Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

TSI motorda rodaj ?

zafa38

Kayıtlı Üye
Arkadaslar rodaj devresi denilen bir süreç vardır bunu hepimiz duymuşuzdur. Fakat yeni arabalarda boyle bişeyin olmadıgını soyleyenlerde var. TSI motor kullanan arkadaslar arabalarının rodajını nasıl yaptılar? Servisin bu konudaki önerisi nedir acaba?

kitapcıkta sanırsam 1500 km rodaj süresi diyordu,

benim aklımda hep 3.000 km ye kdar rodaj süresi + frenlere bu zaman zarfında sert ani basmamaya ozen gosterin + 3.000 devirin üstüne çıkmayın diye kalmıştı...

altına aracıalır almaz gazlayıp 80binlerde çok seri arabalara sahip olan bikaç arkadaşım var ama hepsinde öyle olur u bilemem. makineyi de insan gibi düşünmek lazım, sen yattığın yerden hiç ısınmadan kalkıp lastik ayakkabılarını giyer giymez 100mt'yi 10 saniyenin atında ilk seferden itibaren koşabileceğine eminsen rodaj modaj hikaye olmalı. Bunu şöyle düşün birde, metalin ısı ve kuvvet karşısında göstereceği davranışları her seferinde benzer boyutta dirençlerle karşılayabilmesi önemlidir. Isı farkı genleşmelerden doğan sürtünme ne kadar alt boyutlarda olursa rodaj da o kadar sağlıklı olur. bu etkiyi arttırdığında motorun birbiri ile birlikte çalışan aksamlarındaki sürtünme artar ve buda güç kaybı demek olur. Şu anda üretilen motorlarda kullanılan metaller bu ısı farkını en az seviyelerde tutmak üzere tasarlanmaktadır. Sonuç olarak aracın ısısının normal boyutlara geldiğinde ufaktan denemelerle yüklenmek faydana oalcaktır.

Bence ilk 1000 km, gaza çok yüklenmeyip, 3500 devri pek geçmezsen, rodaj için yeterli olacaktır Sefa.

Rodaj genelde eskı arabalarda oldugu soylenırdı motoru alıstırmak adına ama yenı arabalarda bunu cok kaıle almıyolar benım gozlemım.Arkadasım 1.6 aurıs aldıgında bayıden arabayı teslım aldıgımız ılk 5 dk ıcınde buldugumuz duzlukte roll yapmıstık :) Ki sonrasındada hıc rodaj flan umursamadan kullandı arabayı suan 15k larda olması lazım araba ve motorla ılgılı hıc b sorun yok

Rodaj genelde eskı arabalarda oldugu soylenırdı motoru alıstırmak adına ama yenı arabalarda bunu cok kaıle almıyolar benım gozlemım.Arkadasım 1.6 aurıs aldıgında bayıden arabayı teslım aldıgımız ılk 5 dk ıcınde buldugumuz duzlukte roll yapmıstık :) Ki sonrasındada hıc rodaj flan umursamadan kullandı arabayı suan 15k larda olması lazım araba ve motorla ılgılı hıc b sorun yok

Abi zaten buyuk bi sorun yaratıcagını sanmıyorum sorun olsa bile insanın hissedemiyecegi şekilde performasla alakalı olabilir... Tamamen metali alıştırmakla alakalı galiba...

---------- Post added at 16:47 ---------- Previous post was at 16:46 ----------

Bence ilk 1000 km, gaza çok yüklenmeyip, 3500 devri pek geçmezsen, rodaj için yeterli olacaktır Sefa.

3200 Km diye duydum bende TSI lar için... Oyuzden actım burak demişti bana galiba Kayseri vw-seat-audi bayisi olduklarından oyle diyolarmıs arac alanlara..

Bizde arkadaşıma Tiguan aldığımızda 3500dd i geçmemeye gayret ettik. En azından 3000km boyunca redline yapmamak lazım kendi açımdan öyle düşünüyorum. Rodaj bittikten sonrada güzel ve uzun bir gazlamada gerekiyor bence :D

arkadaşlar yeni nesil motorlarda rodaj olayı yoktur.motor harareti normal ısısına geldikten sonra yavaş birşekilde deviri yükselterek redlaine getirebilirsiniz her viteste

Abi zaten buyuk bi sorun yaratıcagını sanmıyorum sorun olsa bile insanın hissedemiyecegi şekilde performasla alakalı olabilir... Tamamen metali alıştırmakla alakalı galiba...

---------- Post added at 16:47 ---------- Previous post was at 16:46 ----------

3200 Km diye duydum bende TSI lar için... Oyuzden actım burak demişti bana galiba Kayseri vw-seat-audi bayisi olduklarından oyle diyolarmıs arac alanlara..[/QUOTE]

2300km demiştim safa :) Yerinde olsam sabreder 2300 km boyunca arabayı sıkıştırmam.Arabanın gelmesini 3 aydır belkide daha fazladır bekliyosun Rodaj süresinide bekliyeceğini düşünüyorum.. :)

Geri
Üst Alt