuhaf seleflerinden aksam ve mühendislik olarak pek farkı yoktu, yani “eski teknoloji”ydi. Görünüşü sayesinde satışları bir süre iyi gitti sonra kesildi.

  09: Edsel

  [​IMG]

  Ford’un 1950’lerde Mercury ve Lincoln arasında bir yere konumlandırmak istediği,“yenilik” iddiası olan, bir tuşla vites değiştirme gibi özelliklerin bulunduğu Edsel, aslında fikir olarak iyiydi. Ancak yaklaşan petrol sıkıntısı, pazarın daha kompakt otomobillere doğru kaymaya başlaması ve firmanın bunları görememesi “benzin canavarı” Edsel’i piyasadan sildi.

  10: Chevrolet Chevette

  [​IMG]

  Küçük ve ucuz Japon otomobillerinin Amerika kıyılarına yaklaşması karşısında General Motors’un aldığı bir önlem Chevette. 1979 ve 1980’de ülkede en çok satan otomobildi. Bugün ise dayanıksızlığı, yapımındaki kalitesizlik ve güçsüz motoruyla hatırlanıyor. Üstelik ismini de efsanevi Corvette’e benzetip prim yapmaya çalışmak ters tepmiş, zihninde Corvette çağrışımıyla Chevette direksiyonuna oturan sürücü otomobilden nefret etmişti.
   
 2. mayham85

  mayham85 SCW Üyesi

  3.915
  47
  48
  teşekkürler yiğit.
   
 3. 24

  24 SCW Üyesi

  3.413
  179
  63
  Yegidim nerden buldun bunları...:Dsagol kardeşim...:)
   
 4. ZGR

  ZGR SCW Üyesi

  14.936
  524
  113
  sımdılerde bunlara mıllet cuvalla para döküyor
   
 5. LeonRider

  LeonRider SCW Üyesi

  1.950
  746
  113
  Nerde eski amerikanlar nerde imkaaan nerde paraaaa? :)
   
 6. rockinrock

  rockinrock SCW Üyesi

  3.039
  143
  63
  güzel paylaşım teşekkürler
   
 7. schumi

  schumi SCW Üyesi

  8.181
  1.218
  113
  teşekkürler...
   
 8. Byefsane

  Byefsane SCW Üyesi

  3.557
  59
  48
  Bence kötü değiller biz spor arabaları seviyoruz ama onlar tüm araba zamanının basını cekiyor ve kral onlar :)
   
 9. HaKo

  HaKo Misafir

  gerçekten kötüler
   
 10. lizarazu

  lizarazu SCW Üyesi

  90
  1
  8
  5 ve 7 güzel bence
   

Sayfayı Paylaş